Головна  |  До розділу

смт. Гришківці,

центр селищної ради

Будинок, у якому народився та проживав Піорунський І.Д.

 

Західна частина селища. По вул. Піорунського розташований будинок №31, в якому народився та проживав Іван Данилович Піорунський (1904-1942) – учасник Великої Вітчизняної війни, начальник штабу 166-ї танкової бригади 13-го танкового корпусу, підполковник. Іван Піорунський народився 19.01.1904 р. в селі Дмитрівка (тепер входить у склад селища Гришківці) нині Бердичівського району. Навчався у Гришковецькій трудовій школі №11 (нині це приміщення займає загальноосвітня школа №6 м. Бердичева).

31 серпня 1942 р. танкісти 166-ї танкової бригади вступили в нерівний бій з переважаючими силами ворога в районі х. Верхня Бузинівка на крутому повороті ріки Дон під Сталінградом. Комбриг загинув і Іван Данилович взяв керівництво боєм на себе: знаходячись у головному танку, особистим прикладом надихав солдат та офіцерів. У цьому бою при взятті висоти 255,4 Піорунський загинув. Посмертно нагороджений орденом Вітчизняної війни I ст.

У 1968 році силами учнів школи №6 було зібрано документальні матеріали про І.Д. Піорунського та підготовлено звернення до селищної ради про увіковічення пам'яті земляка. Цього ж року у дні святкування перемоги над фашистською Німеччиною на будинку, де народився І.Д. Піорунський, встановлено меморіальну дошку та названо вулицю, яка носила до того назву Садова, іменем героя. Покривало з меморіальної дошки зняв ветеран війни Федір Несторович Халан. Напис на меморіальній дошці: "В цьому будинку народився і жив герой Великої Вітчизняної війни, який віддав життя в боях під Сталінградом за свободу і незалежність нашої Батьківщини, підполковник Піорунський Іван Данилович, 19.01.1904 – 31.07.1942".

 

Джерела і література:

Матеріали музейної кімнати загальноосвітньої школи №6 м.Бердичева.

Сьогодні на вулиці свято. // "Радянський шлях", №75 (8793) від 15.05.1968 р.

Інтернет-проект "Сталінградська битва": http://www.stalingrad.ws/nagr/nagr.shtml.

 

 

 

Будинок, на якому встановлено меморіальну дошку, листопад 2007 р.

 

 

 

Меморіальна дошка, присвячена пам'яті І.Д. Піорунського, листопад 2007 р.

 

 

 

Урочисте відкриття меморіальної дошки на честь І.Д. Піорунського.

Покривало з дошки знімає ветеран війни Федір Несторович Халан, травень 1968 р.

 

 

Мій Бердичів
www.my.berdychiv.in.ua

 

Коментарі? Поправки? Доповнення?