Мій Бердичів
Історія - Сьогодення - Люди
30 квітня 2017 р. ▪ Цей день в історії
Пошук
Toggle
Loading
Випадкове фото з галереї
Toggle

Наші відвідувачі:
Toggle

Free counters!


Система Orphus


Ви знайшли орфографічну помилку? Ми готові її виправити! Для цього виділіть слово з помилкою та натисніть комбінацію клавіш Ctrl+Enter для того, щоб повідомити про це адміністрацію сайту.
Перекласти на іншу мову?

 


Основна мова веб-сайту – українська. Мовний переклад виконується за допомогою технології Google Translator, що в окремих випадках призводить до неточного перекладу слів та понять.
Карта БердичеваНовини

8 Березня. Міжнародний жіночий день

Поштова листівка часів СРСР.

Поштова листівка
часів СРСР.

Міжнародний жіночий день (англ. International Women's Day) — свято жіноцтва, що відзначається 8 березня. Започатковане як пролетарське феміністське свято Міжнародний день жінок-робітниць.


Поява свята та традиції

Вперше Міжнародний жіночий день святкувався 1909 року в США з ініціативи Соціалістичної партії Америки. Протягом 20-го століття відзначався в СРСР та країнах соцтабору як державне свято. 1977 року, за радянської ініціативи, отримав статус міжнародного дня за рішенням Організацією Об'єднаних Націй. Повна назва: Міжнародний день боротьби за права жінок і міжнародний мир.

В СРСР свято відзначається з 1921 року, але з роками втратило своє політичне забарвлення і перетворилося на одне з небагатьох неполітичних свят. З 1966 року, відповідно до Указу Президії Верховної Ради СРСР від 8 травня 1965 року, Міжнародний жіночий день став неробочим днем "в ознаменование выдающихся заслуг советских женщин в коммунистическом строительстве, в защите Родины в годы Великой Отечественной войны, их героизма и самоотверженности на фронте и в тылу, а также отмечая большой вклад женщин в укрепление дружбы между народами и борьбу за мир".

Радянська листівка - поздоровлення зі світом 8 Березня, 1932 р.

Радянська листівка, 1932 р.

Комуністична партія і Радянська влада роками говорили про свою заслугу у здійсненні повного політичного і економічного рівноправ’я радянських жінок. Говорилося про величезну роль жінки у перетворенні батьківщини з відсталої країни у могутню індустріальну державу. Це, звичайно, важко заперечити, але пропагандистські лозунги були своєрідним стимулом для подальших трудових подвигів представниць слабкої статі.

Коли у 1965 році держава зробила день 8 березня вихідним, то вважається, що саме з цього часу свято почало втрачати свій революційний дух. Демонстрації змінились на застілля, а транспаранти на букети квітів. 8 Березня стало святом жіночності, весни і краси.

З настанням незалежності України відношення до свята, як свята жіночності, весни, практично не змінилось. На законодавчому рівні воно затверджене Розпорядженням Президента України від 23.02.2000 р. К91/2000-рп.


Відзначення свята у Бердичеві

В радянський період в Бердичеві свято відзначали так, як і по всій країні: на підприємствах та в установах проходять урочисті засідання, на яких виголошуються промови щодо виробничих зобов’язань та досягнень жіночої половини трудового колективу. Так, у 1948 році, натхненна такими лозунгами та вказівками партійних органів бригадир електродної бригади машинобудівного заводу "Прогрес", депутат міської ради товаришка Олексієнко дає зобов’язання виконати план першої повоєнної п’ятирічки не за 4 роки, як усі, а за три.

Ще в 1925 році, коли містом прокотилась хвиля перейменувань вулиць (більшість з них отримала революційні назви), в Бердичеві з'явилась і вулиця імені 8 Березня (колишній хутір Бєлобородова, розвилка залізничних доріг Бердичів-Житомир та Бердичів-Шепетівка). На неї перейменували вулицю Варварівську.

Нині у дитячих садочках, школах організовуються свята, урочисті заходи. В організаціях, на підприємствах міста чоловіки поздоровляють жінок зі святом, здійснюються випуски тематичних стінгазет, організовуються святкові вечори. Міськрайонна газета "Радянський шлях" (нині "Земля Бердичівська") на своїх сторінках розміщує привітання зі святом, публікує замітки про жінок-передовиць виробництва. Працівники міського Палацу культури ім. О.А. Шабельника традиційно готують святковий концерт.

У 2008 році вперше в Бердичеві пройшов Міжобласний турнір з футзалу серед дівчат (вікова група 1990-1993 р.н.), присвячений Дню 8 Березня. Крім господарок змагань – команди ДЮСШ під керівництвом заслуженого працівника фізичної культури та спорту Володимира Броніславовича Керносенка – в турнірі прийняли участь команди з Вінницької (м. Хмільник), Хмельницької (м. Полонне) областей та ще один представник з Житомирської області – команда з смт. Любар. Переможцями турніру стала команда міста Хмільника, яка набрала 9 очок, друге місце – ДЮСШ м. Бердичів, третє місце – команда міста Полонне.Настінна газета педагогічного колективу бердичівської школи №1 "Голос учителя", присвячена відзначенню Міжнародного жіночого дня, 1970 р.

Настінна газета педагогічного колективу
бердичівської школи №1 "Голос учителя", присвячена відзначенню
Міжнародного жіночого дня, 1970 р.


Учні середньої школи №17 відзначають свято 8 Березня, 1979 р.

Учні середньої школи №17 відзначають свято 8 Березня, 1979 р.


Святковий концерт в міському Палаці культури ім. О.А. Шабельника з нагоди Міжнародного жіночого дня, 2013 р.

Святковий концерт в міському Палаці культури ім. О.А. Шабельника
з нагоди Міжнародного жіночого дня, 2013 р.


Святковий концерт в міському Палаці культури ім. О.А. Шабельника з нагоди Міжнародного жіночого дня, 2013 р.

Святковий концерт в міському Палаці культури ім. О.А. Шабельника
з нагоди Міжнародного жіночого дня, 2013 р.


Святковий концерт в міському Палаці культури ім. О.А. Шабельника з нагоди Міжнародного жіночого дня, 2013 р.

Святковий концерт в міському Палаці культури ім. О.А. Шабельника
з нагоди Міжнародного жіночого дня, 2013 р.