Головна  |  До розділу

с. Скаківка,

центр сільради

Меморіальна дошка на вшанування пам'яті

священномученика Аркадія (Остальського).

 

Північно-східна частина села, на вхідних воротах до церкви Святого Апостола і Євангеліста Іоанна Богослова. Встановлено меморіальну дошку на вшанування пам'яті священномученика Аркадія (Остальського).

Меморіальна дошка встановлена та освячена 29 травня 2013 року, в день Переполовення П’ятидесятниці, коли Церква вшановує середину за часом між двома найбільшими святами – Великоднем і Трійцею. Меморіальна дошка містить іконописне зображення священномученика Аркадія Остальського з присвятним написом. Присвятний напис: "Священномученик Аркадій (Аркадій Йосипович Остальський) 25.04/08.05.1889 – 16/29.12.1937. Народився у с. Скаківка, розстріляний на Бутівському полігоні під Москвою. Визначний релігійний і громадський діяч, єпископ, постраждалий за сповідання віри, прославлений у 2000 р. Православною Церквою".

Ініціатором встановлення меморіальної дошки став голова Житомирського відділення благодійної організації "Фундація спадщини Терещенків" Леонід Погребний. На урочистому відкритті меморіальної дошки були присутніми священики Бердичівського округу УПЦ МП на чолі з настоятелем Свято-Миколаївського собору протоієреєм Віталієм Бойковим, представники Житомирської обласної громадської організації "Русское содружество" (голова Євген Тіміряєв), Житомирського відділення благодійної організації "Фундація спадщини Терещенків" (голова Леонід Погребний), історик і журналіст Ігор Александров, автор цілої низки публікацій про владику Аркадія, дослідники та краєзнавці, завдяки наполегливій праці яких виходить книга "Реабілітовані історією. Житомирська область", громада Скаківки на чолі із сільським головою Борисом Шлапаком та юні скаківчани.

 

Остальський Аркадій Йосипович (1889-1937) – єпископ, зарахований до лику святих Російської православної церкви у 2000 році. Народився 25 квітня 1889 року в селі Скаківка Солотвинської волості Житомирського повіту Волинської губернії (нині Бердичівський район Житомирської області) в сім'ї священика Йосипа Остальського та його дружини Софії. Аркадій був охрещений 16 травня того ж року в Іоанно-Богословській церкві села Скаківка, де його батько був священиком. Аркадій Йосипович навчався у Волинській Духовній Семінарії. 14 вересня 1911 року був рукопокладений в священний сан.

На початку 1926 року ієромонах Аркадій був зведений в сан архімандрита, а 15 вересня того ж року в Москві хіротонізований митрополитом Сергієм (Страгородським) у співслужінні з іншими архієреями в єпископа Лубенського, вікарія Полтавської єпархії. У 1937 році єпископ Аркадій призначений єпископом Бежецьким, вікарієм Калінінської єпархії.

В роки гонінь на Церкву декілька разів заарештовувався, пройшов через Соловецькі табори. 7 грудня трійка НКВС по Московській області за ст. 58-10 ч.1 КК РРФСР засудила єпископа до розстрілу за "контрреволюционную фашистскую агитацию". 29 грудня 1937 року був розстріляний на полігоні НКВС недалеко від селища Бутово під Москвою.

Життя священномученика Аркадія Остальського було справжньою жертвою любові Богу та людям. Із сорока восьми земних років майже третину він провів у засланнях і тюрмах, закінчивши цей шлях мученицьким вінцем.

 

Джерела і література:

Вікторія Кучерява. Освячення меморіальної дошки на вшанування пам’яті священномученика Аркадія (Остальського) // "Земля Бердичівська", №22 (15924) від 31.05.2013 р.

Александров І.В., Тіміряєв Є.Р., Кучерук І.А. Священномученик Аркадій (Остальський). // Реабілітовані історією: У двадцяти семи томах. Житомирська область: У семи книгах. / Головна редколегія (голова П.Т. Тронько, заступники голови О. П. Реєнт, С.А. Кокін та ін.); редколегія тому (голова М.А. Черненко, заступники голови В.М. Врублевський, Л.А. Копійченко та ін., науково-редакційна група при редколегії тому). – Кн. 2. – Житомир, 2008. – с. 106-112.

 

 

 

Меморіальна дошка на вшанування пам'яті

священномученика Аркадія (Остальського), червень 2013 р.

 

 

 

Вхід до церкви Святого Апостола і Євангеліста Іоанна Богослова

з меморіальною дошкою на вшанування пам'яті

священномученика Аркадія (Остальського), червень 2013 р.

 

 

 

Церква Святого Апостола і Євангеліста Іоанна Богослова,

с. Скаківка, червень 2013 р.

 

 

Відкриття меморіальної дошки на вшанування пам'яті священномученика Аркадія (Остальського) в селі Скаківка, 29 травня 2013 року:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Мій Бердичів
www.my.berdychiv.in.ua

 

Коментарі? Поправки? Доповнення?