Мій Бердичів
Історія - Сьогодення - Люди
30 квітня 2017 р. ▪ Цей день в історії
Пошук
Toggle
Loading
Випадкове фото з галереї
Toggle

Наші відвідувачі:
Toggle

Free counters!


Система Orphus


Ви знайшли орфографічну помилку? Ми готові її виправити! Для цього виділіть слово з помилкою та натисніть комбінацію клавіш Ctrl+Enter для того, щоб повідомити про це адміністрацію сайту.
Перекласти на іншу мову?

 


Основна мова веб-сайту – українська. Мовний переклад виконується за допомогою технології Google Translator, що в окремих випадках призводить до неточного перекладу слів та понять.
Карта БердичеваНовини

День знань

День знань.

День знань — день початку навчального року в Україні та деяких інших країн, зокрема в країнах СНД. Відзначається 1 вересня, державним святом його було проголошено 1 вересня 1984 року Верховною Радою СРСР.

Для першокласників це "Свято Першого дзвоника", для всіх інших — початок нового навчального року. Часто цей день називають просто "перше вересня" чи "день першого вересня". І хоча 1 вересня не є вихідним, традиційно він супроводжується урочистими заходами — шкільними лінійками, на яких присутні всі учні та викладачі. У цей святковий день першокласники знайомляться зі школою та своїм першим учителем. Старші за них школярі після тривалих літніх канікул переходять у наступний клас.


Історія свята та особливості святкування

З XV століття новий рік на Русі починався 1 вересня, а всі школи в ті часи були церковними, тому за парти учні сідали саме з церковного нового року. За іншою версією, найважливіші сільськогосподарські роботи закінчувалися саме з приходом календарної осені, тому відпускати на навчання дітей без особливої шкоди для сім'ї можна було саме в цей час. Але історично не всі учбові заклади розпочинали навчальний рік 1 вересня. Наприклад, в часи Петра I в деяких школах і гімназіях навчання розпочиналось наприкінці серпня, середині вересня або жовтня, сільські школи грамоти розпочинали працювати з 1 грудня. Навіть в СРСР до середини 30-х років XX століття не було точної дати початку навчального року. Згідно постанови Раднаркому від 14 серпня 1930 року, констатувалось лише, що "все дети в возрасте 8-10 лет должны были быть приняты в школу осенью".

Лише 3 вересня 1935 року постановою Раднаркому і ЦК ВКП(б) був введений єдиний початок навчальних занять в усіх школах СРСР з 1 вересня, а їх закінчення диференційовано: в перших трьох класах — 1 червня, в 4-7 класах — 10 червня і 8-10 класах — 20 червня.

Одним з творців свята вважається Брюховецький Федір Федорович — радянський педагог, директор школи, Заслужений вчитель школи РРФСР, кандидат педагогічних наук. Федір Брюховецький продовжував ідеї А.С. Макаренка по організації колективу, заклав багато шкільних звичаїв, які отримали широке розповсюдження в школах СРСР, включаючи такі як День знань, свято першого і останнього дзвоника.

Традиційно цього дня в школах проходять урочисті лінійки, присвячені початку навчального року. Прийнято в цей день дарувати квіти своїм вчителям. У середніх спеціальних та вищих навчальних закладах, як правило, обходиться без лінійок або влаштовують лінійки лише для першого курсу. У школах проходить перший святковий урок, який кожного року має різні теми, після якого зазвичай вирішуються організаційні питання — іноді видача підручників, для першокласників визначають місця за партами, і на цьому навчальний день закінчується.


День знань у Бердичеві

Перший дзвоник у середній школі №15, 1988 р.

Перший дзвоник
у школі №15, 1988 р.

Бердичів продовжив традиції, які закладались на рівні держави та стали її політикою на десятиліття. Однією з таких традицій стало відкриття нових навчальних закладів в переддень свята чи безпосередньо у День знань. Так 1 вересня у місті з'явились нові навчальні заклади: 1930 рік — технікум для підготовки середнього медичного персоналу (згодом перетворився у Бердичівський медичний коледж); 1939 рік — школа №21 по вулиці Пушкіна (пізніше перейменована у школу №3, нині загальноосвітня школа №3); 1956 рік — семирічна школа №14 по вулиці Білопільській (нині загальноосвітній колегіум культурно-естетичного спрямування №14); 1961 рік — середня школа №15 по вулиці Карла Маркса; 1965 рік — середня школа №1 по вулиці Карла Лібкнехта (нині загальноосвітня школа з поглибленим вивченням іноземних мов ім. Т.Г. Шевченка по вулиці Європейській); 1971 рік — середня школа №17 по вулиці Паризької Комуни; 1976 рік — середня школа №4 по вулиці Свердлова (нині вулиця Вінницька).

