Головна  |  До розділу

с. Лісова Слобідка,

Озадівська сільрада

170. Пам'ятні знаки жертвам Голодомору та репресій (іст.).

 

Східна частина села, біля магазину. 1990 в центральній частині села в пам'ять про 37 жителів села, які померли під час голодомору 1932-1933, встановлено дубовий триметровий хрест, на ньому укріплена пластина з нержавіючої сталі з написом: "Померли з голоду в 1933 році" і далі - 37 прізвищ.

1990 поруч з ним встановлено обеліск з чорного граніту (висота 2,2 м), на постаменті якого укріплена плита (0,8 х 1,2 м) з викарбуваним написом: "Вічна пам'ять Вам. Жертвам голоду і репресій 1937-1938 років. Односельчани. Травень 1990". По обидва боки від обеліску встановлено вертикально по одній чорній гранітній плиті (0,8 х 0,8 м) з прізвищами померлих від голоду та репресованих - усього 82 прізвища.

Ініціатором увічнення пам'яті жертв сталінських репресій став син репресованого колгоспника В.С. Якубівський. Село за часів репресій обезлюдніло, навколо Лісової Слобідки були ліквідовані хутори, з яких люди повтікали хто куди. Та все ж вдалося встановити імена всіх репресованих та заморених голодом. Пам'ятний знак відкрито 9 травня 1990 року під час мітингу, на якому були присутні жителі села, керівництво району та численні гості. Стрічку при відкритті пам’ятного знаку перерізали голова Бердичівського райвиконкому Василь Сухораба, уродженець села, контр-адмірал у відставці Володимир Владиславович Хрустицький, син Героя Радянського Союзу Хрустицького В.В., та голова ветеранської організації села Лісова Слобідка В.С. Якубівський.

У 2008 році проведено реконструкцію пам’ятного знаку жертвам Голодомору – взамін дерев'яного хреста встановлено новий, виготовлений з граніту. На хресті прикріплено зображення Ісуса Христа та табличку з написом: "1932-1933". В основі пам’ятного знаку напис: "Вічна пам'ять жертвам Голодомору".

 

Джерела і література:

Довідка Озадівської сільської ради.

Собчик П. Жертвам репресій і голодомору. // "Радянський шлях", 79 (13782) від 18.05.1990 р.

Олена Іващенко, Анатолій Горобчук.

 

 

 

 

 

Пам'ятний знак жертвам Голодомору, 2008 р.

 

 

 

 

 

Зворотна сторона пам’ятного знаку.

 

 

 

Пам'ятний знак жертвам Голодомору, встановлений у 1990 році та демонтований у 2008 році.

 

 

 

Прізвища померлих під час голоду жителів села.

 

 

 

Пам'ятний знак жертвам голодомору та політичних репресій.

 

 

 

Відкриття пам’ятного знаку. Стрічку перерізають В. Сухораба, В. Хрустицький та В. Якубівський. 9 травня 1990 р.

 

 

 

Зустріч з жителями села. В центрі – Володимир Хрустицький.

 

 

 

На відкритті пам’ятного знаку: Василь Сухораба, Володимир Хрустицький та Микола Гордієнко.

 

 

 

Мій Бердичів
www.my.berdychiv.in.ua

 

Коментарі? Поправки? Доповнення?