Мій Бердичів
Історія - Сьогодення - Люди
30 квітня 2017 р. ▪ Цей день в історії
Пошук
Toggle
Loading
Випадкове фото з галереї
Toggle

Наші відвідувачі:
Toggle

Free counters!


Система Orphus


Ви знайшли орфографічну помилку? Ми готові її виправити! Для цього виділіть слово з помилкою та натисніть комбінацію клавіш Ctrl+Enter для того, щоб повідомити про це адміністрацію сайту.
Перекласти на іншу мову?

 


Основна мова веб-сайту – українська. Мовний переклад виконується за допомогою технології Google Translator, що в окремих випадках призводить до неточного перекладу слів та понять.
Карта БердичеваНовини

9 травня. День Перемоги.


Прапор Перемоги над Рейхстагом.
Постановочна фотографія радянського військового кореспондента Євгена Халдея, зроблена на даху напівзруйнованої будівлі нацистського парламенту 2 травня 1945 року.

Прапор Перемоги над Рейхстагом.
Фото Євгена Халдея, 2 травня 1945 р.

День Перемоги (рос. День Победы) — державне свято України, що відзначається щорічно 9 травня. В українському законодавстві з 2000 року визначається як день "торжества безсмертного подвигу народу — переможця над фашизмом, всенародної пам'яті про його боротьбу за свободу і незалежність Батьківщини". Також державне свято Радянського Союзу, що відзначалось "на згадку про переможне завершення Великої Вітчизняної війни радянського народу проти німецько-фашистських загарбників". Встановлене указом президії Верховної Ради СРСР від 8 травня 1945 року (ще до підписання капітуляції) як день "всенародного торжества". У 1948 році, враховуючи жахливі наслідки війни, зокрема наявність на той момент величезної кількості інвалідів, свято скасували. У наступні роки лише невеличкі замітки та статті у газетах нагадували про травневий день перемоги над ворогом.

26 квітня 1965 року Указом Президії Верховної Ради СРСР (і, відповідно, на теренах Української РСР) День Перемоги отримує статус державного свята як "Свято Перемоги радянського народу у Великій Вітчизняній війні 1941-1945 рр." та був оголошений неробочим днем. З цього часу супроводжувався урочистими військовими парадами радянської армії на Червоній площі в Москві.

Також святкувався у деяких країнах Варшавського договору. З 1991 року, після розвалу СРСР, продовжує святкуватися в низці пострадянських країн — Росії, Білорусі, Казахстані тощо. У більшості європейських країн День перемоги в Європі відзначають 8 травня, а країнах Британської Співдружності — 7 травня.


Бердичів в роки Великої Вітчизняної війни

Основна стаття: Велика Вітчизняна війна 1941-1945 рр.


Відзначення в Бердичеві та районі

До 1965 року День Перемоги в Бердичеві відзначався достатньо скромно. На підприємствах відбувались урочисті засідання з нагоди свята, на стадіоні машинобудівного заводу "Прогрес" проходило спортивне свято на честь Дня Перемоги. На святі спортивні колективи міста демонстрували свою майстерність в акробатиці та побудові різноманітних фігур.

Урочисте відкриття пам'ятного знаку Перемоги радянського народу у Великій Вітчизняній війні.
Вулиця Карла Лібкнехта, 18/8, 9 травня 1965 року.

Відкриття пам'ятного знаку.
9 травня 1965 р.

9 травня 1965 року в Бердичеві вперше відбувся урочистий мітинг з нагоди Дня Перемоги. Пройшов він на перехресті вулиць Карла Лібкнехта і Лілії Карастоянової. На трибуні, прикрашеній квітами та святковими лозунгами, учасників мітингу вітали голова міськвиконкому Валер'ян Демиденко та перший секретар міського комітету Комуністичної партії Іван Бражник. Під час заходу відкрито пам’ятник Перемоги радянського народу у Великій Вітчизняній війні. Також того дня на стіні будинку по вулиці Садовій, де розміщувалася міська Рада народних депутатів та виконавчий комітет, встановлено пам’ятний знак військовим частинам, що звільнили місто від німецько-фашистських загарбників і отримали найменування "Бердичівських".

