Головна  |  До розділу

с. Райгородок

Бердичівського району

Музейна кімната Героя Радянського Союзу

Вадима Клавдійовича Олійника.

 

Приміщення Райгородоцької загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів, другий поверх. В окремій кімнаті розташована музейна кімната Героя Радянського Союзу Олійника Вадима Клавдійовича.

Музейна кімната містить експонати, присвячені життю та подвигу Героя Радянського Союзу Вадима Клавдійовича Олійника, який навчався у школі села Райгородок. Також тут розміщені документи, особисті речі та вірші, написані В.К. Олійником, його листи до матері, листи однополчан В.К. Олійника.

Музейна кімната відкрита 1 вересня 2011 року. Ініціатором створення музею став член громадської ради при Житомирській обласній державній адміністрації Віктор Володимирович Шафранський, син сестри Героя Аліми Олійник. Він разом з членом Спілки художників України Валентином Андрійовичем Войтенком спланували і організовували виконання всіх практичних та дизайнерських робіт. Оформлення матеріалів провели спеціалісти товариства "Транзит-С" (м. Бердичів). Віктор Шафранський та Аліма Олійник передали до музею школи історичні матеріали, документи та особисті речі Героя.

Стрічку біля входу в музейну кімнату Героя Радянського Союзу Вадима Клавдійовича Олійника в день відкриття перерізали сестра Героя Аліма Клавдіївна Олійник та заступник голови Бердичівської районної державної адміністрації Микола Петрович Климчук.

 

Олійник Вадим Клавдійович народився 23 листопада 1922 року в селі Велика Клітенка Хмільницького району Вінницької області. Тут хлопчик закінчив початкову школу. П'яті-сьомі класи він ходив до школи у сусідньому селі Кропивна. З восьмого класу Вадим навчається у Райгородоцькій середній школі нині Бердичівського району.

У 1940 році Вадим Олійник закінчує школу та за направленням Іванопільського райкому навчається у Бакинському зенітному військовому училищі. У 1943 році Вадим Олійник молодшим лейтенантом пішов на фронт. 2 грудня 1943 року в боях за Таганрог був контужений, у лютому 1944 року – поранений.

5 квітня 1944 року зенітна батарея В.К. Олійника стояла на протитанковій обороні південно-західніше Дубово. Бійцями батареї знищено 5 танків, самохідну гармату. У цьому бою В.К. Олійник показав приклади самовідданості та героїзму. Коли майже весь склад батареї загинув від вогню противника, Вадим Олійник сам наводив, заряджав та знищував ворога. Його батарея стояли на смерть та не пропустили ворога. У цьому бою Вадим Олійник загинув. За проявлену мужність у боротьбі з ворогом Олійнику Вадиму Клавдійовичу 22 серпня 1944 року присвоєно звання Герой Радянського Союзу.

15 липня 1968 року загальноосвітній школі села Райгородок, в якій навчався Герой, присвоєно ім'я В.К. Олійника та встановлено меморіальну дошку. 9 травня 1971 року біля школи урочисто відкрито пам’ятник-бюст В.К. Олійнику.

У 1981 році, коли у селі Райгородок була побудована та відкрита нова загальноосвітня школа, бюст В.К. Олійника та меморіальну дошку було перенесено до нової школи.

 

Джерела і література:

Сироїд З. Пам'ятник герою. // "Радянський шлях", №19 (8940) від 01.02.1969 р.

Свято Перемоги. // "Радянський шлях", №74 (9404) від 11.05.1971 р.

Бедь М.М. Герой Радянського Союзу В.К. Олійник. // Бердичівщина: поступ у третє тисячоліття: Науковий збірник "Велика Волинь" Праці Житомирського науково-краєзнавчого товариства дослідників Волині. — Т. 22. / Відп. ред. М.Ю. Костриця. — Житомир: М.А.К., 2001. – с. 80-82.

Гончарук Т. Зустріч із сестрою Героя. // "Земля Бердичівська", №20 (15817) від 13.05.2011 р.

Артемчук В. Музей Героя Радянського Союзу відкрито в Райгородоцькій школі. // "Земля Бердичівська", №37 (15834) від 09.09.2011 р.

 

 

 

Райгородоцька загальноосвітня школа.

На передньому плані – бюст Героя Радянського Союзу

Вадима Олійника, листопад 2011 р.

 

 

 

Меморіальна дошка на стіні загальноосвітньої школи,

листопад 2011 р.

 

 

 

Сестра Героя Аліма Клавдіївна Олійник з сином Віктором Шафранським

перед бюстом Героя Радянського Союзу Вадима Олійника, 1 вересня 2011 р.

 

 

 

Сестра Героя Аліма Клавдіївна Олійник та заступник голови

Бердичівської районної державної адміністрації Микола Петрович Климчук

перерізають стрічку перед входом до музейної кімнати, 1 вересня 2011 р.

 

 

 

Музейна кімната Героя Радянського Союзу Вадима Олійника.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Гарматні гільзи з землею (зліва на право): земля з місця боїв у районі Коростеня,

земля з місця боїв в районі міста Новоград-Волинський, земля з Батьківщини

Вадима Олійника, земля з останнього місця бою батареї Вадима Олійника

під містом Ковелем.

 

 

 

Лист однополчан з описом останнього бою батареї Вадима Олійника.

 

 

 

 

 

Постанова про присвоєння імені Героя Радянського Союзу Вадима Олійника

загальноосвітній школі села Райгородок.

 

 

Мій Бердичів
www.my.berdychiv.in.ua

 

Коментарі? Поправки? Доповнення?