Головна  |  До розділу

с. Терехове,

центр сільради

247. Меморіальна дошка Дж. Конраду на будинку музею.

 

У центральній частині села, будинок музею історії с. Терехове. Встановлено меморіальну дошку Джозефу Конраду, англійському письменнику.

5 грудня 1987 року в Тереховому відкривається музей, присвячений історії села і меморіальна дошка з нагоди 130 річниці з дня народження Джозефа Конрада. Експонатів у музеї понад 2 тис. і їх кількість поповнюється щороку. В кімнатах музею експозиції розповідають про історію рідно­го краю з давніх-давен і понині, є багато предметів епохи неоліту, трипільської та черняхівської культур. Об'ємний розділ музею присвячений Великій Вітчизня­ній війні. Чимало матеріалів міститься про колишній місцевий радгосп імені Котовського, адже він був одним з кращих госпо­дарств району.

Першим директором Терехівського музею історії був Микола Шепелюк. Серед засновників - колишній голова колгоспу Володимир Жабко та голова музейної ради за часів 80-х років Микола Гордієнко.

Щоб створити такий музей, потрібно було підібрати команду однодумців. 21 чоловік ввійшли до складу музейної ради. Вони були одержимі, сміливі та рішучі, з першого дня активно включилися в роботу. Ця праця тривала 7 років, до відкриття музею.

Кілька кімнат знайомлять з життям та тво­рчістю класика світової літера­тури, англійського письменника, земляка Джозефа Кон­рада. Експонатів, присвячених Джозефу Конраду, понад 300. Вони розповідають про дитинство та молодість, родину і особисте життя Джозефа Конрада та про його майже 20-річні морські мандри. Представлено також літературний доробок письменника.

Деякими експонатами теперішній директор музею Михайло Бедь особливо пишається: це твори, видані за життя письменника, які він ще сам міг тримати у своїх руках. У 1921 році - це збірка його статей і нарисів. Також це 26-томник, виданий у Нью-Йорку у 1924 році.

 

Юзеф Коженьовський народився 3 грудня 1857 року на Бердичівщині у родині польського поета Аполлона Коженьовського, який за участь у польському визвольному русі в 1861 році був засланий у Вологду. Його дружина, Евеліна Коженьовська (Бобровська), із чотирирічним сином поїхала слідом за чоловіком. В 1865 році у зв'язку із хворобою дружини Аполлон Коженьовський домігся переїзду до Чернігова.

Після переїзду в тому ж році мати Юзефа вмерла від сухоти. Батько із сином переїхали спершу у Львів, потім у Краків, де в 1869 році Аполлон Коженьовський вмирає, залишивши 11-літнього Юзефа круглим сиротою. Хлопчик був прийнятий у родину свого дядька з материнської сторони, Тадеуша Бобровського. В 1874 році 17-літній Юзеф приїхав у Марсель, щоб стати моряком.

Через якийсь час, щоб уникнути призову в російську армію (Франція в той час мала з Росією угода про видачу тих, хто підлягає призову), Конрад перебрався в Англію. В 1886 він одержав сертифікат капітана й одночасно британське громадянство, офіційно змінивши ім'я на Джозеф Конрад. Протягом багатьох років він плавав по всіх океанах світу, присвячуючи рідкі години дозвілля написанню оповідань.

В 1893 у порту Аделаїда на його корабель сів письменник Ґолсуорсі, якому Конрад дав на прочитання рукопис свого першого роману «Almayer’s Folly» («Примха Олмейера»). З того часу Конрад опублікував 12 великих романів і 7 збірок новел, написав три романи разом з Ф. М. Фордом: «The Inheritors» («Спадкоємці», 1901), «Romance» (Романтичність, 1903), «The nature of a crime» («Природа одного злочину», 1924), і залишив «Prince Roman» («Князь римський») і недописаний роман «Suspence» («Очікування»).

Помер Джозеф Конрад 3 серпня 1924 від серцевого нападу.

 

Джерела і література:

Відкрито музей в Тереховому. // "Радянський шлях" від 09.12.1987 р.

Славен наш Бердичівський край! // "Земля Бердичівська" №41 (15629) від 12.10.2007 р.

Анатолій Горобчук

 

Додаток:

Напис на дошці: "В селі Терехова 3 грудня 1857 р. народився Джозеф Конрад (Ю.Т. Коженьовський). Видатний англійський письменник".

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Мій Бердичів
www.my.berdychiv.in.ua