Головна  |  До розділу

м.Бердичів

Меморіальна дошка на честь Героя СРСР Шелушкова Г.І.

 

Вул. Шелушкова, 3. На стіні багатоповерхового житлового будинку встановлено меморіальну дошку на честь Героя Радянського Союзу Григорія Івановича Шелушкова, іменем якого названа вулиця.

Назву вулиці присвоєно на відзнаку 30-річчя Перемоги радянського народу у Великій Вітчизняній війні 15 травня 1975 року рішенням виконкому №304. До цього вулиця носила назву Семенівської.

 

Шелушков Григорій Іванович (1899-1943) – один з організаторів і керівників підпільного й партизанського руху на Україні, секретар Житомирського підпільного обкому КП(б)У.

Народився 19 травня 1899 року в селі Рудня-Бронская Рогечевського району Гомельської області Білорусії в селянській родині. Білорус. Член ВКП(б) з 1925 року.

З малого років наймитував, заробляючи на хліб. Після революції на початку 1918 року Г.І. Шелушков добровільно пішов у Червону Армію. Учасник Громадянської війни.

В 1926 році демобілізувався й працював спочатку рахівником в окружній страховій касі міста Полтава.

В 1929 році Г.І. Шелушков був обраний секретарем партійної організації тресту, а в 1931 році – секретарем партійної організації залізничної станції Гребінка. З 1932 по 1937 рік був на профспілковій і господарській роботі. З 1937 року Г.І. Шелушков - секретар парткому заводу "Прогрес", інструктор Бердичівського райкому партії. В 1940 році його обрали першим секретарем Коростишівського райкому КП(б)У. Коли почалася Велика Вітчизняна війна, Житомирський обком КП(б)У зайнявся підбором кадрів для роботи в тилу ворога. Секретарем підпільного обкому партії був затверджений Г.І. Шелушков.

На початку 1942 року в Житомирі Г.І. Шелушкову вдалося створити близько 20 підпільних груп. Силами підпільних організацій пущено під укіс 34 ворожих ешелони з живою силою й технікою ворога, висаджено 18 мостів, знищено 19 автомашин. Підпільники руйнували телефонний і телеграфний зв'язок, громили гарнізони німців.

У травні 1943 року підпільний обком партії готував вихід підпільників у партизанські загони, щоб розгорнути масову відкриту боротьбу з німецькими окупантами. Але перед самим проведенням цієї операції, 25 травня 1943 року, провокатори. У цей час і був арештований Г.І. Шелушков. 30 травня 1943 року після жорстоких катувань Григорій Іванович Шелушков був розстріляний.

Указом Президії Верховної Ради СРСР від 8 травня 1965 року за особливі заслуги в організації й керівництві Житомирським підпільним обкомом партії, мужність і героїзм, виявлені в боротьбі проти німецько-фашистських загарбників у період Великої Вітчизняної війни секретареві Житомирського підпільного обкому КП(б)У Григорію Івановичу Шелушкову посмертно присвоєно звання Героя Радянського Союзу. Нагороджений орденом Леніна.

 

Джерела та література:

Мартинюк М.В. До питання про топонімічну історію Бердичева в контексті моніторингу формування назв вулиць // Бердичівська земля у плині часу (у двох томах). Науковий зб. "Велика Волинь". Вип. 37. – Житомир: М. Косенко, 2007. - С. 346-368.

Інтернет-проект "Герои страны": http://www.warheroes.ru/hero/hero.asp?Hero_id=2445

 

 

 

 

Меморіальна дошка на честь Героя СРСР Шелушкова Г.І., 2009 р.

 

 

 

 

 

Учні середньої школи №10 під час відкриття меморіальної дошки.

 

 

 

Мій Бердичів
www.my.berdychiv.in.ua

 

Коментарі? Поправки? Доповнення?