Головна  |  До розділу

Кляшторне кладовище по вулиці Войкова (Бистрицькій).

 

Вул. Войкова, 94. Південно-західна частина міста, район Новосілок (колишня вулиця Бистрицька).

Кладовище належало кармелітам: за переказами тут знаходилися поховання ченців кляштору Босих Кармелітів та польського населення XVIII – початку XX ст. Кладовище на Бистрицькій вулиці залишалося загальнопарафіяльним до відкриття в Бердичеві нового кладовища на вулиці Пушкіна, проте і згодом тут продовжували ховати померлих. На кладовищі монахами Кармелітанського монастиря у 1849 році збудована кам'яна каплиця. Богослужіння у ній проводились до подій 1917-1920 рр. Цей некрополь – один з найдавніших у Бердичеві – зберігався у напівзруйнованому стані до кінця 1980-х років.

У 1927 році кладовище було обстежено першим директором міського історичного музею Т.М. Мовчанівським. За його ініціативи 8 березня 1928 року рішенням РНК УСРР Бердичівський монастир Босих Кармелітів оголошується Всеукраїнським державним історико-культурним заповідником. Кляшторне кладовище площею 3,7 га входить до складу заповідника. Та це не вберегло кладовище від подальшого нищення.

У 1951 році науковим працівником Бердичівського краєзнавчого музею М.Я. Нагорною. Нею зафіксовано, що ранні могили пограбовано, а надгробки зруйновано, огорожа майже розібрана. На той час залишились тільки декілька цікавих пам'ятників з чорного та рожевого мармуру, напівзруйновані головні ворота та частина огорожі. Тоді ж було складено паспорт і встановлено охоронну зону загальною площею 3,79 га.

Встановлення охоронної зони не допомогло зберегти кладовище. На сьогодні воно фактично припинило своє існування. На місці центрального входу до кладовища побудовано магазин "Вектор", зліва від нього (фактично на могилах) – кафе. Як згадка про кладовище залишився лише фрагмент кам'яної огорожі, що знаходилась з правого боку від головного входу.

 

Джерела та література:

О.О. Тарабукін. Бердичівські старожитності (матеріали до археологічної карти). // Бердичів древній і вічно молодий: Науковий збірник "Велика Волинь": Праці Житомирського науково-краєзнавчого товариства дослідників Волині. — Т. 32 / Голов. ред. М.Ю. Костриця. – У 2-х тт. — Житомир: Косенко, 2005. – Т.1., с. 50-58.

Р.Ю. Кондратюк, Ю.С. Кондратюк. До питання вивчення історії бердичівського некрополя. // Бердичів древній і вічно молодий: Науковий збірник "Велика Волинь": Праці Житомирського науково-краєзнавчого товариства дослідників Волині. — Т. 32 / Голов. ред. М.Ю. Костриця. – У 2-х тт. — Житомир: Косенко, 2005. — Т.1, с.13-15.

 

 

 

Територія кладовища, не зайнята забудовами, 2009 р.

 

 

 

Кафе та магазин, побудовані на території кладовища, 2009 р.

 

 

 

Фрагмент карти міста Бердичева з зображенням кладовища, 1849 рік.

 

 

 

 

Фрагмент кам’яної огорожі кладовища, 2009 р.

 

 

 

Вмурований у кам'яну огорожу чавунний знак газового господарства, 2009 р.

 

 

 

Мій Бердичів
www.my.berdychiv.in.ua

 

Коментарі? Поправки? Доповнення?