Надалі, починаючи з 1967 року, урочисті мітинги проходять на Радянській площі (у 1995 році цій площі повернено історичну назву – Соборна) перед пам’ятним знаком учасникам комсомольсько-молодіжного підпілля, де з 1970 року горить Вічний вогонь. Біля Вічного вогню – імпровізована трибуна. Перед початком мітингу звучать мелодії пісень про Батьківщину, Комуністичну партію, Радянську Армію, пісні періоду Великої Вітчизняної війни, у т.ч. у виконанні аматорського хору ветеранів війни та праці. Сам мітинг, на якому з промовами виступають керівництво міста та представники громадськості, традиційно завершується парадом військ бердичівського гарнізону. Далі учасники свята колоною, яку очолюють ветерани Великої Вітчизняної війни, господарське та партійне керівництво міста, йдуть від меморіалу Вічного вогню вулицями Карла Лібкнехта (нині вулиця Європейська), Димитрова, Пушкіна до військової ділянки кладовища по вулиці Пушкіна з покладанням квітів до обеліска Перемоги, братської могили підпільників, пам’ятника "Скорботний воїн". В усіх селах Бердичівського району також проходять мітинги, присвячені цьому святу.

Ветерани Великої Вітчизняної війни крокують центральною вулицею Бердичева на День Перемоги.

Колона ветеранів крокує
центральною вулицею міста.

Найбільш масові заходи проводяться з нагоди ювілейних дат: до Бердичева на запрошення партійних та господарських органів влади прибувають ветерани війни, які також приймають участь у святкуванні. З нагоди Дня Перемоги в установах, на підприємствах та навчальних закладах проходять різноманітні заходи, присвячені подіям 1941-1945 рр. Щороку напередодні свята в місті проводиться масовий легкоатлетичний пробіг, присвячений річниці Перемоги. У школах відкриваються музейні кімнати, куточки бойової слави та ін.

Місцевий осередок Всесоюзного Ордена Червоного Прапора Добровільного товариства сприяння армії, авіації і флоту (ДТСААФ, рос. ДОСААФ) щорічно проводить місячник оборонно-масової роботи, метою якого є виховання у молоді героїко-патріотичного ставлення до Батьківщини та до її захисників. В ході місячника у навчальних закладах міста та району проводиться огляд-конкурс на краще поставлену роботу з героїко-патріотичного виховання молоді, організовуються зустрічі з особовим складом військових частин, що дислокуються у місті, молодь ознайомлюється з організацією навчально-виховної роботи, бойових навчань, побутом військових, відвідує Музеї бойової слави та оглядає бойову техніку. Традиційними стають змагання з воєнізованого кросу, під час яких учні шкіл демонструють майстерність у фізичних вправах.

В незалежній Україні патріотичну роботу продовжує правонаступник ДТСААФ – Товариство сприяння обороні України (ТСОУ). Бердичівська автошкола ТСОУ щорічно організовує автопробіг, присвячений Дню Перемоги, під час якого ветерани війни відвідують братські могили радянських воїнів, що знаходяться на території Бердичівського району.

В першій половині 1980-х років в місті започатковується традиція проведення молодіжних мотопробігів по місцях бойової слави радянського народу, присвячені Дню перемоги. Так, на початку травня 1982 року молоді працівники машинобудівного заводу "Прогрес" під керівництвом слюсаря заводу Вадима Тетерського провели молодіжний мотопробіг. За 9 днів вони пройшли 1500 км по території Житомирської, Рівненської, Волинської, Брестської, Львівської областей. З мотопробігу привезли гільзу, в якій знаходилась земля з пам’ятних місць. Цю гільзу 9 травня вручили керівництву міста під час урочистого мітингу. У травні 1984 року відбувся мотопробіг до міста Волгоград. 8 травня група повернулась до Бердичева та привезла дві капсули з землею Мамаєвого Кургану. 9 травня одну капсулу передали до міського музею історії, що на цей час створюється, другу – до заводського музею.

Герої Радянського Союзу, що проживали в місті Бердичеві.
Зліва на право: Василь Алін, Валентин Шевирін, Всеволод Ривж, Давид Герасимчук, Франц Кучеров.

