Головна  |  До розділу

м. Бердичів

Пам’ятний знак на честь Ватутіна М.Ф.

 

Вул. Ватутіна, 1. На перетині вулиці Ватутіна та площі Будівельників встановлено обеліск на честь командуючого І-м Українським фронтом генерала армії Миколи Федоровича Ватутіна (1901-1944).

Обеліск встановлено у травні 1975 року на відзнаку 30-річчя Перемоги у Великій Вітчизняній війні. Одночасно з встановленням обеліску рішенням виконкому від 15 травня 1975 р. №304 вулицю Фільтрову названо ім'ям полководця. Початково пам'ятний знак було виготовлено з залізобетону, меморіальну дошку – з граніту. Згодом знак замінено на обеліск, також виготовлений з граніту. Напис на меморіальній плиті: "Улица носит имя генерала Ватутина Н.Ф., прославленного полководца Великой Отечественной войны, командующего I Украинским фронтом.". З правої сторони обеліску прикріплено Зірку Героя Радянського Союзу.

 

Ватутін Микола Федорович, генерал армії, командувач І-м Українським фронтом, який безпосередньо приймав участь у визволенні України від німецько-фашистських завойовників. Ватутін М.Ф. спланував та провів Житомирсько-Бердичівську операцію, в ході якої на початку січня 1944 року було визволено Бердичів.

1 березня 1944 року великий загін УПА під командуванням Максима Боровця здійснив сміливий напад на радянську танкову колону поблизу Києва, в складі якої пересувався кортеж генерала. Під час бою Ватутін М.Ф. був важко поранений у ногу. Помер у лікарні 15 квітня 1944 року.

 

Джерела та література:

Мартинюк М.В. До питання про топонімічну історію Бердичева в контексті моніторингу формування назв вулиць // Бердичівська земля у плині часу / Голов. ред. М.Ю. Костриця. – У 2-х тт. – Житомир: М. Косенко, 2007. – 384 с., іл. – (Науковий збірник "Велика Волинь". Праці Житомирського науково-краєзнавчого товариства дослідників Волині. – Вип. 37). – С. 346-368.

Інтернет-проект "Українська повстанська армія": http://ukrsong.narod.ru/htmls/UPA.html

Архів музею історії загальноосвітньої школи №6 ім. І. Житниченка, м. Бердичів.

 

 

 

 

Пам’ятний знак на честь Ватутіна М.Ф., 2005 р.

 

 

 

Меморіальна дошка з присвятним написом.

 

 

 

 

Пам'ятний знак після відкриття, 1975 р.

 

 

 

 

 

Мій Бердичів
www.my.berdychiv.in.ua

 

Коментарі? Поправки? Доповнення?