Головна  |  До розділу

м. Бердичів

Бердичівське управління експлуатації газового господарства.

 

Вул. Житомирська, 89-а. В північній частині міста Бердичева знаходиться Бердичівське управління експлуатації газового господарства.

Бердичівське управління бере свій початок з перших післявоєнних років минулого століття. У 1946 році союзним урядом було прийнято рішення про будівництво магістрального газопроводу Дашава-Київ-Брянськ-Москва, з першою чергою будівництва магістралі Дашава-Київ. І вже 17 листопада 1948 року Дашавський газ прийшов до Києва, перша черга цього газопроводу була введена в експлуатацію. Для його експлуатації в містах Тернополі, Красилові та Бердичеві були створені аварійно-ремонтні пункти (АРП), нині – Лінійно-виробниче управління магістральних газопроводів, зі своєю виробничо-соціальною структурою. Так, газопровід Дашава-Київ став первістком газової індустрії України. У 1948-1949 роках перший газ надійшов на східну околицю Бердичева, в житлові будинки газовиків та рафінадників.

З метою розгортання робіт з газифікації міста Бердичева виконком Бердичівської міської ради приймає рішення про організацію з 1 липня 1950 року будівельно-експлуатаційної контори "Бердичівгаз". Начальником контори призначено Василя Герасимовича Балицького. Йому окрім іншого доручається "подобрать штаты административно-управленческого персонала конторы согласно указаний Государственной Штатной Комиссии при Совете Министров СССР".

В 1953-му році начальником будівельно-експлуатаційної контори "Бердичівгаз" був призначений Наум Ісакович Резнік. Він стояв біля керма підприємства до 1969-го року. За цей час були газифіковані всі центральні вулиці міста (вул. Карла Лібкнехта, Леніна, Свердлова, Садова, Дзержинського, Л. Карастоянової, Радянська площа). Довжина прокладених газових мереж становила 51,6 км., газифіковано природним газом 2300 квартир. Тоді ж на природний газ перейшло найбільше підприємство міста – машинобудівний завод "Прогрес". Перше село Бердичівського району, в якому запалав голубий вогник – це с. Семенівка, де газ з’явився в 1956-му році, а в 1969-му – в смт. Гришківці. І це був тільки початок.

В 1955 році працівники "Бердичівгаз" надавали допомогу при газифікації міста Житомира, а в січні 1956 році працівники виробничо-експлуатаційної контори "Житомиргаз" проходили навчання та стажування в Бердичівській будівельно-експлуатаційній конторі.

У 1969 році начальником експлуатаційно-виробничої контори "Бердичівгаз" став Стафанюк Олександр Васильо вич, який відпрацював на цій посаді до 1974-го року, а з 1974-го по 1980-й роки – Анатолій Федорович Куркін, що до цього працював на підприємстві головним інженером. В 70-ті роки минулого століття було газифіковано 12 тисяч квартир, прокладено 24 км. вуличних газопроводів, газифіковано 178 об’єктів господарської діяльності, серед яких авторемзавод, м’ясокомбінат, взуттєва фабрика, фабрика одягу, завод "Комсомолець" та ін.

У травні 1975 року наказом міністра житлово-комунального господарства було створено республіканське об’єднання з газопостачання та газифікації РО "Укргаз", а наказом РО "Укргаз" №1 від 08.10.1975 р. були створені обласні виробничі об’єднання з газопостачання та газифікації. Так було створено ОВО "Житомиргаз", до складу якої увійшла виробничо-експлуатаційна контора "Бердичівгаз" та перетворена у Бердичівське міжрайонне виробниче управління газового господарства (Бердичівське МВУГГ) з зоною діяльності обслуговування Бердичів та Бердичівський район, Дзержинський (нині Романівський) район, Любарський та Чуднівський райони, які були приєднані до Бердичівського МВУГГ. Бердичівським спеціалістам довелося створювати в районних центрах спеціальні газові дільниці з будівництвом виробничо-експлуатаційних баз та розвивати газифікацію природним та скрапленим газом. Дільниці створювалися на основі газових цехів районних комбінатів комунальних підприємств. На момент приєднання газові цехи комбінатів комунальних підприємств обслуговували тільки абонентів скрапленого газу, оскільки природного газу в цих районах ще не було. Балони зі зрідженим газом розвозились абонентам тільки районних центрів – Дзержинська (нині Романова), Любара та Чуднова. У сільській місцевості обслуговування населення здійснювалось колгоспними і радгоспними газовими службами.

