Головна  |  До розділу

м.Бердичів

Пам'ятна дошка на честь Я.М. Свердлова.

 

Вул. Вінницька, 10 (колишня вулиця імені Свердлова). На стіні п’ятиповерхового житлового будинку, перший поверх якого займає міська бібліотека, знаходилась пам’ятна дошка на честь радянського державного і партійного діяча Якова Михайловича Свердлова (1885-1919).

Пам'ятна дошка була встановлена у 1966 році. Напис на пам'ятній дошці: "Вулиця носить ім'я видатного діяча Комуністичної партії і Радянської держави Якова Михайловича Свердлова (1885-1919 рр.)".

Вулиця, на якій знаходиться житловий будинок з пам’ятною дошкою, мала історичну назву Махнівська – від назви населеного пункту Махнівка (нині селище у Козятинському районі Вінницької області), що знаходився на поштовому тракті Бердичів-Вінниця. У 1925 році після остаточного утвердження радянської влади вулицю перейменували на вулицю імені Якова Свердлова. На час окупації міста у 1941-1944 рр. німецька влада повернула їй історичну назву. 12 грудня 2013 року виконавчий комітет прийняв рішення №510 "Про перейменування вулиць міста", яким перейменував вулицю Свердлова на вулицю Вінницьку. Це рішення було остаточно затверджене рішенням Бердичівської міської ради від 24.01.2014 р. №795.

Влітку 2015 року на виконання вимог пакету законів про декомунізацію в Україні, прийнятих Верховною Радою 9 квітня 2015 року, пам’ятну дошку демонтували.

 

Свердлов Яків Михайлович (1885-1919) – радянський державний і партійний діяч. Народився в Нижньому Новгороді в родині гравера, у якого було четверо дітей: Зіновій, Яків, Веніамін і (від другої дружини) Герман. Батько був пов'язаний з революційними організаціями й виготовляв печатки для фальшивих документів. Яків вступив у партію у 1901 р. Брав участь у першій російській революції 1905-1907 рр. на Уралі.

У 1912 р. був кооптований у ЦК РСДРП. Один з керівників газети "Правда". Піддавався арештам. У сибірському засланні в Туруханську познайомився зі Сталіним. Після спільного проживання в засланні Свердлов відмітив: "...ми занадто добре знаємо один одного. Що сумніше з всього, в умовах заслання, в'язниці людина перед вами оголюється, проявляється у всіх своїх дрібницях... З товаришем тепер ми на різних квартирах, рідко й бачимося".

Свердлов був звільнений з заслання після Лютневої революції та у квітні 1917 року очолив створення Уральської обласної партійної організації. Брав участь у підготовці та проведенні Жовтневої революції в Петрограді. Член Партійного центра по керівництву повстанням. Голова більшовицької фракції 2-го Всеросійського з'їзду Рад. З листопада 1917 р. – голова ВЦВК. Із квітня 1918 року – голова комісії з вироблення першої радянської Конституції.

Помер після хвороби (туберкульоз). За іншою версією, Свердлов був убитий у Москві робітником, що мстив йому за розстріл царської родини в Єкатеринбурзі.

Свердлов похований в Москві у Кремлівської стіни. У його честь столиця Уралу місто Єкатеринбург було перейменовано у Свердловськ (з 1994 р. – знову Єкатеринбург). Пам'ятник Я. Свердлову в Москві був скинутий народом після провалу серпневого путчу 1991 р.

 

Джерела та література:

Хронос – всемирная история в Интернете: http://www.hrono.ru/biograf/sverdlov.html

 

 

 

 

Пам'ятна дошка на честь Я.М. Свердлова, 2005 р.

 

 

 

Пам'ятна дошка на честь Я.М. Свердлова, 2005 р.

 

 

Мій Бердичів
www.my.berdychiv.in.ua

 

Коментарі? Поправки? Доповнення?