Герої Радянського Союзу,
що проживали в Бердичеві.

З настанням незалежності України статус свята, як і його назва, фактично не змінились. У Бердичеві традиційно найбільш масово відзначаються ювілейні дати: 1995 року, з нагоди 50-ї річниці, у місто на запрошення влади прибуло багато ветеранів війни, серед яких і численні визволителі міста. До 60-ї річниці в місті реконструюється обеліск, присвячений керівнику бердичівського підпілля Володимиру Завадському. У 2010 році, з нагоди 70-річчя Перемоги, в Бердичеві на будинках, де проживали Герої Радянського Союзу В.І. Алін, В.Е. Ривж, Ф.Я. Кучеров, Г.М. Найдін та В.М. Шевирін, були встановлені меморіальні дошки з присвятними написами (в Бердичеві тривалий час проживав та тут похований Герой Радянського Союзу Д.І. Герасимчук; дошка на будинку, в якому він проживав, не встановлювалась).

В останні роки все менше та менше ветеранів Великої Вітчизняної війни приймає участь у заходах, присвячених Дню Перемоги. Так, у 2010 році в традиційному автопробігу, організованому Бердичівською автошколою ТСОУ, вперше по стану здоров'я не змогли прийняти участь жоден ветеран, який звільняв Бердичів від ворога у грудні 1943 – січні 1944 року. З 2013 року автопробіг взагалі не проводиться у зв’язку з тим, що не залишилось жодного ветерана війни. У 2014 році у зв’язку з подіями на Сході країни низка заходів була відмінена. Зокрема, не проводився парад військ Бердичівського гарнізону та показ бойової техніки.


Пам'ять

Пам'ятний знак учасникам комсомольсько-молодіжного підпілля.

Пам'ятний знак
учасникам комсомольсько-
молодіжного підпілля, 1968 р.

В Бердичеві цього дня чи напередодні свята було відкрито низку пам’ятних та меморіальних знаків: пам’ятник Перемоги радянського народу у Великій Вітчизняній війні (1965); меморіальна дошка з назвами військових частин, які звільняли Бердичів від німецько-фашистських загарбників у грудні 1943 – січні 1944 рр. (1965); меморіальна дошка в пам'ять про героя-комсомольця В.Ю. Завадського (1965); меморіальна дошка в пам'ять про героя-комсомольця А.Л. Щолкіна; пам’ятний знак учасникам комсомольсько-молодіжного підпілля (1967), поряд з яким запалили Вічний вогонь (1970, вогонь запалили від смолоскипу, запаленого від Вічного вогню на могилі Невідомого солдата на Холму Слави, Київ); пам'ятний знак працівникам заводу "Прогрес", що загинули в роки Великої Вітчизняної війни 1941-1945 рр. (1968, 1980); меморіальна дошка на честь Лілії Карастоянової (1970); пам'ятний знак, присвячений працівникам Бердичівського шкірзаводу, що загинули в роки Великої Вітчизняної війни (1971); пам’ятний знак – танк Т-34-85 (1974); меморіальна дошка з нагоди 30-річчя перемоги (1975); пам’ятний знак на честь генерала армії М.Ф. Ватутіна (1975); пам’ятний знак загиблим в результаті геноциду євреям (1990); пам’ятний знак на місці, де знаходилось єврейське гетто (1999); пам'ятна стела Праведникам Світу (2001); обеліск, присвячений керівнику бердичівського підпілля Володимиру Завадському (1965, 2005); меморіальні дошки, присвячені Героям Радянського Союзу, що проживали у нашому місті (2010) та ін.