За роки свого існування Бердичівське управління газового господарства розміщувалось в декількох приміщеннях міста: по вул. Дзержинського, 14 (нині тут знаходиться майстерня по виготовленню пам’ятників); по вул. Шевченка, 14 (нині це учбовий корпус медичного коледжу); по вул. Красіна, 3 (нині тут знаходиться стоматологічний кабінет та ВЖРЕП №2); по вул. Леніна, 18 (нині на цьому місці побудований 9-ти поверховий житловий будинок з вбудованим продовольчим магазином "АТБ-Маркет"). На початку 1970-х років управління розпочинає будівництво власної виробничої бази по вулиці Леніна, поряд з міським водоканалом. Вже 6 листопада 1973 року до чергової річниці Жовтневої революції було урочисто відкрито нове приміщення триповерхового адміністративного корпусу контори "Бердичівгаз". Приміщення містить просторі кабінети для адміністративного та виробничого персоналу. Новосілля співпало ще з однією подією: за підсумками соціалістичного змагання за третій квартал конторі "Бердичівгаз" присуджено перше місце серед комунальних господарств міста і перехідний Червоний прапор виконкому міської Ради депутатів трудящих. Перерізав стрічку перед входом до новозбудованого адміністративного корпусу заступник голови виконкому Олександр Клекота. Також на згадку про пам’ятний день кращі виробничники посадили при вході а адмінкорпус чотири ялинки.

В період з 1979 по 1986 роки, виконуючи урядові постанови, працівники Бердичівського МВУГГ доводили до ладу газові господарства в сільській місцевості і приймали їх на баланс та обслуговування. Мешканці сіл відчули покращення в обслуговуванні та наданні послуг: збільшилась кількість газу, яку міг отримати кожний власник газобалонної установки, якісно та систематично виконувалось технічне обслуговування газоспоживаючого обладнання, газопроводів та ін.

В 1981 році начальником управління був призначений Леонтій Йосипович Риков, а головним інженером Віктор Васильович Кирилюк.

Вісімдесяті роки минулого століття відзначилися бурхливими темпами розвитку газифікації. У цей період було прокладено більше 100 км. газопроводів, газифіковано 1240 квартир. На природний газ перейшли більше 230 промислових та комунально-побутових підприємств та об’єктів, в т.ч. важливі для життєдіяльності міста, області та республіки: меблева фабрика, консервний завод, молокозавод, комбікормовий завод, будівельні організації та ін. Навколо кожного підприємства одночасно газифікувався житловий та соціально-побутовий фонд. Природний газ прийшов у села Садки, Маркуші, Осиково, Рея, Малі Гадомці, Сингаївку, Райгородок, Великі Низгірці, Половецьке. Протягом 1982-1984 років працівники Бердичівського МВУГГ брали активну участь в будівництві та введені в експлуатацію Станишівської газонаповнювальної станції (ГНС), яка забезпечує зрідженим газом всіх споживачів Житомирської області.

У 1991 році в зв’язку з необхідністю приділяти більше уваги розвитку та експлуатації газового господарства в районах відбулася реорганізація Бердичівського МВУГГ: від управління відокремились районні дільниці, на базі цих дільниць були створені управління експлуатації газового господарства. Бердичівське МВУГГ стало називатись Бердичівське управління експлуатації газового господарства (Бердичівське УЕГГ). Реорганізація дала можливість зосередитись на роботі в Бердичеві та районі.

В березні 1993 року начальником управління призначений Кирилюк Віктор Васильович, який керує підприємством і нині.

Починаючи з 1991 року активізується робота з газифікації населених пунктів Бердичівщини. За наступне десятиліття прокладено більше 190 км. газових мереж, у селах газифіковано 1895 будинків, газ отримали села Гальчин, Закутинці, Іванківці, Старий Солотвин, Райки, Озадівка, Гвоздава, Велика П'ятигірка, Бенедівка, Дубова, Красівка, Великі Гадомці, Буряки, Обухівка, Андріяшівка, Новий Солотвин, Агатівка, Дубівка.

