Головна  |  До розділу

Братська могила військовополонених та мирних жителів.

 

Вул. Соборна, 25. Західна частина кляштору Босих Кармелітів. Поховано 960 військовополонених та мирних жителів міста, які були розстріляні німецькими окупантами 28 серпня 1941 року. Біля західної стіни монастиря на території Державного історико-культурного заповідника була вирита величезна яма, до якої карателі зганяли приречених, ставили їх на коліна перед ямою і вбивали пострілом у потилицю. Прізвища страчених невідомі. Ці відомості отримані на підставі свідчень німецького військовополоненого Бруно Манчі.

Після звільнення Бердичева від німецько-фашистських військ на початку 1944 року комісією по встановленню і розслідуванню злодіянь німецько-фашистських загарбників під час розкопок у вказаному місці було виявлено могилу, у якій знаходилось 960 людських трупів, переважно чоловічої статі, вдягнених в цивільну одежу і у військову форму. На всіх трупах є сліди вогнепальних поранень у потиличну область голови (підстава: акт судово-медичної експертизи від 8 квітня 1944 р.).

Полонений німецький унтер-офіцер Бруно Манчі свідчив: "Летом, в июле-августе 1941 года, мы стояли со своим отрядом в 9 самолетов у города Бердичева. Однажды в нашей части пошел слух, что на территории музея собираются расстреливать гражданское население. Я со своим фельдфебелем Шнейдером отправились посмотреть эту картину. Во дворе музея стояли группами люди, приговоренные к смерти. За главной стеной была вырыта огромная яма. Людей подводили к яме, ставили над ямой на колени и убивали выстрелом в затылок. Эта "операция" проводилась офицером и 5 немецкими солдатами. Мы покинули это место ужаса, полные возмущения".

В 1944 році на могилі встановлено двометровий обеліск із сірого граніту з меморіальним написом. Напис: "Тут поховано 960 осіб радянських громадян – жертв німецько-фашистського терору 1941-1943 pp.".

 

Джерела та література:

Іващенко О.М. Пам'ятки і пам'ятні місця історії та культури на Бердичівщині. Випуск 5. // Житомир: "Полісся", 2005 р. – 176 с.

ЦГАОР СССР, ф. 7021, оп. 60, д. 285, п. 8. // Акт Бердичевской городской комиссии расследованию злодеяний немецко-фашистских захватчиков и их пособников в .г. Бердичеве, 1944 г., 13 мая.

Елисаветский С. Бердичевская трагедия (Документальное повествование). – К., 1991. // Повний текст книги з актами комісій представлено тут: http://berdicheva.net/index.php?categoryid=8&p600_bookid=47&p600_page=ALL

 

 

 

Кляштор Босих Кармелітів, 2007 р.

 

 

 

Братська могила військовополонених та мирних жителів, 2006 р.

 

 

 

Обеліск на братській могилі з меморіальним написом, 2006 р.

 

 

 

 

 

Мій Бердичів
www.my.berdychiv.in.ua

 

Коментарі? Поправки? Доповнення?