Головна  |  До розділу

с. Озадівка,

центр сільради

Пам'ятний знак ліквідаторам катастрофи на ЧАЕС.

 

Північна частина села, поряд з сільською загальноосвітньою школою. Встановлено пам’ятний знак ліквідаторам катастрофи на Чорнобильській атомній електростанції.

26 квітня 1986 року на Чорнобильській АЕС сталася техногенна аварія, в довкілля було викинуто велику кількість радіоактивних речовин. В результаті аварії з сільськогосподарського користування було виведено близько 5 млн. га земель, довкола АЕС створена 30-кілометрова зона відчуження, знищені і поховані (закопані важкою технікою) сотні дрібних населених пунктів. У відповідності до державної програми більше 50 тисяч осіб було відселене із забруднених територій протягом наступних років. Зазнала забруднення і частина території Житомирської області, зокрема, Народицький район. Сім'ї з цього району підлягали переселенню в інші райони України.

Уряду України впродовж 1990-1993 рр. приймає заходи щодо будівництва об'єктів, пов'язаних з переселенням громадян із територій, які зазнали радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи. В тому числі переселення із зони безумовного (обов'язкового) відселення у Народицькому районі Житомирської області. Одним з пунктів, куди пропонувалось здійснення таке переселення, стало село Озадівка Бердичівського району. До праці були залучені будівельники, які розробили проекти на дві сотні нових житлових будинків, і за рік в Озадівці фактично з’явилось ще одне поселення. Для дітей жителів села будується нова школа, у 1995 році зв’язківцями встановлюється новітня на той час АТС, яка забезпечує телефонним зв’язком як оселі переселенців, так і оселі корінних сельчан. А в квітні 2007 року за допомогою посольства Японії та Фонду "Дзвони Чорнобиля" відкрито нове приміщення лікарської амбулаторії, яке оснащене сучасним обладнанням.

У 1990-му році до Озадівки переселилися люди з Народицького району. Голова місцевого колгоспу Микола Коваль декілька разів їздив у села Народицького району, де проживали постраждалі люди, переконував залишити рідну землю. За наступні 20 років село Озадівка стало для переселенців рідним.

Пам’ятний знак, присвячений ліквідаторам катастрофи на ЧАЕС, був відкритий 26 квітня 2011 року, на 25-у річницю Чорнобильської катастрофи. Пам'ятний знак встановлено за сприяння депутата Житомирської обласної ради Віктора Розвадовського, він же перерізав червону стрічку. Знак освятили Благочинний Бердичівського округу протоієрей Віталій (Бойков) та настоятель храму Різдва Святої Богородиці отець Ярослав (Ігнатюк). Також священики помолилися за людей, загиблих та постраждалих від катастрофи. Це перший пам’ятний знак у Бердичівському районі, присвячений подіям Чорнобильської катастрофи.

На стелі з чорного граніту нанесено присвятний напис: "До 25-х роковин Чорнобильської трагедії. Ліквідаторам катастрофи на ЧАЕС – усім, хто врятував Україну і світ. Потерпілим внаслідок дії радіації, тим, кому болить душа від ран і втрати часточки рідної землі". На зворотній стороні стели зображено ікону "Чорнобильський спас".

 

Джерела і література:

Відкрито пам’ятник в Озадівці. // "Земля Бердичівська", №18 (15815) від 29.04.2011 р.

 

 

 

Пам'ятний знак ліквідаторам катастрофи на ЧАЕС, травень 2011 р.

 

 

 

 

Фасадна сторона пам’ятного знаку.

 

 

 

Зворотна сторона пам’ятного знаку.

 

 

 

Відкриття пам’ятного знаку, 26 квітня 2011 р.

 

 

 

Мій Бердичів
www.my.berdychiv.in.ua

 

Коментарі? Поправки? Доповнення?