Головна  |  До розділу

м.Бердичів

Меморіальна дошка на честь Лілії Карастоянової.

 

Вул. Карастоянової, 17/9. 6 листопада 1970 року під час урочистого мітингу на стіні навчального корпусу медичного училища (тепер медичного коледжу) встановлено меморіальну дошку на честь Лілії Карастоянової, болгарської кореспондентки газети "Комсомольська правда", партизанки.

Назву кореспондентки Лілії Карастоянової вулиця отримала у 1969 році.

Лілія Карастоянова не бувала у Бердичеві. Вона народилася у місті Лом (Болгарія), яке стало побратимом Бердичева.

 

Карастоянова Лілія Олександрівна (1917-1943) народилася 30.05.1917 р. у місті Лом (Болгарія) у родині професійних революціонерів. Батько її, комуніст, Олександр Карастоянов, після вересневого збройного повстання у 1923 році був розстріляний, мати заарештована.

Через кілька років, коли мати випустили з в'язниці, і вона перейшла на нелегальну партійну роботу, її дітей - дівчаток Лілі й Олену, їхнього брата Сашка вдалося переправити в Радянський Союз. Це було в 1927 році. З того часу СРСР став для Лілії другою батьківщиною.

В "Комсомольську правду" Лілія Карастоянова прийшла у 1938 р.

Розпочалась Велика Вітчизняна війна. Лілію обрали секретарем комсомольської організації, доручили організувати військове навчання співробітників. Вона була бійцем протипожежної охорони, чергувала в години повітряних нальотів, училася на курсах медсестер. У літку 1942 року її направили з виїзною редакцією на оборонний завод у Саратов. Журналісти працювали тут по-фронтовому, вкладаючи у випуск газети трудовий ентузіазм. Але Лілії хотілося більшого. Домігшись після тривалих умовлянь дозволу стати бійцем партизанського з'єднання А. Федорова, вона наприкінці грудня 1942 року перелетіла через лінію фронту. У тилу ворога Лілія робила те, що вимагали обставини: брала участь у випуску партизанської газети, готовила молодіжні листівки, проводила бесіди серед населення сіл, звідки був вибитий ворог.

6 лютого 1943 року Лілія загинула в бою в селі Будище Гомельської області.

За доблесть і героїзм Лілія Карастоянова посмертно була нагороджена орденом Вітчизняної війни I-го ступеня. Її ім'ям крім Бердичева були названі вулиці в Мінську і Гомелі (Білорусь), теплохід Дунайського пароплавства. У середній школі № 1 міста Чечерська створений музей Л. Карастоянової. На батьківщині в місті Лом (Болгарія) в її честь споруджений обеліск.

 

Джерела та література:

Мартинюк М.В. До питання про топонімічну історію Бердичева в контексті моніторингу формування назв вулиць // Бердичівська земля у плині часу (у двох томах). Науковий зб. "Велика Волинь". Вип.37. – Житомир: М. Косенко, 2007. – С. 346-368.

Ти з нами, Ліля! // "Радянський шлях", №177 (9301) від 10.11.1970 р.

 

 

 

Вигляд будинку з меморіальною дошкою, 2006 р.

 

 

 

 

Меморіальна дошка, 2006 р.

 

 

 

Під час урочистого мітингу з нагоди відкриття меморіальної дошки,

6 листопада 1970 р. Фото В. Солодкого.

 

 

 

Вигляд будинку з меморіальною дошкою, 70-і роки XX ст.

 

 

 

Мій Бердичів
www.my.berdychiv.in.ua

 

Коментарі? Поправки? Доповнення?