Головна  |  До розділу

м. Бердичів

Хрест на відновлення собору Успіння Божої Матері.

 

Вул. Косогірська, 2. У дворі між житловими будинками по вулиці Косогірській знаходиться Хрест на відновлення собору Успіння Божої Матері.

Хрест встановлено 28 серпня 1997 року. У цей день, на свято Успіння Пресвятої Богородиці, в Успенській Православній Церкві УПЦ Київського Патріархату за участю єпископа Житомирського і Овруцького Ізяслава та священників Житомирської Свято-Михайлівської церкви пройшла Божественна Літургія. Після Літургії відбувся Хресний хід до місця, де до 1936 року знаходився собор Успіння Пресвятої Богородиці. Неподалік місця знаходження собору і був закладений і освячений Хрест на відновлення колишньої православної церкви. Після проведення акту владика Ізяслав звернувся до присутніх і, зокрема, сказав: "Сьогодні Бог сподобив, що в день Успіння Матері Божої ми закладеємо хрест на відновлення церкви на її честь. Я думаю, що пройшли ті часи, коли церкви ламали. Пройшли часи, коли християн гонили по кутках за хрещення. За вінчання їх знімали з роботи, забирали партквитки. Пройшли ті часи, коли не можна було рідною мовою молитися. Тепер настав час збирати каміння, як каже святий пророк Еклезіаст у своїй книзі. Постараємося і будемо молитися, аби Бог сподобив, щоб відновити нам храм Успіння Богородиці, який був окрасою міста Бердичева, де молилися багато прихожан і славили Господа Бога свого і його Матінку Божу. Хай Господь допоможе у цьому".

Хрест виготовлений з металевих труб, його висота становить 3 м. Хрест виготовили працівники підприємства "Бердичівбудсервіс", допомогли його встановити воїни підрозділу, яким командував підполковник Сергій Івлєв. У 2012 році на хресті встановили табличку з нержавіючої сталі з присвятним написом. Напис на табличці: "Українська Православна Церква Київський Патріархат Свято-Воскресінська парафія".

 

Соборна православна Успенська церква споруджена з каменю в період з 15 серпня 1815 року по 31 жовтня 1837 р. на місці старої дерев’яної церкви, що була побудована у 1611 році.

У соборі зберігався Служебник стародавнього друку з надписом: "Во имя Отца и сына и Святого Духа, Святой Живоначальной Тройцы! Мы козаки: обыватели города Медведовки, козаки К. Е. Л. С. войска Запорозскаго Матлашъ, Сидоренко, Данило Андріевичъ, Корній Яцковичъ, сию книгу, рекомую Служебник, которую одратували из рукъ неверныхъ татарскихъ, за гетманства пана Богдана Хмельницкаго, за его счастливымъ рыцерством; а то изъ нашей породы добровільно надали есьмо честному господину отцу Григорію Максимову, служителю храма Успенія Пречистыя Богородицы у города Бердычева, за которую онъ повиненъ Господа Бога просить за отпущеніе греховъ нашихъ, такъ онъ Григорій пока живъ есть, а по смерти его коми ся остане. 1639 года, Новмерія 9-го дня".

Будівництво Собору було розпочато після розпорядження Волинської духовної консисторії благочинному містечка Бердичева, священику Троїцької церкви Йосипу Зелинському від 28 лютого 1805 р. В цьому розпорядженні вказано: "Волынская духовная консистория слушала прошение, поданное его Преосвященству Господину Варлааму епископу Волынскому от Переяславль-Залесского купца Ивана Варенцова, в котором от имени всего общества Российского купечества по прошлому его пребыванию в Бердичеве, вместе с другими прихожанами Успенской церкви желают построить, на месте старой деревянной, новую каменную, с престолом во имя Преподобного Онуфрия Великого, чему будет содействовать и владелец Бердичева Князь Матвей Николаевич Радзивилл, который дает на сооружение вспомоществование материальное и денежные суммы".

Український краєзнавець Леонтій Похилевич у своїй праці "Сказания о населенных местностях Киевской губернии" (1864) писав, що в церкві був хрест, відлитий із срібного блюда, на якому у 1816 році бердичівські купці підносили хліб імператору Олександру I, котрий побував у місті, повертаючись з Парижа.

Успенський собор було зруйновано у 1936 році.

 

Джерела та література:

Лукуц Ю. Відновимо кращий храм міста. // "Земля Бердичівська", №72 від 10.09.1997 р.

Марковський Б.В. Бердичівська земля з найдавніших часів до початку XX ст.: Історико-краєзнавчий нарис. / За ред. M.Ю. Костриці. – Бердичів: 1999. – с. 67-68.

Похилевич Л. Сказания о населенных местностях Киевской губернии. – К., 1864, с. 253-254.

 

 

 

Хрест на відновлення собору Успіння Божої Матері, жовтень 2014 р.

 

 

 

Табличка на Хресті, жовтень 2014 р.

 

 

 

Хрест на відновлення собору Успіння Божої Матері, 2011 р.

 

 

 

Успенський собор.

 

 

Мій Бердичів
www.my.berdychiv.in.ua

 

Коментарі? Поправки? Доповнення?