Пам'ять про події 1941-1945 рр. залишилась не лише в пам’ятних знаках та меморіальних дошках. Однією з форм увіковічення стало також надання нової назви вулицям Бердичева, пов’язаної з Великою Вітчизняною війною. Перше таке перейменування відбулось 26 червня 1944 року – згідно постанови №72 виконкому Бердичева та міськради депутатів за головуванням товариша Мороза бердичівський міський театр перейменовано у театр імені генерал-полковника Костянтина Леселідзе. Цією ж постановою були також перейменовані вулиця та провулок Училищні на вулицю та провулок імені К. Леселідзе. У 1958 році на карті Бердичева з'являється ще дві назви вулиць, пов’язаних з минулою війною: вулиця генерала Панфілова та вулиця Молодогвардійська (колишня вул. Громова), названі відповідно на честь генерал-майора Івана Панфілова та підпільної організації "Молода гвардія". З нагоди 20-річчя Перемоги з'являється ще шість вулиць і провулків з воєнної тематики: вул. Перемоги, вул. генерала Луппова, вул. Поліни Осипенко (колишній пров. Волочаївський), вул. Завадського (колишня вул. Радянська), вул. та пров. Марини Раскової. У 1969 році з'являється вулиця імені Лілії Карастоянової (до того вулиця Леселідзе, а назву імені Леселідзе отримала вулиця в східній частині міста, де знаходиться будинок, в якому у 1944 році розміщувався штаб 18-ї армії на чолі з її командувачем).

Пам’ятна дошка по вул. 30-річчя Перемоги.

Пам’ятна дошка по
вул. 30-річчя Перемоги.

На відзначення 30-річчя Перемоги виконком у 1975 році приймає рішення щодо перейменування 9-и вулиць і створення нової площі, обмеженої вулицею Молодогвардійською та фортечним муром кармелітського монастиря, яку було названо площею Перемоги (тут з 1974 року знаходився пам’ятний знак – танк Т-34-85, встановлений з нагоди 30-річчя звільнення міста від загарбників). З цієї нагоди на стіні будинку №24 з'являється відповідна пам’ятна дошка (назва площі не прижилась, нині такої назви площі немає в переліку назв площ Бердичева). Цим же рішенням вул. Муромську перейменовано у вул. 30-річчя Перемоги, вул. Фільтрову – у вул. генерала Ватутіна, вул. Прорізну – у вул. Ковпака, вул. Глуху – у вул. Сабурова, вул. Лугову – у вул. генерала Леселідзе, вул. Семенівську – у вул. Героя Радянського Союзу І. Шелушкова, вул. Верхню – у вул. Героя Радянського Союзу М. Сімака, вул. Середню – у вул. Н. Сосніної, вул. Нижню – у вул. Героя Радянського Союзу А. Аширбекова. Але такі довгі назви вулиць важко сприймалися мешканцями міста, тому поступово від почесних звань в назвах відмовились і нині в місті є вулиці Шелушкова, Сімака, Аширбекова тощо. 19 листопада 1981 року рішенням виконавчого комітету перейменовано такі провулки: пров. Верхній – у пров. Сімака, пров. Нижній – у пров. Аширбекова, провулки І-VІ Семенівські – у І-VІ провулки Шелушкова, пров. Фільтровий – у пров. генерала Ватутіна.

На ознаменування 40-річчя Перемоги 29.04.85 р. виконком приймає рішення щодо перейменування Привокзальної площі на площу 40-річчя Перемоги (сюди цього ж року перенесли пам’ятний знак – танк Т-34-85), але ця назва у місті також не прижилася, згодом площі повернули попередню назву – площа Привокзальна. Цього ж року нова вулиця міста, що з'явилась на карті в результаті спорудження комплексу житлових будинків на Червоній горі, отримала ім'я братів Міхеєвих – династії воїнів-танкістів, учасників Великої Вітчизняної війни. У 1986 році вул. Залужна була перейменована у вул. генерала Горбатова.

23 травня 2013 року виконком приймає рішення про перейменування п’яти вулиці у Бердичеві: нові п’ять вулиць у районі Елінгу, що попередньо отримали назви Проектна-1, -2, -3, -4 та -5, перейменовані на честь п’яти Героїв Радянського Союзу, які проживали у Бердичеві. Відтепер вони називаються вулицями Аліна, Шевиріна, Ривжа, Найдіна і Кучерова.
Пам'ятний знак учасникам комсомольсько-молодіжного підпілля, де горить Вічний вогонь.

Пам'ятний знак учасникам комсомольсько-молодіжного підпілля,
де горить Вічний вогонь.


Пам'ятний знак "Скорботний воїн". Військова ділянка загальноміського кладовища по вулиці Пушкіна.

