Головна  |  До розділу

с. Швайківка

Музей воїнів-інтернаціоналістів.

 

Вул. Підліски, 3, приміщення загальноосвітньої школи. На першому поверсі в окремому приміщенні розташований музей воїнів-інтернаціоналістів.

Інтернаціональний обов'язок на території іншої держави виконувало 88 військовослужбовців із Бердичівського району. Не повернулося четверо, троє - вихованці Швайківської школи. Це Анатолій Патей, Сергій Живун та Петро Чумак. На честь них перед школою встановлено пам'ятний знак, який відкрили 1 вересня 2004 року. В школі діє піонерська організація імені воїнів-інтернаціоналістів. Три загони носять імена С.О. Живуна, А.Л. Патея та П.М. Чумака.

Ініціатором створення музею стала районна організація ветеранів афганської війни і зокрема В.М. Жиганов. Підтримали цю ініціативу та забезпечили організацію музею в школі директор Ірина Степанівна Трохимчук та весь педагогічний і учнівський колективи. Зокрема, значний внесок у створення музею внесли вчителі K.M. Куцак, О.І. Бруцька, Т.О. Піка, Т.С. Дух, Л.П. Яригіна, Т.М. Бондарчук, З.В. Трохимчук.

Музей відкрито 8 травня 2003 року. В урочистостях з нагоди відкриття музею взяли участь голова райдержадміністрації М.М. Коваль, завідуючий районним відділом освіти A.A. Опанасюк, керівник місцевого господарства, воїн-інтернаціоналіст М.В. Плисківський, сільський голова Л.І. Демченко, група воїнів-афганців, делегація вертолітної бригади, що дислокувалася в селі Радянське, жителі села, учні.

На вхідних дверях музею розміщено присвятний напис: "Шкільний музей… Стоїть душа на чатах. За що ж він вмер? Пролив юнацьку кров? Дивіться, діти. Вчіться не мовчати. Учіться, діти. Це страшний урок.".

Експозиція музею розділена на теми:

- Афганістан: історія країни.

- Шураві: про радянських воїнів в Афганістані.

- Миротворчі місії.

- У боях за Швайківку.

- Куточок афганця: біографія, життя воїнів, що навчались у Швайківській школі та загинули в Афганістані.

В центрі музейної кімнати – експонат у вигляді букета з символічних тюльпанів, які означають душі загиблих воїнів.

 

Джерела і література:

В. Кравченко. Вкрадена юність… // "Земля Бердичівська", №40 (15263) від 17.05.2003 р.

 

 

 

 

Вхід до музейної кімнати.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Мій Бердичів
www.my.berdychiv.in.ua

 

Коментарі? Поправки? Доповнення?