Головна  |  До розділу

ВСТУП

 

Бердичівщина має велику спадщину – пам’ятні місця, пам’ятки та пам’ятники, які необхідно примножувати. Але насамперед про них необхідно знати. Знати – щоб зрозуміти, розуміти – щоб берегти. Тому представлена вашій увазі електронна книга (друге видання) об'єднує в собі описи всіх пам’яток та пам’ятних місць Бердичівщини, показує їх сучасний вигляд, оскільки всі фотографії зроблено у 2006-2007 роках. Для більш повного опису окремі статті доповнено відеоматеріалами, що люб'язно надані телерадіокомпанією "ВІК", та архівними фото- та відеоматеріалами.

Не залишились без уваги пам’ятники та пам’ятки, які з тих чи інших обставин припинили своє існування – подано їх короткий опис та фотографії, значна частина яких є унікальними.

У електронній книзі використано різноманітні джерела. Зокрема, основою книги – а це 136 статей з 294 – стала праця авторського колективу під керівництвом професора Олени Іващенко "Пам'ятки і пам'ятні місця історії та культури на Бердичівщині", що вийшла друком у Житомирі (2005). У матеріали з цієї книги внесено мінімальні зміни, які уточнюють текст чи виправляють виявлені помилки. Також використано матеріали музею історії міста Бердичева, архівні документи та фотоматеріали з приватних колекцій та зібрань, публікації у спеціальній літературі та ЗМІ.

Та все ж книга не претендує на повноту висвітлення теми. Якщо у вас є доповнення чи зауваження до окремих статей – повідомте про них і вони будуть враховані у наступних виданнях.

Слід зауважити, що значна частина описаних пам'яток не внесена у офіційний перелік. Яскравим прикладом таких пам'яток є машина ГАЗ-ММ, що стояла на постаменті при вході до автопідприємства (див. розд. 2, ст. №8) та кладовище загиблих у Другій Світовій війні (див. розд. 1, ст. №58). Але такі пам'ятки існують незалежно від цього факту і з часом, маю надію, ситуація виправиться.

Хочу подякувати всім, хто допомагав у створенні електронної книги. А особливо Василю Котову, працівникам музею міста Бердичева та зокрема Наталії Левашовій, відділу культури райдержадміністрації та зокрема Людмилі Гуцалюк за надані архівні матеріали та фотографії. Окрема подяка ТРК "ВІК", Андрію Борисову, Альфреду Рущицю та Віктору Пузиренку за надану можливість використати у книзі відеоматеріали.

 

 

 

Репортаж ТРК "ВІК" з нагоди святкування у Бердичеві

Міжнародного Дня пам'яток і визначних місць, 18 квітня 2006 року.

 

 

 

 

Василь Котов

 

 

 

Олена Іващенко

 

 

 

Колектив музею історії міста Бердичева.

 

 

 

Червень 2008 р.                                                   Анатолій Горобчук

 

 

Мій Бердичів
www.my.berdychiv.in.ua

 

Коментарі? Поправки? Доповнення?