Головна  |  До розділу

м. Бердичів

Музей історії школи №3.

 

Вул. Пушкіна, 46, приміщення загальноосвітньої школи №3. На другому поверсі в навчальній кімнаті розміщено музей історії школи (історії освіти).

Музей створено у 1985 році до 40-ї річниці Перемоги у Великій Вітчизняній війні за ініціативи дирекції, партійної та профспілкової організацій школи як музей історії школи, бойової і трудової слави. Урочисте відкриття відбулось напередодні Дня Перемоги. Активну участь у створенні музею прийняли вчителі Ю. Савченко, Г. Євдокимова, О. Кривунець, В. Мартиненко, І. Алейнікова, І. Стрєлков, В. Білоус та інші. Керував створенням музею директор школи Фелікс Броніславович Пашківський. У міському огляді-конкурсі, який відбувся того ж року, музей посів друге місце.

Експозиція музею розділена на окремі розділи. Основним є розділ, присвячений створенню школи, її становленню та розвитку. Тут представлено стенд з фотографіями всіх шкільних випусків, матеріали про життя школи, навчальний процес. Збережена пам'ять в музейних документах і про директорів школи, які в різні часи її існування керували школою. Починаючи з часу заснування школи (1939 р.) і до сьогодення за її кермом стояли 11 директорів, серед яких найдовше керував Фелікс Броніславович Пашківський, який раптово передчасно помер у 2003 році.

11 лютого 2004 року у музеї відбулось урочисте відкриття стендової експозиції, присвяченої пам'яті Фелікса Броніславовича Пашківського, де розміщено фотографії директора, документи, його особисті речі.

В музейному розділі "Мужність залишається у віках" маємо змогу познайомитись та згадати поіменно учнів школи та вчителів, які загинули в роки Великої Вітчизняної війни, які здобували мир для прийдешніх поколінь. Завдяки краєзнавчому пошуку в школі відшукують нові імена героїв. Знайдено та повідомлено місце поховання рідним Дотмурзієва А.Ю., стали відомими імена героїв: Годованчука І.Й, Шишкова М.М. (учасника партизанського руху), Лазарєва В.С., Звонарьова В.І., Пікульського Б.О., який закінчив школу №21 (№3) в 1941 р.; Мацкевича С.Т. – учасника Сталінградської битви, директора школи №3 у 1953-1954 роках. Матеріали про них представлено на окремих стендах.

Окремий розділ музею присвячено становленню та розвитку українсько-польських відносин, про що розповідає куточок "Відроджуємо польські традиції". Сьогодні школа підтримує тісні зв’язки з Польщею, польські делегації є частими гостями школи.

Також в музеї є куточок, присвячений видатним діячам, котрі відвідували цей навчальний заклад у різні роки. Це письменники, музиканти, відомі поети, що дарували музею свої твори з автографами. Серед них багато відомих імен. Це І. Драч – "Храм сонця" у 1989 р.; О. Опанасюк – "Житичі" у 1985 р.; В. Грабовський – "Поезії" у 1987 р.; О. Гончар – "Тронка" у 1985 р.; В. Яворівський – "Право власного імені" у 1985 р.; М. Полюга – "Свет мой печальный" у 1994 р.; Д. Павличко – "Гранослов" у 1989 р., С. Плачинд – "Ю. Яновський" у 1986 р.

Серед книжкового фонду почесне місце займає дар жителя міста А.Н.Кузнєцова, який в роки Великої Вітчизняної війни, ризикуючи життям, врятував від пожежі декілька підручників зі шкільної бібліотеки, яку фашисти спалювали в перші же дні окупації міста. Це 2 томи "Флори та фауни СРСР" та 3 томи "Великої Радянської енциклопедії". Саме на честь 40-річчя Перемоги А.Кузнєцов і передав в дар новоствореному шкільному музею ці безцінні скарби.

Серед окремих матеріалів у музеї представлено стенди, присвячені випускникам школи Олександру Разумкову та Борису Устименко. Представлено також окремі роботи художника Сергія Танадайчука.

 

Джерела і література:

Мартинюк М.В. Пам'ять як фактор перебудови (з досвіду роботи шкільного музею ЗОШ №3 м. Бердичева) // Музейна справа на Житомирщині: історія, досвід, проблеми: Наук. зб. "Велика Волинь": Праці Житомирського науково-краєзнавчого товариства дослідників Волині. Т.33. Ж.: Косенко, 2005. 476 с., іл. с. 193-197.

В. Карташов. Стривожений голос пам'яті. // "Радянський шлях", №79 (12740) від 15.05.1985 р.

Вермінська Л. Пам'яті друга. // "Мозаїка Бердичівська", №1 (54), січень-лютий 2004 р., с. 19.

Матеріали музею історії школи №3.

 

 

 

Вхід до музею історії школи.

 

 

 

На фото: голова профспілки ЗОШ №3 Степовий Леонід Іванович

та директор школи Костюк Володимир Григорович, 2005 р.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Стенд, присвячений колишньому директору школи Ф.Б. Пашківському.

 

 

 

 

 

 

 

Стенд, присвячений випускнику школи Олександру Разумкову.

 

 

 

Стенд, присвячений випускнику школи Борису Устименко.

 

 

 

Роботи художника Сергія Танадайчука.

 

 

 

Мій Бердичів
www.my.berdychiv.in.ua

 

Коментарі? Поправки? Доповнення?