Головна  |  До розділу

с. Великі Низгірці

центр сільради

Братська могила радянських воїнів.

 

Урочище Трикутник. Поряд з Бердичівським вищим професійним училищем (БВПУ) знаходиться братська могила радянських воїнів 389-ї стрілецької дивізії, які загинули у грудні 1943 – січні 1944 року під час боїв за місто Бердичів в ході Бердичівсько-Житомирської наступальної операції.

Після завершення боїв у Низгірецькому лісі з'явились одиночні могили радянських воїнів. У 1965 році до 20-річчя Перемоги на території СПТУ-33 біля стадіону відкрито обеліск на честь восьми радянських воїнів, які загинули смертю героїв, визволяючи Бердичів від гітлерівців. Імена їх відомі. Всі вони згідно документів значаться як такі, що поховані в братській могилі в селі Великі Низгірці.

У 1985 році колектив Бердичівського професійно-технічного училища №3 (сьогодні БВПУ), комсомольська організація училища (секретар комітету комсомолу Віталій Синельников), клуб "Пошук" виступили з ініціативою про перенесення останків радянських воїнів, могили яких знаходились на території Низгірецького лісу, в одну братську могилу. З дозволу Бердичівської районної організації охорони пам'ятників історії і культури, було направлено звернення до відповідного комітету Ради Міністрів України про дозвіл на перепоховання останків воїнів.

24 квітня 1987 року тіла загиблих воїнів в урочистій обстановці було перенесено на нове місце – біля гуртожитку навчального закладу. У травні 1987 року на цьому місці встановили стелу з присвятним написом та іменами загиблих воїнів. Напис на стелі: "Вечная слава воинам, погибшим при освобождении г. Бердичева от немецко-фашистских захватчиков в начале января 1944 года". Стела виготовлена з граніту, кошти на виготовлення пам'ятника зібрані учнями училища.

Імена воїнів, похованих в братській могилі:

- Харитоненко Іван Йосипович, лейтенант, 1918 р.н.;

- Єлін Василь Андрійович, сержант, 1925 р.н.;

- Антонов Іван Миколайович, єфрейтор, 1911 р.н.;

- Лєбєдєва Клавдія Андріївна, рядова, 1926 р.н.;

- Мірошниченко Іван Дмитрович, рядовий, 1904 р.н.;

- Ломатченко Микола Федорович, рядовий, 1924 р.н.;

- Єрьомін Василь Михайлович, рядовий, 1903 р.н.;

- Роздаєв Ілля Абрамович, рядовий, 1903 р.н.

 

Джерела та література:

В. Космач. Відлуння далекої війни. // "Радянський шлях", №81, 22.05.1987 р.

 

 

 

Братська могила радянських воїнів, 2006 р.

 

 

 

Братська могила радянських воїнів, 2006 р.

 

 

 

Імена воїнів, які поховані в братській могилі.

 

 

 

Відкриття пам’ятного знаку на братській могилі, травень 1987 р.

 

 
Братська могила радянських воїнів.
Репортаж ТРК "ВІК"
Автор - Юлія Крук, камера - Віталій Сінєльніков.


 

Мій Бердичів
www.my.berdychiv.in.ua

 

Коментарі? Поправки? Доповнення?