Головна  |  До розділу

смт. Червоне,

Андрушівський р-н

Краєзнавчий музей при Червонському цукровому комбінаті.

 

Територія Червонського цукрового комбінату, адміністративний будинок. На четвертому поверсі знаходиться музей цукрового комбінату.

Музей займає дві суміжні кімнати. В першій кімнаті розміщені матеріали про родину Терещенків та їх діяльність. Андрушівський завод, побудований у 1848 році, був однією з перших українських цукроварень і швидко потрапив у орбіту впливу Терещенків, які в 1850-х роках диверсифікували свої лісові та хліботоргові активи у перспективний цукровий бізнес. У 1880-х роках цукрозаводчики, підтримувані царським урядом, об'єдналися в синдикат, встановивши монопольно високу ціну на власну продукції, що разом із подальшим технічним прогресом дало змогу отримувати значні прибутки. В повітовому містечку Червоне, маючи кошти і можливості, Федір Федорович Терещенко, власник маєтку, почав весною 1909 році будувати власну аеропланну майстерню. Недалеко від неї був і аеродром. З 1913 року Терещенко починає будувати аероплани на замовлення військового міністерства. Наприкінці серпня 1915 року устаткування майстерні було відправлено до Москви. В 1916 році Терещенко продав усе евакуйоване з Червоного майно акціонерному товариству "Дукс", яке представляло в Росії фірму А. Фармана. Після Жовтневої революції Терещенко виїхав за кордон.

У другій кімнаті музею розміщено матеріали, що розповідають про історію Червонського цукрового комбінату – колишнього володіння магнатів Терещенків. Завод споруджено до 1868 року, у 1870 році завод був зареєстрований у акцизному товаристві цукрозаводчиків. Засновником і першим власником заводу став граф Грохольський. Він спорудив і маєток у стилі пізньої готики. Сьогодні Червоненська цукроварня, на відміну від більшості сусідніх, продовжує успішно працювати, вона є однією з перших, де було впроваджено елементи комп’ютерного керування технологічними процесами цукрового виробництва.

В музеї зібрані різноманітні старовинні інструменті, матеріали з історії заводу. А у цехах заводчани залюбки покажуть вам зразки старовинної техніки, що служать і досі – двоє типів ваг кінця ХІХ ст. (одні на складі, другі у цеху фасування цукру), плунжерний насос 1930-х років, діючі електровимірювальні прилади 1960-1970-х років, які робітники не хочуть міняти на сучасні, бо "вони надійніші", і т. ін. Можна побачити й інші виробничі раритеті, що збереглися із "терещенківських часів", зокрема старовинний різьблений дубовий письмовий стіл і мініатюрний витончений лабораторний, що більше нагадує столик з будуару.

Також в музеї є матеріали про вузькоколійну залізницю, яка використовувалась цукрокомбінатом для перевезення вантажів та готової продукції.

 

Джерела і література:

Косенко О. Завод – це долі людські (Нариси з історії Червоненського цукрокомбінату). – Житомир: видавництво місцевих газет "Періодика", 1990. – 64 с.

Тютюнник Ю.Г. Індустріальна спадщина Андрушівського району Житомирської області (за матеріалами польових досліджень) // Праці центру пам’яткознавства. – 2009. – Вип.15. – С. 247-272.

Матеріали неофіційного сайту селища Червоне: http://chervone.com/.

 

 

Перша кімната музею: матеріали про родину Терещенків та їх діяльність.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Друга кімната музею: матеріали з історії Червонського цукрового комбінату.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Мій Бердичів
www.my.berdychiv.in.ua

 

Коментарі? Поправки? Доповнення?