Пам'ятний знак "Скорботний воїн".
Військова ділянка загальноміського кладовища по вулиці Пушкіна.


Пам'ятник працівникам заводу "Прогрес", що загинули в роки Великої Вітчизняної війни 1941-1945 рр.

Пам'ятник працівникам заводу "Прогрес",
що загинули в роки Великої Вітчизняної війни 1941-1945 рр.


Пам'ятний знак на місці, де знаходилось єврейське гетто та пам'ятна стела Праведникам Світу.

Пам'ятний знак на місці, де знаходилось єврейське гетто
та пам'ятна стела Праведникам Світу.


Урочисте відкриття пам'ятного знаку військовим частинам, що звільнили місто від німецько-фашистських загарбників і отримали найменування "Бердичівських".
Покривало знімає голова Бердичівського виконкому Валер'ян Демиденко.
9 травня 1965 року.

Урочисте відкриття пам'ятного знаку військовим частинам,
що звільнили місто від німецько-фашистських загарбників.
9 травня 1965 року.


Перший секретар міськкому Комуністичної партії України І.Ю. Бражник запалює Вічний вогонь біля обеліска учасникам комсомольсько-молодіжного підпілля.
9 травня 1970 року, фото Володимира Солодкого.

Перший секретар міськкому КПУ І.Ю. Бражник запалює Вічний вогонь.
9 травня 1970 р.


Піонери середньої школи №6 покладають квіти до пам’ятного знаку, встановленого на честь генерала армії М.Ф. Ватутіна, 1975 р.

Піонери середньої школи №6 покладають квіти до
пам’ятного знаку, встановленого на честь генерала армії М.Ф. Ватутіна, 1975 р.


Герої Радянського Союзу, що проживали в Бердичеві, серед ветеранів Великої Вітчизняної війни.

Герої Радянського Союзу, що проживали в Бердичеві, серед ветеранів
Великої Вітчизняної війни.


Ветерани Великої Вітчизняної війни під час мітингу на Радянській площі.

Ветерани Великої Вітчизняної війни під час мітингу на Радянській площі.


Урочиста хода центральною вулицею Бердичева.

Урочиста хода центральною вулицею Бердичева.


Урочиста хода центральною вулицею Бердичева. День Перемоги, 9 травня 1973 р.

Урочиста хода центральною вулицею Бердичева. День Перемоги, 9 травня 1973 р.


Керівники міста з ветеранами Великої Вітчизняної війни на відзначенні Дня Перемоги. В центрі - голова міськвиконкому Антоніна Міщенко. Справа від Антоніни Міщенко – секретар міськкому КПУ Тамара Горлінська і заступник голови міськвиконкому Олександр Клекота. Перший зліва – директора машинобудівного заводу "Прогрес" Олексій Шабельник.
9 травня 1973 р.

Керівники міста з ветеранами Великої Вітчизняної війни на відзначенні Дня Перемоги. 9 травня 1973 р.


Голова міськвиконкому Антоніна Міщенко та перший секретар міського комітету КПУ Іван Бражник покладають квіти до Вічного вогню.
9 травня 1973 р.

Голова міськвиконкому Антоніна Міщенко та перший секретар
міського комітету КПУ Іван Бражник покладають квіти до Вічного вогню.
9 травня 1973 р.


На трибуні, що встановлена на Радянській площі, виступають перший секретар міського комітету КПУ Іван Бражник та голова міськвиконкому Антоніна Міщенко.
9 травня 1975 р.

На трибуні, що встановлена на Радянській площі, виступають
перший секретар міського комітету КПУ Іван Бражник та
голова міськвиконкому Антоніна Міщенко.
9 травня 1975 р.


В першому ряду (зліва на право): Почесний громадянин міста Бердичева генерал-майор Георгій Петровський, секретар міського комітету КПУ Поліна Соболь та голова Бердичівського районного виконавчого комітету Василь Бабійчук.

В першому ряду (зліва на право): Почесний громадянин міста Бердичева
генерал-майор Георгій Петровський, секретар міського комітету КПУ Поліна Соболь
та голова Бердичівського районного виконавчого комітету Василь Бабійчук.


Ветерани Великої Вітчизняної війни крокують центральною вулицею Бердичева на День Перемоги.

