Головна  |  До розділу

м.Бердичів

Пам'ятна дошка на честь сестер Сломницьких.

 

Вул. Садова, 51/30. На стіні житлового будинку на перехресті вулиць Садової та Сестер Сломницьких встановлено пам’ятну дошку на честь сестер-революціонерок Сломницьких.

У 1967 році рішенням виконкому міської Ради депутатів трудящих вулицю, яка носила до цього назву Депутатська, було перейменовано на вулицю імені сестер Сломницьких. Ця вулиця до 1926 року носила назву Присутствєнна, потім її перейменували у вулицю імені Клима Ворошилова, згодом – у Депутатську. Саме на цій вулиці проживали біженки з Польщі сестри-революціонерки Роза, Пепа та Броня Сломницькі. Того ж 1967 року на будинку і встановили меморіальну дошку. Напис на гранітній плиті: "Вулиця носить ім'я полум'яних більшовичок членів Бердичівського комітету більшовиків сестер Сломницьких, страчених петлюрівцями в 1919 р.".

 

У квітні 1917 року з ініціативи 19-річної студентки Рози Самійлівни Сломницької у місті створюється більшовицька організація. Помічниками Рози були її сестри Пепа і Броня. 26 листопада 1917 року більшовики проголосили у місті Радянську владу. Але навряд чи можна стверджувати, що більшовики в повній мірі контролювали місто, адже залишився існувати штаб фронту з вірними йому військами, які не визнавали РНК, та Верховна фронтова Рада, підпорядкована Українській Центральній Раді. Остання і заволоділа ініціативою: в ніч з 2 на 3 грудня війська, вірні Центральній Раді, встановлюють над містом контроль. Вони заарештували частину членів фронтового ревкому, закрили більшовицьку газету. Решта членів фронтового ревкому виїхала у Рівне. За агітацію серед солдатів гарнізону, що розташований на Лисій горі, заарештовують і лідера бердичівської більшовицької організації Розу Сломницьку. Але за допомогою пробільшовицьки налаштованих солдатів вона втікає в розташування військ 7-ї армії. Її вводять до складу ВРК, а згодом обирають делегатом на ІІІ-й з'їзд Рад.

Сестри Пепа та Броня Сломницькі залишились у Бердичеві, проводили підпільну роботу. Потім на початку 1918 року Пепа працювала на Донбасі, на Волзі та у Москві. Згодом повернулась у Бердичів, де влада на цей час належала УНР. Тут 21 січня 1919 року її разом з сестрою Бронею заарештували та перевезли до міста Рівне і вже 27 січня розстріляли. Поховали сестер у братській могилі, яка утворилася у березні 1919 року після того, як містом заволоділи більшовицькі війська під командуванням Миколи Щорса.

Роза Сломницька продовжувала свою активну діяльність і після остаточного встановлення Радянської влади в місті, і в роки перших п'ятирічок. Проживала у Москві, померла 1974 року, похована на Ново-Дівочому кладовищі.

 

Джерела та література:

Тартаковський Л. Ім'ям революціонерок. // "Радянський шлях", №176 від 11.11.1967 р.

 

 

 

Будинок по вулиці Садовій, 51/30, на якому встановлена пам'ятна дошка

на честь сестер Сломницьких, 2007 р.

 

 

 

Пам'ятна дошка на честь сестер Сломницьких, 2007 р.

 

 

 

На знімку (зліва направо) сестри Броня і Пепа Сломницькі. Фото 1917 р.

 

 

 

Урна з прахом Рози Сломницької на Ново-Дівочому кладовищі, 2010 р.

 

 

Мій Бердичів
www.my.berdychiv.in.ua

 

Коментарі? Поправки? Доповнення?