Головна  |  До розділу

с. Радянське

Пам'ятне місце розстрілу і братська могила жертв фашизму (іст.).

 

Місце розстрілу знаходиться на західній околиці села Радянське, біля аеродрому.

15-16 вересня 1941 року відбувся масовий розстріл мирних жителів єврейської національності м. Бердичева і району. Приречених гнали великими партіями до місць страти, а немічних звозили вантажними машинами. Групами по 30-50 чоловік їх приганяли до завчасно викопаних ям, де бідолахи віддавали усі цінності й гроші офіцерові, а потім їм пускали кулю в потиличну частину голови. Знесилених хворих та стариків, які не могли пересуватися, рідні несли до місця страти на ковдрах, простирадлах і носилках. Після розстрілу верхній шар землі довго ворушився, а наступного дня вся поверхня засипаних землею ям була червона від людської крові. Щоб заглушити крики й плач приречених, під час розстрілу весь день над місцями страти кружляли чотири фашистські літаки.

У 10-ти братських могилах, що знаходяться в різних місцях, поховано 18640 мирних жителів, переважно жінок, дітей і стариків єврейської національності, що були страчені німецькими нацистами.

Одна з могил розміром 10 х 8 м знаходиться на околиці біля центральної частини села Радянське, поряд з колишнім аеродромом військової частини. За радянських часів могила була не впорядкована. Лише у 1995 році за ініціативи громадських організацій та допомоги районної влади і комунальних підприємств на могилі насипали курган, обклали дерном, провели дорогу. Огорожа – металеві стовпи й важкі ланцюги. Навколо ростуть ялинки.

25 червня 1995 року в с. Радянське провели урочисто-траурний мітинг, приурочений відкриттю пам’ятного знака на вшанування пам'яті розстріляних тут євреїв. Рабин Бердичева Ш. Бруйер прочитав поминальну молитву. На гранітній плиті нанесено зірку Давида та напис на двох мовах: українській та ідиш. Напис: "На цьому місці у вересні 1941 р. під час німецько-фашистської окупації відбувся масовий розстріл євреїв – мирних жителів".

Описи інших братських могил розстріляних євреїв представлено у статті "с. Любомирка, Мирне. Пам'ятні місця розстрілу і братські могили жертв фашизму (іст.)".

 

Джерела і література:

Іващенко О. Пам'ятки і пам'ятні місця історії та культури на Бердичівщині. Випуск 5. // Житомир: "Полісся", 2005 р. - 176 с.

Єлісаветський С. Впали від кулі фашистського ката. // "Земля Бердичівська", №70 (14470) від 06.09.1995 р.

Житомирщина в період тимчасової окупації німецько-фашистськими загарбниками. - Житомир, 1948.- С.38, 42, 43.

Елисаветский С. Бердичевская трагедия (документальное повествование).- Київ, 1991. - С.30.

Чорна Книга. - Київ, 1991.- С.32-43.

 

 

 

Пам'ятне місце розстрілу і братська могила жертв фашизму, 2008 р.

 

 

 

 

 

 

Представники єврейської громади біля братської могили жертв фашизму.

 

 

 

Мій Бердичів
www.my.berdychiv.in.ua

 

Коментарі? Поправки? Доповнення?