Головна  |  До розділу

м.Бердичів

Могила святого Лібера Еліезера.

 

Вул. Торгова, 5. На території парку культури і відпочинку ім. Т.Г. Шевченко біля танцювального майданчика розташована могила святого Лібера Еліезера – рабина-проповідника, що проживав у Бердичеві у ХVIII столітті в часи зародження хасидизму.

Відома легенда про заснування першої великої синагоги в Бердичеві "Алте шил" (стара синагога), навколо якої свого часу вирувало релігійно-громадське життя міста. Під час Великої Вітчизняної війни вона була зруйнована, нові забудови завуалювали місце, де вона стояла. Легенда гласить, що рабин-проповідник по імені Лібер Еліезер часто йшов у ліс далеко від міста, щоб на самоті робити свою молитву. Одного разу за цим заняттям застав його шляхтич, що брав участь у полюванні. На звернення пана рабин не відповідав, тому що був зайнятий своєю молитвою, під час якої, до того ж не можна вести ніякі розмови. Розсерджений владика повелів відразу ганебно й жорстоко висікти "упертого" єврейського богослужителя.

Через якийсь час від тих подій шляхтич сильно занедужав і відчув наближення кінця. Його дружина вирішила, що це – Боже покарання за образу й катування єврейського святого під час молитви й порадила чоловікові поїхати до того на уклін і попросити прощення. Що й було зроблено: в знак каяття пан побудував у лісі, на місці тої молитви єврея й екзекуції над ним, будинок великої синагоги. Синагога, що стояла у районі Старого міста, проіснувала до самої німецько-фашистської окупації.

Помер рабин Лібер Еліезер у 1771 році – на 104 році життя – в Бердичеві під час епідемії чуми, що спалахнула в той час на Волині. У місті вмирало так багато людей, що живі не встигали проводити поховання за встановленим звичаєм і ховали вмерлих у великих братських могилах. За переказами, рабин Лібер, відчуваючи наближення смерті, покликав до себе чотирьох євреїв та пообіцяв їм місце у загробному світі (Olam haBa) за те, що вони проведуть його поховання за всіма канонами в індивідуальній могилі, а не кинуть до загальної могили. Лібер помер, і відразу після його смерті епідемія чуми вщухла.

Похований рабин Лібер на старому єврейському кладовищі (нині не існує), на якому був похований і його батько рабин Авроом. Могила Лібера стала одним з двох індивідуальних святих поховань у Бердичеві (другою згодом стала могила рабина Леві Іцхака Бен Меїр Бердичівського на єврейському кладовищі). За могилою постійно наглядали, вона зберігалася недоторканою до кінця 20-х років XX століття.

На початку 30-х років XX століття за розпорядженням місцевої влади єврейське кладовище зруйнували, на його місці утворили парк відпочинку. Була зруйнована і могила рабина Лібера.

Через півстоліття – у 80-х роках – єврейська громада Бердичева відновила могилу рабина Лібера Еліезера. Нині вона підіймається в міському парку поряд з входом з вулиці Шевченка (але не в тому місці, де насправді вона знаходилась). На могилі встановлено надгробок з залізобетону, у який вмурована гранітна плита. Напис на плиті відсутній.

 

Джерела та література:

Дербаремдикер М.Л. "Парадоксы и феномены истории и жизни еврейской общины города в Украине – Бердичева – их отражение в публикациях на идиш и изустных народных преданиях" // Заявка на участие в двенадцатой научной конференции "Еврейская история и культура в странах Центральной и Восточной Европы", 2002 г.

Самуил Городецкий, "Еврейская старина". 1909: http://www.lechaim.ru/ARHIV/145/b_ravin.htm

 

 

 

Могила рабина Лібера на території міського парку

культури і відпочинку ім. Т.Г. Шевченко, 2007 р.

 

 

 

 

 

Надгробок з залізобетону та вмурованою гранітною плитою

на могилі Лібера Еліезера, 2007 р.

 

 

Мій Бердичів
www.my.berdychiv.in.ua

 

Коментарі? Поправки? Доповнення?