Головна  |  До розділу

Військова дільниця на території парку відпочинку.

 

Вул. Торгова, 5. Центральна частина міста, територія сучасного парку культури та відпочинку ім. Т.Г. Шевченка.

На території сучасного парку відпочинку знаходилось єврейське кладовище, перші поховання на якому з'явилися ще в XVI-XVII ст. Останні поховання датувались 1797-1798 роками. Наприкінці 20-х років XX століття в ДІПРОМІСТІ (Державний інститут проектування міст) було розроблено нове планування Бердичева, яким передбачалося утворення парку на місці стародавнього єврейського кладовища, що й було зроблено у 30-х роках.

У липні 1941 року з приходом німецько-фашистських військ у Бердичів в північно-східній частині парку було утворено військову дільницю поховань для німецьких офіцерів, які загинули під час військових дій чи померли власною смертю в роки Великої Вітчизняної війни. Поховання тут проводились до кінця 1943 року, наприкінці звільнення Бердичева від загарбників кладовище нараховувало біля 200 захоронень.

Після звільнення міста кладовище було зруйноване: надмогильні хрести розібрали, могили зрівняли з землею. На його південній частині (біля входу у парк відпочинку з боку вулиці Шевченка) побудували літній кінотеатр та встановили кіоск (театр був розібраний у 80-х роках, кіоск простояв до середини 90-х років).

У 80-х роках з початком так званої Перебудови – нової політики Радянського уряду – владою міста та неурядовими організаціями Федеративної Республіки Німеччина було досягнуто домовленість про ексгумацію тіл та перепоховання німецьких вояків на їх батьківщині. Силами київської спеціалізованої організації та за участі міського клубу військово-патріотичного виховання молоді "Факел" на кошти німецької сторони було проведено розкопки, встановлено (по можливості) імена похованих людей та вивезено з Бердичева.

Під час проведення цих робіт було виявлено тіла трьох радянських воїнів (командир та два солдата), що також були поховані на цьому кладовищі. Встановити вдалося ім'я лише одного воїна, але кому конкретно з загиблих воно належить, визначити не вдалося. Зважаючи на місце їх поховання (на початку кладовища поряд з німецькими солдатами) можемо припустити, що це були радянські воїни, які приймали участь в обороні Бердичева у липні 1941 року. За проявлену ними мужність та відвагу в оборонних боях німецьке командування саме таким чином проявило свою повагу до загиблих радянських воїнів. Останки радянських воїнів були перепоховані на військовій ділянці міського кладовища по вулиці Пушкіна, 105.

Унизу представлено дві фотографії німецького кладовища, зроблені у 1941 році німецькими фотографами та одна фотографія, зроблена у 1944 році радянським фотографом. Цікавим є факт, виявлений під час аналізу обох фотографій: на фотографії 1941 року зображено могили, що орієнтовані лицьовою частиною хрестів та могил на північ, на радянській фотографії – вони орієнтовані на захід. Однією з версій такого стану речей є те, що радянській війська під час визволення міста фактично знищили німецьке кладовище, зрівнявши його з землею. Але для пропагандистських цілей фотокореспонденту журналу "Фронтовая иллюстрация" вкрай необхідна була фотографія діючого німецького кладовища. Для цього хрести встановили повторно, не звертаючи при цьому уваги на реальну орієнтацію могил. Та це лише наше припущення – ніяких документальних підтверджень чи спогадів учасників тих подій у нас немає. Виявлений факт ще чекає свого офіційного пояснення.

 

Джерела і література:

"Фронтовая иллюстрация", январь 1944 г.

Павлюк С. На вічний спочинок додому. // "Земля Бердичівська", №90 (14490) від 15.11.1995 р.

 

 

 

 

 

Поховання німецьких солдат та офіцерів

на території парку, 29 серпня 1941 р.

 

 

 

Поховання німецьких солдат та офіцерів

на території парку, 30 серпня 1941 р.

 

 

 

Фотографія з журналу "Фронтовая иллюстрация", 1944 р.

 

 

 

Фотографія кладовища з минулого у сучасне, 2009 р.
(Наведіть курсор мишки на зображення. Для перегляду потребує наявності flash-плеєра.)

 

 

 

Сучасний вид місця, де знаходилося кладовище, 2009 р.

 

 

 

Мій Бердичів
www.my.berdychiv.in.ua

 

Коментарі? Поправки? Доповнення?