Ветерани Великої Вітчизняної війни крокують центральною
вулицею Бердичева на День Перемоги.


Ветерани Великої Вітчизняної війни крокують центральною вулицею Бердичева на День Перемоги.

Ветерани Великої Вітчизняної війни крокують центральною
вулицею Бердичева на День Перемоги.


Юнармійці Бердичівських шкіл крокують центральною вулицею міста.

Юнармійці Бердичівських шкіл крокують центральною вулицею міста.


Під час урочистої ходи з нагоди Дня Перемоги, 9 травня 1975 р.

Під час урочистої ходи з нагоди Дня Перемоги, 9 травня 1975 р.


Керівники міста з ветеранами Великої Вітчизняної війни після демонстрації. Жовтнева площа, 9 травня 1979 р.

Керівники міста з ветеранами Великої Вітчизняної війни після демонстрації.
Жовтнева площа, 9 травня 1979 р.


Театралізована колона на початку параду.

Театралізована колона на початку параду.


Театралізована колона на початку параду.

Театралізована колона на початку параду.


Мітинг на Соборній площі з нагоди Дня Перемоги. Зліва на право: ветерани війни Віктор Удовидченко та Віктор Томашевський, міський голова Олексій Хилюк, ветерани Петро Ляшенко, Олексій Огнев'юк, Олексій Шабельник.
9 травня 1998 р.

Мітинг на Соборній площі з нагоди Дня Перемоги.
Зліва на право: ветерани війни Віктор Удовидченко та Віктор Томашевський,
міський голова Олексій Хилюк, ветерани Петро Ляшенко, Олексій Огнев'юк,
Олексій Шабельник. 9 травня 1998 р.


Мітинг на Соборній площі з нагоди Дня Перемоги, 9 травня 2003 р.

Мітинг на Соборній площі з нагоди Дня Перемоги, 9 травня 2003 р.


Урочисте проходження військ гарнізону на Соборній площі, 9 травня 2003 р.

Урочисте проходження військ гарнізону на Соборній площі, 9 травня 2003 р.


Соборна площа. На початку мітингу перед присутніми виступає ансамбль воїнів-афганців "Контингент",
9 травня 2010 р.

Соборна площа. На початку мітингу перед присутніми
виступає ансамбль воїнів-афганців "Контингент", 9 травня 2010 р.


Урочисте проходження військ гарнізону на Соборній площі,
9 травня 2010 р.

Урочисте проходження військ гарнізону на Соборній площі,
9 травня 2010 р.


Машини з ветеранами війни на Соборній площі,
9 травня 2010 р.

Машини з ветеранами війни на Соборній площі,
9 травня 2010 р.


Почесний громадянин міста Бердичева, учасник звільнення Бердичева від німецьких загарбників Іван Павленко,
9 травня 2010 р.

Почесний громадянин міста Бердичева, учасник звільнення Бердичева
від німецьких загарбників Іван Павленко,
9 травня 2010 р.


Квіти до пам'ятного знаку "Скорботний воїн". 9 травня 2011 р.

Квіти до пам'ятного знаку "Скорботний воїн". 9 травня 2011 р.


Виступає Народний аматорський хор ветеранів війни та праці. 9 травня 2012 р.

Виступає Народний аматорський хор ветеранів війни та праці.
9 травня 2012 р.


На мітингу-реквіємі виступає міський голова Василь Мазур. 9 травня 2013 р.

На мітингу-реквіємі виступає міський голова Василь Мазур. 9 травня 2013 р.


Покладання квітів до Вічного вогню. 9 травня 2013 р.

Покладання квітів до Вічного вогню. 9 травня 2013 р.


Урочиста хода вулицями Бердичева до пам'ятного знаку "Скорботний воїн", що на кладовищі по вулиці Пушкіна. 9 травня 2013 р.

Урочиста хода вулицями Бердичева до пам'ятного знаку "Скорботний воїн",
що на кладовищі по вулиці Пушкіна. 9 травня 2013 р.


Показ бойової техніки на Центральній площі міста. 9 травня 2013 р.

Показ бойової техніки на Центральній площі міста. 9 травня 2013 р.