Також традиційно напередодні Дня знань у місті та районі проходять педагогічні конференції, під час яких педагоги і керівництво міського та районного відділів освіти підводять підсумки попереднього навчального року, обговорюють проблеми, аналізують готовність навчальних закладів до нового навчального року, встановлюють нові напрямки роботи педагогічних колективів. Але у 2009 році ця традиція у Бердичеві була зламана — взамін конференції педагоги переглянули святковий концерт, підготовлений юними артистами міста. В ході концерту міський голова Василь Мазур подякував вчителям за проведену роботу та окремим з них вручив почесні грамоти. Такий хід педагогічної конференції набув вигляду традиції у наступні роки.

Відкриття новозбудованої середньої школи №17, 1 вересня 1971 року.
На святі Першого дзвоника бригадир БМУ-4 Павло Демков вручає символічний ключ від новозбудованої школи учню Сергію Святецькому.

Відкриття нової школи №17,
1 вересня 1971 року.

По закінченні Великої Вітчизняної війни з метою допомоги у розвитку шкільної матеріальної бази за кожним навчальним закладом міста закріплювалось потужне промислове підприємство. Шефи допомагали з ремонтом будівель та навчальних класів, надавали необхідний реманент. Наприклад, над школою №1 взяли шефство завод "Комсомолець", млин №5 та автотранспортна контора; над школою №4 – завод "Прогрес", пивзавод та заводу по ремонту обчислювальної техніки; над школою №6 – шкірзавод ім. Ілліча; над середньою школою №10 – колективи житлоуправління, ДЕУ №651 та міськпалива, над середньою школою №14, коли вона з'явилась у 1956 році, – Управління магістральних газопроводів і т.д. Ця допомога була суттєвим внеском підприємств у загальний розвиток освіти Бердичева. Але в останні десятиліття від такої практики поступово відійшли – з настанням економічної скрути частина підприємств припинила свою діяльність (наприклад, шкіроб’єднання імені Ілліча, той же завод по ремонту обчислювальної техніки), інші підприємства вже не мали змоги матеріально допомагати закладам освіти.

Та практика підтримки освітян залишилась, набувши нових форм. Це спонсорська допомога від підприємств, установ, народних депутатів та партійних організацій – зазвичай на День знань закладам освіти дарують оргтехніку, телевізори, комп’ютери, спортивний реманент та інше. Проводяться і разові акції. Так, у 2003 році на свято першого дзвоника школярі всіх бердичівських загальноосвітніх шкіл безкоштовно отримали шкільний щоденник, який крім своєї прямої функції – інструменту контролю за успішністю учня – ніс навчальну та пізнавальну функції: він містив інформацію про розвиток рідного міста, його історію, існуючі підприємства та установи. Щоденник був надрукований в рамках реалізації проекту "Патріотичне виховання молоді Бердичева" Бердичівської громадської організації "Фонд регіонального розвитку демократичних ініціатив" за підтримки Бердичівського міськвиконкому.
Перший дзвоник у школі №2 міста Бердичева, 1955 рік.

Перший дзвоник у школі №2 міста Бердичева, 1955 рік.


Перший дзвоник у школі №2 міста Бердичева, 1955 рік.

Перший дзвоник у школі №2 міста Бердичева, 1955 рік.


Перший дзвоник у школі №1 міста Бердичева, 1955 рік.

Перший дзвоник у школі №1 міста Бердичева, 1955 рік.


Перший дзвоник у школі №2 міста Бердичева, 1956 рік.

Перший дзвоник у школі №2 міста Бердичева, 1956 рік.


Перший дзвоник у новозбудованій школі №15, 1962 рік.

Перший дзвоник у новозбудованій школі №15, 1962 рік.


Перший дзвоник у середній школі №14, 1962 рік.

Перший дзвоник у середній школі №14, 1962 рік.


Першокласники середньої школи №13, 1962 рік.

Першокласники середньої школи №13, 1962 рік.


Перший дзвоник у середній школі №1, 1967 рік.

Перший дзвоник у середній школі №1, 1967 рік.


Відкриття новозбудованої середньої школи №17, 1 вересня 1971 року.
На святі Першого дзвоника бригадир БМУ-4 Павло Демков вручає символічний ключ від новозбудованої школи учню школи Сергію Святецькому.

Відкриття новозбудованої середньої школи №17, 1 вересня 1971 року.
На святі Першого дзвоника бригадир БМУ-4 Павло Демков вручає
символічний ключ від новозбудованої школи учню Сергію Святецькому.


Першокласники у новозбудованій середній школі №4, 1976 рік.

Першокласники у новозбудованій середній школі №4, 1976 рік.


Першокласники загальноосвітньої школи №11, 2011 рік.

Першокласники загальноосвітньої школи №11, 2011 рік.


Перший дзвоник у загальноосвітній школі №1 ім. Т.Г. Шевченка, 2011 рік.

Перший дзвоник у загальноосвітній школі №1 ім. Т.Г. Шевченка, 2011 рік.