Головна  |  До розділу

м. Бердичів

Музей загальноосвітньої школи №6.

 

Вул. Житомирська, 96/2. На другому поверсі будинку загальноосвітньої школи №6 ім. І.В. Житниченка знаходиться музей історії школи.

Кімната революційної і бойової Слави школи №6 створена у 1958 році за ініціативи шкільної комсомольської організації. У ній були зібрані матеріали про колишніх учнів школи, учасників громадянської війни 1917-1921 рр., визволителів міста Бердичева у січневі дні 1944 року. Безпосередню участь у створенні кімнати приймав лаборант фізичного кабінету Володимир Ружицький. При шкільному музеї діє три секції: листування, екскурсій і зустрічей. Керують ними 9 найбільш активних та ініціативних учнів. Радою кімнати керує вчитель російської мови і літератури В.Р. Халан. Силами учнів створено багато альбомів на місцевих матеріалах, як от: "Їх іменами названі вулиці міста", "У бронзі і граніті", "Заслужений льотчик Ю.І. Піонтковський" та інші. Цікаві альбоми (там, де побували слідопити) присвячені містам-героям Москві, Ленінграду, Києву, Мінську, Одесі, Севастополю та героїчним захисникам Брестської фортеці.

На початку нового тисячоліття у зв'язку з необхідністю проведення капітального ремонту будівлі школи, яка була споруджена ще у 1912 році, учні та педагогічний колектив тимчасово переїздять у приміщення колишнього дитячого садка по вулиці Жовтневій. Музей згортається, його матеріали зберігаються в окремих приміщеннях. У серпні 2008 року школа повертається у реконструйоване приміщення.

Нажаль, за роки вимушеного закриття частина матеріалів музейної кімнати була втрачена. У 2008-2009 рр. музей школи було відновлено. Він складається з низки розділів. Зокрема, тут створено куточок бойової слави, "Нас поєднали роки" (спогади випускників), куточок історії школи. Значна частина матеріалів об’єднана у альбомах з численними фотографіями та газетними публікаціями.

В шкільному музеї зберігається багато документів, присвячених воїнам-визволителям Бердичева. Тут є і листи з фронту, матеріали про легендарного випробувача літаків Ю.І. Піонтковського, листи контрадмірала О.Г. Яроша, директора музею військово-морського флоту в Ленінграді, спогади колишнього командира танкової бригади, Героя Радянського Союзу П.У. Перегуди.

Окрема сторінка історії школи та її музею – діяльність і творчість лаборанта фізичного кабінету Володимира Йосиповича Ружицького. Жителям міста він відомий як громадський кореспондент, активний дописувач газет "Радянський шлях" (нині – "Земля Бердичівська") та "Радянська Житомирщина", член правління міської організації товариства охорони пам'яток історії і культури. В 1949 році Володимир Йосипович молодим юнаком прийшов в школу №6, де пропрацював до 1994 року, до виходу на пенсію. Ця скромна, інтелігентна людина залишила після себе великий творчий доробок. Його перу належать розвідки з історії рідного краю, біографії наших земляків, зарисовки з історії школи. Чимало з них лягли в основу музейної експозиції, окремо на полицях музею представлено архів Володимира Йосиповича.

В 1998 році в школі засновано історико-краєзнавче товариство "Бердич". Члени товариства – вчителі та учні, які займаються краєзнавчо-пошуковою роботою та продовжують наповнювати експозицію музею новими цікавими матеріалами.

 

Джерела і література:

Ружицький В. У кімнаті бойової слави. // "Радянський шлях", 21 лютого, 1976 р.

Ружицький В. У кімнаті бойової слави. // "Радянський шлях", 14 лютого, 1978 р.

Ружицький В. Виховуємо на героїчному. // "Радянський шлях", 19 листопада, 1982 р.

Ковтун Т. Пам'ятаймо ті січневі дні. // "Бердичівські новини", №1 (282) від 06.01.2011 р.

 

 

 

Будинок загальноосвітньої школи №6 ім. І.В. Житниченка,

в якому знаходиться музей школи.

 

 

 

Вхід до музею школи.

 

 

 

Стенд, присвячений директорам школи у різні роки її існування.

 

 

 

Тематичні альбоми.

 

 

 

Стенд "Життя і подвиг", присвячений учасникам Великої Вітчизняної війни.

 

 

 

Стенд, присвячений учаснику визволення Бердичева від німецьких загарбників Л.А. Дружиніну.

 

 

 

Стенд, присвячений учаснику визволення Бердичева від німецьких загарбників Л.А. Дружиніну.

 

 

 

Шафи з матеріалами музею школи.

 

 

 

Шафи з матеріалами музею школи.

 

 

 

Матеріали розділу "Дослідник історії рідного краю" з архівом Володимира Ружицького.

 

 

 

Альбом з архіву Володимира Ружицького.

 

 

 

Куточок Бойової Слави.

 

 

 

Куточок "Нас поєднали роки".

 

 

 

Куточок "Історія загальноосвітньої школи №6".

 

 

 

Стенд "Бердичів історичний" з матеріалами про випускників школи №6.

 

 

 

Матеріали про випускників школи №6.

 

 

 

Стенд "Бердичів історичний".

 

 

Мій Бердичів
www.my.berdychiv.in.ua

 

Коментарі? Поправки? Доповнення?