За останні нелегкі в економічному відношенні роки, було газифіковано дев’ять сіл Бердичівського району, збудовано 107,6 км. газових мереж.

В 2005 році Бердичівське УЕГГ почало запроваджувати нові технології – прокладання поліетиленових газопроводів. В 2006-2009 роках у місті було замінено 14 км. мереж у районі цукрорафінадного заводу.

У 2008 році наказом ВАТ "Житомиргаз" №254 від 27 грудня до складу Бердичівського УЕГГ на правах дільниці увійшло Андрушівське УЕГГ.

За роки, що минули, Бердичівське управління газового господарства зробило вагомий внесок в розвиток економіки не тільки міста Бердичева та Бердичівського району, а і Житомирщини в цілому. 1-го липня 2010 р. управління відзначило своє 60-ти річчя з дня створення. Своїх успіхів управління газового господарства могло досягнути тільки маючи в своєму складі в минулому та на сьогоднішній день спеціалістів професіоналів. Серед них: Резнік І.Н., Стефанюк О.В., Куркін А.Ф., Риков Л.Й., Айзенберг М.Л, Розіна М.Б., Таніцой О.М., Геллер М.С., Косецький В.А., Олефір А.П., Шаповал I.Л., Павліченко І.В., Андрусь Г.Е., Кирилюк В.В., Костирська Т.В., Антонюк С.Д., Кулик М.І., Розіна П.Я., Синюк В.П., Дударєв О.В., Боголюб B.C., Желязко В.В.; Щепанський B.Л., Омельчук С.Б., Палій А.Д., Поліщук М.О., Ковальчук Г.І., Кобзун П.Г., Скорбатюк О.Ф., Андрусь М.І., Сальва Л.І., Косецький Е.С., Іванова Т.В., Павліченко Е.В., Денисенко Л.А., Дячук В.М. та багато інших.

Трудовий колектив управління неодноразово отримував відзнаки за успіхи в роботі. А 22 серпня 2011 року начальник управління Віктор Кирилюк за багаторічну сумлінну працю в паливно-енергетичній галузі, значний особистий внесок в соціально-економічний розвиток і газифікацію міста Бердичева, високий професіоналізм та з нагоди 60-ти річчя від дня народження нагороджений почесним знаком міста Бердичева "За заслуги перед містом".

Керівництво Бердичівського УЕГГ та профспілковий комітет завжди приділяли велику увагу соціальному розвитку колективу. В 1986 році на території Коростишівського району в селі Харитонівка був введений в експлуатацію санаторій-профілакторій "Сосновий бір" на 75 місць обласного об’єднання "Житомиргаз", до якого входило Бердичівське УЕГГ. Працівникам управлінням та їх сім’ям надавались путівки до санаторію де вони не тільки відпочивали, а й отримували необхідне лікування. В 1993 обласне газове господарство "Житомиргаз" за участю всіх газових господарств області побудували базу літнього відпочинку на Чорному морі в селищі Лазурне. База відпочинку користується популярністю серед працівників. Профспілковий комітет управління за підтримки об’єднаного профспілкового комітету "Житомиргаз" систематично організовує туристичні поїздки в різні куточки України.

Багато уваги в управлінні адміністрацією та профспілковим комітетом приділяється спортивно-масовій роботі. Особливого розвитку спортивно-масова робота набула з проведенням обласних та галузевих спартакіад. В Бердичівському управлінні газового господарства створена команда "Газовик" з міні-футболу. Перше, серйозне випробування команди – ІІІ-й міський чемпіонат з міні-футболу в 2000 році, де команда зайняла 13 місце із 20. В травні 2001 року команда приймала участь в обласній спартакіаді, де зайняла 4 місце серед команд області. В складі збірної команди ПАТ "Житомиргаз" з міні-футболу футболісти управління постійно приймають участь в галузевих спартакіадах НАК "Нафтогаз" України. На спортивній арені великих успіхів досягли ветерани-спортсмени працівники управління Ульченко Олександр, Юрій та Олександр Поліщуки, Кущук Юрій, Редич Сергій, Мельничук Федір, Лодкін Володимир, Поперека Олександр, Лукашенко Анатолій.

