Головна  |  До розділу

м.Бердичів

14. Пам'ятник Валі Котику у парку Палацу Піонерів.

 

Вул. Свердлова, 21. У парку міського Палацу Піонерів у 50-х роках було встановлено пам'ятник піонеру, Герою Радянського Союзу Валі Котику.

Пам'ятник був демонтований у 80-х роках.

 

Валя Котик народився 11 лютого 1930 року в селі Хмелівка Шепетівського району Хмельницької області. Навчався в школі №4 міста Шепетівка, був визнаним ватажком піонерів, своїх ровесників.

Коли в Шепетівку увірвалися фашисти, Валя Котик разом із друзями вирішив боротися з ворогом. Хлопці зібрали на місці боїв зброю, яку згодом партизани на возі із сіном переправили в загін. Придивившись до хлопчика, комуністи довірили Валі бути зв'язковим і розвідником у своїй підпільній організації. Він дізнавався розташування ворожих постів, порядок зміни варти. Фашисти намітили каральну операцію проти партизанів, а Валя, вистеживши гітлерівського офіцера, що очолював карателів, убив його...

Коли в місті почалися арешти, Валя разом з матір'ю та братом Віктором пішов до партизанів. Піонер, якому тільки-но здійснилося чотирнадцять років, боровся пліч-о-пліч із дорослими, звільняючи рідну землю. На його рахунку - шість ворожих ешелонів, висаджених на шляху до фронту.

Валя Котик був нагороджений орденом вітчизняної війни 1 ступеня, медаллю "Партизанові Вітчизняної війни" 2 ступеня. Валя Котик загинув як герой, і Батьківщина посмертно вдостоїла його званням Героя Радянського Союзу.

 

Джерела та література:

Інтернет-проект "Дети - герои войны": http://www.informatics.ru/mshp/works/heroies_gpw/kotik.htm

 

Анатолій Горобчук

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Мій Бердичів
www.my.berdychiv.in.ua