Головна  |  До розділу

с. Осикове,

центр сільради

Пам’ятний знак на честь 1-го танкового корпусу

Війська Польського.

 

Північно-східна частина села, на алеї біля Будинку культури. Встановлено пам’ятний знак на честь 1-го Дрезденського Червонопрапорного, хреста Грюнвальда танкового корпусу Війська Польського, який формувався біля села Осикове улітку 1944 року.

Пам'ятний знак являє собою гранітний пілон у вигляді прапору з зіркою. На тлі зірки – зображення польського жовніра та радянського танкіста, що символізує братерство воїнів, які спільно боролись проти фашизму. На лицьовій стороні прикріплено плиту з присвятним написом на українській та польській мовах. Напис на пам'ятнику: "Звідси літом 1944 року вирушив в бій з фашизмом 1-й танковий корпус Війська Польського". На початку над присвятним написом був прикріплений орден Перемоги (див. фотографії з урочистого відкриття), який згодом демонтували.

Пам'ятний знак відкрито 9 липня 1988 року під час урочистого мітингу, в якому брали участь представники партійного та господарського керівництва області на чолі з першим секретарем обкому партії В.М. Кавуном, керівництво Бердичівського району на чолі з першим секретарем Бердичівського районного комітету партії В.Ф. Мостовим генеральний консул Польської Народної Республіки, ветерани Великої Вітчизняної війни та жителі села Осикове. Відкрили пам'ятний знак перший секретар обкому партії В.М. Кавун, голова облвиконкому В.М. Ямчинський та генеральний консул ПНР Ришард Польковський.

Автор пам'ятника скульптор С.С. Гірняк, архітектор П.М. Бірюк.

Влітку 1944 року в Житомирі працював штаб, який координував діяльність органів формування військових частин і з'єднань для поповнення поріділих у наступальних боях лав Війська Польського. Вони мали стати основою 1-го танкового корпусу, що згодом увійшов до складу 2-ї Польської Армії.

Біля джерел утворення 1-го танкового корпусу стояли талановиті воєначальники і військові спеціалісти, серед яких особливо виділялися генерал бригади Юзеф Кімбар – колишній начальник Саратовського танкового училища, підполковник Б.Я. Синіцин, підполковник І. Дмитрієв, полковник В. Стрижевський. Штаб утвореного корпусу розмістився в Бердичеві (в міському Будинку Офіцерів), а його окремі частини – в селах Бердичівського району. Активно проводилась робота в селі Осиково, де розпочала своє існування 4-а танкова бригада. 1-а механізована бригада створювалась між Бердичевом і Гришківцями – на північ від штабу корпусу. 2-й мінометний полк базувався у Гришківцях, а 2-а танкова бригада – в селі Агатівка. Село Скраглівка стала місцем народження 3-ї танкової бригади, на південних околицях Бердичева стояли підрозділи 27-го, а в селі Половецькому – 24-го самохідно-артилерійських полків.

До складу корпусу вступило багато воїнів безпосередньо з Бердичівського краю. Серед них були: Юліан Галицький – з Осикового, Владислав Височинський – з Хажина, Антон Оксюківський – з Гришківець, Станіслав Ковальський і Василь Якубовський – з Лісової Слобідки, а також Сигізмунд Жуковський з Бердичева.

У кінці серпня танковий корпус, формування якого ще не були завершено, передислокувався з Бердичівщини в район польського міста Хелм. Вже там добігали кінця всі інші мобілізаційно-організаційні заходи.

В музеї історії села Терехове представлено експозицію, присвячену історії формування танкового корпусу та його бойового шляху.

 

Джерела і література:

Бедь М., Скавронський П. Від Бердичева до Берліна і Праги. // "Бердичівська мозаїка" (польською мовою), №3 (62), 2005 р.

Скрипченко О. Навіки злилися в граніті. // "Радянський шлях", №112 (13399) від 13.07.1988 р.

 

 

 

Пам’ятний знак на честь 1-го танкового корпусу Війська Польського,

травень 2007 р.

 

 

 

Плита з присвятним написом на українській та польській мовах.

 

 

 

Урочистий мітинг з нагоди відкриття пам’ятного знаку, 9 липня 1988 року.

 

 

 

Ветерани Великої Вітчизняної війни, члени 1-го танкового корпусу

Війська Польського перед монументом, 9 липня 1988 року.

 

 

 

Урочиста варта біля пам’ятного знаку, 9 липня 1988 року.

 

 

 

Один зі стендів в Музеї історії села Терехове, присвячених

формуванню танкового корпусу, 2007 р.

 

 

Мій Бердичів
www.my.berdychiv.in.ua

 

Коментарі? Поправки? Доповнення?