Сьогодні під керівництвом начальника управління Кирилюка Віктора Васильовича та головного інженера Антонюка Сергія Даниловича Бердичівське УЕГГ є потужним, технічно оснащеним, укомплектованим висококваліфікованим персоналом управлінням і займає одне із перших місць серед газових управлінь Житомирської області. В управлінні працює понад 390 фахівців своєї справи. На обслуговуванні управління знаходяться 2039,1 км. газопроводів, з низ 319,8 км поліетиленових, також експлуатується 101 ГРП і 143 ШРП, 193 установок електрохімічного захисту газопроводів від корозії, 4866 будинкових регуляторів тиску, 636 газифікованих промислових та комунально-побутових об’єкти, 52485 газифікованих квартир, встановлено 40528 побутових лічильників газу. На території, яка обслуговується управлінням, газифіковано 2 міста (Бердичів та Андрушівка), 2 селища міського типу (Гришківці та Червоне), 68 сіл. Річний обсяг транспортування та реалізації газу становить більше 136,3 млн. куб. метрів.

 

Джерела і література:

Матеріали Бердичівського Управління експлуатації газового господарства.

Команда "Газовик" – зірка на футбольному небозводі. // "РІО-Бердичів", №7 (226) від 30.01.2004 р.

Бердичівське управління експлуатації газового господарства: 60 років історії. // "Земля Бердичівська", №26 (15770) від 25.06.2010 р.

Широких Л. Екскурс у минуле. Погляд на сучасне. // "Земля Бердичівська", №37 (15834) від 09.09.2011 р.

 

 

 

Адміністративно-інженерний корпус Бердичівського управління експлуатації

газового господарства, 2012 р.

 

 

 

Будинок Бердичівського управління експлуатації газового господарства, 1977 р.

 

 

 

Новий адміністративно-інженерний корпус "Бердичівгаз" по вул. Леніна, 89-а, 1971 р.

 

 

 

Закладка фундаменту нової бази будівельно-експлуатаційної

контори "Бердичівгаз" по вулиці Леніна, 89-а, 1969 р.

 

 

 

Закладка фундаменту нової бази будівельно-експлуатаційної

контори "Бердичівгаз" по вулиці Леніна, 89-а, 1969 р.

 

 

 

 

Працівники контори "Бердичівгаз" під час параду з нагоди Жовтневої революції..

 

 

 

Працівники Будівельно-експлуатаційної контори "Бердичівгаз",

учасники Великої Вітчизняної війни, 1970 р.

 

 

 

Нанесення ізоляційного покриття на труби для підземних газопроводів

на ізоляційному пункті "Бердичівгаз", 1968 р.

 

 

 

Прокладання газопроводу середнього тиску методом проколу

під залізницею Бердичів-Житомир в районі парку відпочинку

шкіроб’єднання ім. Ілліча, 1970 р.

 

 

 

Прокладання газопроводу високого тиску в районі Загребелля, 1976 р.

 

 

 

Прокладання газопроводу низького тиску.

 

 

 

 

 

Учбовий клас контори "Бердичівгаз", 1971 р.:

 

 

 

 

 

 

 

 

Наповнення балонів скрапленим газом, 1971 р.

 

 

 

 

 

 

 

Керівництво Бердичівського МВУГГ, справа головний інженер Віктор Кирилюк.

Фотографія початку 80-х років.

 

 

 

Начальник управління Віктор Васильович Кирилюк на робочому місці.

 

 

 

 

 

 

 

 

Перевірка наявності газу в каналізаційних спорудах на вулицях Бердичева.

 

 

 

Начальник служби газових мереж Ігор Павліченко (зліва) проводить інструктаж

з працівниками управління.

 

 

 

Завершення другої черги газифікації села Буряки (вул. Гагаріна, 14 будинків).

Зліва на право: Володимир Маркович Осіпенко, Віктор Васильович Кирилюк,

начальник служби ГРП Михайло Семенович Геллер відкривають

задвижку нової лінії, 2002 р.

 

 

 

Газифікація села Радянське Бердичівського району.

Зліва – начальник управління Віктор Кирилюк та

начальник служби газових мереж Ігор Павліченко, 2003 р.

 

 

 

Спортсмени-активісти, працівники Бердичівського управління експлуатації

газового господарства, 2011 р.

 

 

 

Начальник управління Віктор Кирилюк, 2011 р.

 

 

Мій Бердичів
www.my.berdychiv.in.ua

 

Коментарі? Поправки? Доповнення?