Головна  |  До розділу

с. Райгородок

Пам'ятний знак жертвам Голодомору 1932-1933 рр.

 

Центральна частина села, біля Будинку культури. Встановлено пам’ятний знак жертвам Голодомору 1932-1933 рр. населених пунктів Райгородоцької сільської ради: с. Райгородок, с. Лемеші, с. Мартинівка.

Пам'ятний знак встановлено та відкрито під час мітингу-реквієму "Голгофа голодної смерті" та поминальної панахиди у листопаді 2008 року. Обряд пам'яті, в якому взяли участь працівники сільської ради та культури, вчителі та учні школи, ієрей Євгеній та хор церковної громади, жителі села, розпочався виступом сільського голови В.А. Семенюка.

Далі захід продовжився панахидою, яку відслужив ієрей сільської церкви Євгеній з хором церковної громади, прозовими та віршованими виступами учнів школи про голодне лихоліття, що сталося 75 років тому.

Пам'ятний знак являє собою хрест, виготовлений з граніту та встановлений на основі. На основі прикріплено гранітні таблички з малюнками та присвятним написом. Напис на лицьовій стороні: "Вічна пам'ять жертвам Голодомору 1932-1933 с. Райгородок с. Лемеші с. Мартинівка".

У 1932-1933 роках від голоду тут померло багато сельчан, яких захоронили у братській могилі на старому єврейському цвинтарі. Померлих від голоду було так багато, що з часом померлих почали хоронити і на польському кладовищі, що розташоване на східній околиці села.

У південній частині села, на території старого єврейського сільського кладовища, неподалік від автошляху Бердичів-Хмільник, на братській могилі також встановлено хрест жертвам Голодомору 1932-1933 рр.

За спогадами старожилів (офіційна інформація у сільській раді відсутня) у 1960 році на братській могилі було встановлено залізний хрест в честь вшанування померлих рідних та близьких. На сьогодні це єдина могила на даному кладовищі, за якою і дотепер доглядають жителі села.

 

Анатолій Горобчук

 

Джерела і література:

Яремчук Л. Пам'яті невгасимий собор. // "Земля Бердичівська", №50 (15690) від 12.12.2008 р.

 

 

 

 

 

 

 

 

Хрест на старому єврейському кладовищі.

 

 

 

Хрест на старому єврейському кладовищі.

 

 

 

Мій Бердичів
www.my.berdychiv.in.ua