Головна  |  До розділу

Кладовище військовополонених.

 

Елінг, на південь від міста Бердичева, біля гаражного кооперативу. Знаходиться кладовище військовополонених, які загинули чи померли власною смертю в роки Другої Світової війни.

На кладовищі, утвореному в середині 1945 року, поховані німецькі воїни, а також французькі, румунські, словацькі, австрійські, угорські, чеські та італійські піддані, які померли у спеціальному госпіталі для військовополонених №2993, що діяв у Бердичеві в період з 7 липня 1945 року по 31 грудня 1949 року. Сам госпіталь розташовувався у двоповерховому будинку по вулиці Фрунзе (будинок зберігся), приміщення було передане для розміщення хворих військовополонених на початку квітня 1945 року рішенням НКОЗ СРСР. Кількість ліжок для хворих військовополонених впродовж дії госпіталю варіювалась. Так, наприклад у липні 1949 року (за півроку до закриття госпіталю) кількість ліжок становила 500 одиниць, штат госпіталю в цей час був доукомплектований лікарським складом та апаратом МВС за рахунок ліквідованого аналогічного госпіталю у Білій Церкві.

На кладовищі існували поховання в загальній кількості 869 військових та 47 цивільних осіб, в тому числі німецьких осіб відповідно 679 та 36. В архівах зберігаються списки померлих з інформацією про квадрат захоронення та могили, а також схема кладовища з нанесеними прізвищами всіх похованих тут осіб.

Кладовище приведено у сучасний стан наприкінці 90-х років минулого століття та утримується на кошти німецької організації Volksbund Deutsche Kriegsgräberfürsorge e.V (Німецька комісія по військовим могилам). Подібні кладовища існують в Житомирі, Харкові, Донецьку, Севастополі, Курську, Новгороді і в багатьох інших містах. Кладовище обнесене залізним парканом. У центрі кладовища встановлено гранітний хрест, біля підніжжя якого розміщено меморіальну плиту з граніту з присвятним написом на двох мовах – німецькій та українській. Напис на плиті: "Тут спочивають військовополонені жертви Другої Світової війни".

 

Джерела і література:

Потильчак О.В. Радянські режимні установи для військовополонених та інтернованих в УРСР (1939-1954 рр.): організація, дислокація, структура: дис. д-ра іст. наук: 07.00.01 / НАН України; Інститут історії України. - К., 2005.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Мій Бердичів
www.my.berdychiv.in.ua

 

Коментарі? Поправки? Доповнення?