Головна  |  До розділу

м. Бердичів

Єврейське кладовище, могила рабина Леві-Іцхака Бердичівського (іст.).

 

Північна частина міста, вул. Житомирська, 72 (колишня вулиця Леніна). Закладено в кінці XIX ст., діяло до 1973 року. Налічує понад 350 поховань.

Кладовище не має чіткої форми. Надгробники на могилах – переважно відлиті з вапна та цементу, тесані та різьблені з каменю (вапняк, граніт), виготовлені бердичівською майстернею в 18-19-му ст. ст. Їм притаманні художні композиційні форми традиційних біблійних сюжетів та талмудських емблем. Більшість з них мають форму "валянка", з обов'язковим поверненням ступні на захід, або дерева зі зрубаним гіллям, включають у свою орнаментацію племінні тотеми, рослинні емблеми та символи. В роки Великої Вітчизняної війни цвинтар уцілів.

1991 року в південно-східній частині кладовища на кошти ізраїльського мільйонера Нахмана Ельбаума збудована усипальня Леві-Іцхака Бен Меєра Бердичівського. Розміри 8,00 м на 7,50 м. У ній розміщені могила цадика, ліворуч – могили його учнів. Біля узголів'я цадика – урна для листів та звернень, трохи вище на стіні – три полички для свічок, на середній з них свічка горить постійно. Перед могилами – помост для молитв.

Леві Іцхак Бердичівський (1704-1809) – один з засновників хасидизму – масового релігійного руху євреїв Східної Європи, визнаний лідер цього руху. Народився в Гусакові (Галичина). Був проповідником у Пінську (Литва), познайомився з ученням Баал Шем-Тов (Бешта), з 1766 став його учнем та послідовником. 1772 року в Литві розпочалися гоніння на хасидів, і йому відмовили в проповідницькій діяльності. Переїздить до Женихова (Білорусь), де понад 10 років працює рабином (від єврейського раби – мій учитель; служитель культу в іудаїзмі). У кінці 80-х 19-го ст. переїхав до Бердичева, де обіймав посаду рабина і очолював волинських хасидів (1785-1809). Його святкові молитви закінчувалися сердечною бесідою, що найбільше притягувала хасидів.

1798 року Леві Іцхак видав книгу "Святості Леві", в якій викладено вчення Бера з Межерича. З ініціативи Леві Іцхака в Бердичеві у 1802 році було скликано нараду відомих керівників російського єврейства для обговорення плану Російського уряду щодо заборони євреям проживати в селах. 1811 року в Бердичеві були видані рукописи Леві Іцхака Бен Меєра. Місто стає центром хасидизму Південно-Західного краю. Життю і вченню Леві-Іцхака Бердичівського присвячені твори прози і поезії на івриті та ідиш.

Леві Іцхак помер двадцять п'ятого тишрея 5570 року за іудейським календарем (у жовтні 1809 року за григоріанським календарем; за григоріанським календарем фіксованого дня смерті рабина немає, ця дата є перемінною і щороку вираховується окремо). Його могила залишається місцем паломництва хасидів з усього світу. Щороку майже 3 тис. паломників приїздить поклонитися великому проповіднику.

 

Джерела та література:

Еврейская энциклопедия. Свод знаний о еврействе и его культуре в прошлом и настоящем. – T.IV. – СПб., 1911. – С. 214.

Краткая Еврейская Энциклопедия. Т.4. – Иерусалим, 1988. – С. 724-725.

Брокгауз Ф.А. Энциклопедический словарь. СПб., 1910. – С. 204-205.

Іващенко О.М., Поліщук Ю.М. Євреї Волині (кінець XVIII – початок XIX століття). – Житомир, 1998. – С. 113.

Субботин А.П. В черте еврейской оседлости. – Вып. ІІ. – С.-Петербург, 1890. – С. 97-124.

Ходоровський Ю. Бердичів в історичному середовищі // Архітектура України, 1991, №5. – С. 27.

 

 

 

Вигляд усипальні Леві-Іцхака Бердичівського, осінь 2009 р.

 

 

 

Вхід до усипальні, 2009 р.

 

 

 

 

 

 

 

 

Вигляд усипальні під час реконструкції, 2007 р.

 

 

 

Усипальня Леві-Іцхака Бен Меїр Бердичівського під час реконструкції, 2006 р.

 

 

 

Могила Леві Іцхака Бердичівського, 2007 р.

 

 

 

Вигляд могили Леві Іцхака Бердичівського до будівництва усипальні,

середина 20-го сторіччя.

 

 

Єврейське кладовище:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Мій Бердичів
www.my.berdychiv.in.ua

 

Коментарі? Поправки? Доповнення?