Головна  |  До розділу

с. Бистрик,

центр сільради

122. Могила Богуна Г.Г. (іст.).

 

Північна околиця села, південна частина кладовища. Похований Гаврило Григорович Богун (1901-1981) - учитель, археолог, краєзнавець. Народився в с. Бистрику у селянській родині, 1913 закінчив церковно-парафіяльну школу. 1920-1924 служба в лавах Червоної армії, 1930 закінчив Ніжинський інститут народної освіти. Вчителював на Полтавщині, Донбасі, з 1933 по 1961 - в школах Бердичівського району. 1944 - травень 1945 на фронті - боєць 316-ї стрілецької дивізії. Після демобілізації повертається до роботи в школах Бердичівського району. Працюючи в Слободищенській школі, створив учнівський гурток "Юний краєзнавець", захопився археологією, навчав учнів розпізнавати пам'ятки, класифікувати їх. Ним було виявлено і досліджено нові археологічні пам'ятки різних епох та культур як на території Бердичівщини, так і за її межами. Зібрав значну кількість крем'яних виробів, фрагментів посуду пізнього неоліту, а також виявив рештки поселень епохи бронзи в 7-ми селах на південний схід від Бердичева, поселення скіфського часу (VII-III ст. до н.е.) в 16-ти селах, рештки поховань І пол. І тис. обстежив у 18-ти селах (див. розд. 1, ст. №104, №105).

Разом з гуртківцями, в околицях с. Слободища провів розкопки давньоруської залізорудної майстерні, де знайдено рештки залізорудних сиродутих горнів, шматки кричного заліза, шлаки, а також глиняні сопла - продухи від горнів. Г.Г. Богун та юні археологи виявили в басейні р. Гнилоп'яті понад 70 археологічних пам'яток від епохи неоліту до древньоруських часів включно. Краєзнавчу роботу з археології дослідник поєднував з вивченням народної творчості. Ним записані понад 150 пісень, серед яких маловідомі весільні, купальські пісні, колядки і щедрівки.

Водночас проводив топонімічні дослідження, систематизував походження багатьох географічних назв населених пунктів Бердичівщини. Опублікував одинадцять краєзнавчих праць, серед яких історія с. Бистрика, історія кляштору босих кармелітів у Бердичеві. Помер 1981. 100-річчю від дня народження Г.Г. Богуна була присвячена Всеукраїнська конференція "Бердичівщина: поступ у третє тисячоліття" та виданий науковий збірник її матеріалів (травень 2001 p.).

2001 на могилі встановлена стела з чорного лабрадориту (висота 3 м) з вибитим портретом й присвятним написом.

 

Джерела і література:

Скавронський П.С. Подвижник краєзнавства (до 100-річчя від дня народження Г.Г. Богуна) // Бердичівщина: поступ у третє тисячоліття. Наук. зб. "Велика Волинь". Т.22.- Житомир-Бердичів, 2001.- С.13-22.

Винокур І.С. Співпраця з Г.Г. Богуном у вивченні археології Житомирщини. Там само.- С.22-25.

Вакуленчук М.М. Зустрічі з Г.Г. Богуном. Там само, с.25.

Проценко І.М. Краєзнавець і фольклорист Г.Г. Богун // Народна творчість і етнографія, 1966, №2.- С.86-89.

Домчин В. Краєзнавець у пошуку // Рад. Житомиршина, - 1977. - 16 січня.

Олена Іващенко

 

Додаток:

1. Напис: "Богун Гаврило Григорович 7.04.1901 - 21.05.1981. Дослідник Житомирщини, краєзнавець, патріот рідної землі".

На зворотній стороні напис: "Від Бердичівської районної організації СДПУ(о)".

 

 

 

 

 

 

 

 

 

В ДОРОГУ, ЮНІ ДРУЗІ!

Настала весна. Наближається літо. Ці пори року найкращі для вивчення минувшини рідного краю.

Багато доріг довелося мені сходити з юними краєзнавцями.

...Час обідній. Проходимо повз зелений гай, що розкинувся над обривистим берегом річки, вода якої виграє на сонці усіма барвами веселки.

Привал. Кострові, кашовари йдуть збирати паливо, вирізувати рогульки, потрібні для то­го, щоб зготувати гарячу страву. Але юним слідопитам не терпиться: вони й на привалі не припиняють пошук - мандрівку в сиву давнину.

Ось зібрані шматочки кременя, схожі на цвяшки, лопатки-наконечники до стріл. Цими знаряддями користувалися первісні люди під час полювання на дрібних тварин і птахів. А ось маленькі пластинки, що нагадують трикутнички, трапеції. Ці знаряддя протягом кількох тисяч років служили людині для рибної ловлі та полювання. З кременю й інших порід каменю виготовляла людина всі знаряддя праці: заліза ще не було, то йшов кам'яний вік...

Під час подорожей по рідному краю виявляємо чимало знахідок, які розповідають не тільки про сиву давнину, але й про пізніші періоди життя і боротьби наших предків, про події громадянської та Великої Вітчизняної воєн, про подвиги нашого народу в боях за честь, свободу і незалежність соціалістичної Вітчизни.

То ж збирайтеся в дорогу, юні друзі! Знаходьте, вивчайте пам'ятки героїчного минулого нашого народу. Це допоможе вам ще глибше усвідомити всю велич і неповторність нашої славної радянської епохи.

 

Г. БОГУН,

вчитель-пенсіонер.

«Радянський шлях», №69 від 05.05.1970 р.

 

 

 

 

 

 

 

 

Мій Бердичів
www.my.berdychiv.in.ua