Головна  |  До розділу

м.Бердичів

110. Пам'ятний знак загиблим на пожежі у цирку.

 

Вулиця Пушкіна, 105, старе міське кладовище. Встановлено пам’ятний знак жертвам пожежі зимового цирку.

1 січня 1883 року в новозбудованому зимовому цирку, що розташувався по вулиці Махнівській (нині це вулиця Свердлова), йшла вистава "Страшний суд". Власник цирку відкрив його з грубими порушеннями правил пожежної безпеки: усі двері приміщення відкривались всередину, запасних виходів не було. Крім цього, постановники і артисти (за однією з версій) допустили порушення в користуванні вогнем: перед виїздом на арену з рук "демона на коні" випав факел у відкриту бочку з гасом, і спалахнуло велике полум'я. Приміщення вмить наповнилося димом. З панічним криком глядачі кинулися до дверей. Одні напирали на інших, стараючись вирватися на двір, та пасткою для всіх стали двері, що відкривалися всередину. Дим приховав великий туман, а вогонь бушував усередині цирку. Пожежники прибули на місце трагедії вранці наступного дня, коли вже все згоріло.

На третій день з пожарища вивезли обгорілі трупи людей та коней. Загалом загинуло близько 250 чоловік - глядачів та персоналу цирку. Загиблих пізнавали по різних прикрасах і коштовностях, інших уцілілих у вогні особистих предметах. Залишки стін цирку відразу ж зруйнували. Тих, кого вдавалося упізнати, ховали родичі. Інші не встановлені жертви пожежі були поховані у братській могилі. На старому міському кладовищі по вулиці Пушкінській зберігся пам'ятник у вигляді зрізаної у вершині піраміди та хрестом на постаменті. На пам'ятнику напис: "НЕОПОЗНАННЫМЪ ЖЕРТВАМЪ ПОЖАРА ЦИРКА 1-го Генваря 1883 года".

За 20 років після цієї події - у 1904 році - на місці згорілого цирку зводиться новий будинок, в якому розміщується лікарня Червоного Хреста.

Лікарня в цьому будинку проіснувала до Великої Вітчизняної війни (по іншим даним - до 1938 року, коли будинок було експропрійовано в державну власність органами НКВС).

Під час Великої Вітчизняної війни будинок лікарні був частково зруйнований. Лише після звільнення Бердичева від німецько-фашистських загарбників на початку січня 1944 року будинок відбудовується. Одночасно з відбудовою в приміщеннях двоповерхової будівлі розміщується Бердичівська контора зв'язку, нині - Цех телекомунікаційних послуг №1 Житомирської філії ВАТ "Укртелеком".

 

Джерела та література:

Леончук М. Зимовий цирк у Бердичеві. // "Радянський шлях", №40 (12287) від 12.03.1983 р., с.4.

Кондратюк Ю.С. Новорічна трагедія 1883 року в Бердичеві та її наслідки. // Бердичівська земля у плині часу (у двох томах). Науковий зб. "Велика Волинь". Вип. 37. - Житомир: М. Косенко, 2007. - С. 259-263.

 

Анатолій Горобчук

 

 

 

 

 

Пам'ятний знак на братській могилі.

 

 

 

 

Гравюра з французького журналу з зображенням пожежі у цирку.

 

 

 

Будинок Червоного Хреста, збудований на місці розташування цирку, 1913 р.

 
Відновлення пам'ятного знаку.
Фрагмент репортажу ТРК "ВІК" від 28.04.2006 р.
Автор - Наталія Шкаруба, камера - Віталій Сінєльніков.


 

 

Мій Бердичів
www.my.berdychiv.in.ua

 

Коментарі? Поправки? Доповнення?