Головна  |  До розділу

с. Терехове,

центр сільради

Пам'ятник Г.І. Котовському.

 

У центрі села, біля будинку сільської ради (колишня контора колгоспу ім. Г.І. Котовського). Встановлено погруддя Григорію Івановичу Котовському (1881-1925), воєначальнику Громадянської війни.

З 1923 року у Бердичеві на Лисій (Червоній) горі розмістилась 3-я Бесарабська кінна дивізія, що входить до складу кінного корпусу, який очолює Григорій Котовський. Цього ж року Бердичів неодноразово відвідує і сам командир корпусу Григорій Котовський. На Лисій горі він вирішує у найкоротші строки відновити старі казарми для розміщення тут кавалерійської дивізії. З метою забезпечення дивізії необхідним продовольством він неодноразово навідувався у село Кикишівку (тут діяло товариство спільного обробітку землі "Поступ") та прилеглі села, цікавився створення сільськогосподарських товариств, надавав допомогу кіньми (корпус виділив 12 коней) та обладнанням.

У 1927 році кикишівські комунари назвали його іменем створений у своєму селі колгосп і відтоді господарство носило його ім'я. Згодом до складу колгоспу увійшло господарство села Терехове, сюди перейшла центральна садиба колгоспу. У 1980-х роках господарство мало в обробітку більш як 6400 гектарів землі, у його п’яти селах проживало понад 3 тис. працівників. Господарство мало 73 трактори, 45 автомобілів, 19 зернових комбайнів і багато іншої техніки. Проводилася велика робота по благоустрою сіл, створенню необхідних умов для праці та побуту. Колгосп став одним з кращих у районі. У середині 1990-х років колгосп ім. Г.І. Котовського припинив свої існування у зв’язку з настанням нових економічних умов.

Пам'ятник споруджений до 40-річчя Перемоги у Великій Вітчизняній війні. Відкритий під час урочистого мітингу 6 листопада 1985 року, напередодні 68-ї річниці Великого Жовтня, на відзнаку великих заслуг Григорія Івановича перед Комуністичною партією, Радянською державою та наступаючого 60-річчя існування колгоспу ім. Г.І. Котовського. Покривало з пам’ятника зняли перший секретар райкому Компартії України К.М. Філіпова, голова виконкому районної Ради народних депутатів В.З. Бабійчук, голова колгоспу В.Й. Жабко (згодом всі вони отримали звання Почесних громадян Бердичівського району). На це торжество прибули і воїни-котовці, які служили в корпусі Григорія Івановича.

П’єдестал з сірого граніту, на якому вміщено погруддя Г.І. Котовського з гіпсу, покритого мідним листом. Висота пам’ятника 3,8 м. Текст на плиті з чорного граніту, вмонтованій у п’єдестал: "Котовський Григорій Іванович (1881-1925)".

 

Джерела і література:

Собчик П. Постав у бронзі. // "Радянський шлях", №182 (12843) від 13.11.1985 р.

Бедь М. Зберегти пам’ятники. // "Радянський шлях", №38 (14127) від 09.05.1992 р.

 

 

 

 

Пам'ятник Г.І. Котовському, 2007 р.

 

 

 

 

 

Біля пам’ятника Г.І. Котовському.

Зліва на право: голова колгоспу ім. Г.І. Котовського Володимир Жабко,

голова хмелерадгоспу "Рея" Микола Дупляк, редактор газети "Радянський шлях"

Петро Яцюк, середина 1980-х років.

 

 

 

Мій Бердичів
www.my.berdychiv.in.ua

 

Коментарі? Поправки? Доповнення?