Головна  |  До розділу

Шабельник Олексій Андрійович

 

Шабельник Олексій Андрійович народився 25 березня 1926 року на хуторі Вербський Павлоградського району Дніпропетровської області.

Олексій Андрійович – учасник Великої Вітчизняної війни: у жовтні 1943 року мобілізований у діючу армію. Того ж року під Запоріжжям на переправі отримав поранення. Після лікування направлений до полкової школи протиповітряної оборони Південно-Західного фронту. Олексій Шабельник закінчив війну в Чехословаччині, нагороджений медаллю "За перемогу над Німеччиною".

У 1951 році Олексій Шабельник демобілізується з лав Збройних Сил та вступає до Київського політехнічного інституту. Після його закінчення у 1956 році отримав направлення на роботу до міста Бердичева на машинобудівний завод "Прогрес". Тут він розпочинає свою трудову діяльність інженером відділу праці і заробітної плати. Працював технологом, старшим технологом, нормувальником механоскладального цеху. Через два роки – у 1958 – переведений головним технологом до Бердичівського верстатобудівного заводу "Комсомолець".

У 1963 році Олексія Андрійовича призначають директором заводу "Хіммаш" (згодом – завод імені 50-річчя Великого Жовтня) у місті Коростені Житомирської області. Працюючи на заводі, показав високі організаційні здібності, вміння керувати колективом. Тому у жовтні 1970 року Олексій Шабельник повертається до Бердичева з новим призначенням – стає директором Бердичівського ордена Трудового Червоного Прапора машинобудівного заводу "Прогрес".

Шістнадцять років відпрацював Олексій Шабельник на посаді директора. Вивів завод в один ряд з кращими підприємствами – виробниками складного обладнання для провідних галузей народного господарства. Наполегливий в досягнення мети, він повністю віддавав себе виробництву та розвитку соціальної сфери. Саме за його правління заводом споруджено велику кількість об’єктів не тільки промислового, а й соціального призначення: житлові будинки для працівників, дитячі садки, нові корпуси середньої школи №10 та ПТУ №4, спортивний зал, профілакторій у Кустині та інші.

29 грудня 1977 року Олексій Шабельник урочисто відкриває початок будівництва нового Палацу культури заводу. Це був довгобуд: наполовину зведена споруда була законсервована, коштів та матеріалів на завершення будівництва не вистачало. Тільки воля і велике бажання директора заводу Олексія Шабельника мати свій сучасний осередок культури допомогли довести розпочате до кінця. Практично усім народом завершувалось будівництво сучасного Палацу культури і техніки. Палац відкрито 15 лютого 1986 року. Нині Палац культури заводу "Прогрес" – міський Палац культури, якому у 2006 році присвоєно ім’я Почесного громадянина міста Бердичева Олексія Андрійовича Шабельника.

За успіхи у роботі Олексій Андрійович нагороджений орденами Знак Пошани, Трудового Червоного Прапора, Жовтневої Революції і орденом Леніна. З 24 лютого по 5 березня 1976 року він приймає участь у роботі XXV з'їзду КПРС. Олексій Шабельник – депутат міської ради депутатів 8-ми скликань.

За активну участь у громадсько-політичному житті міста та з нагоди 60-и річчя з дня народження рішенням виконавчого комітету Бердичівської міської ради від 13 березня 1986 року №169 Шабельнику Олексію Андрійовичу присвоєно звання "Почесний громадянин міста Бердичева".

1986 рік виявився переломним як в житті колективу заводу, так i в житті Олексія Андрійовича, чия непосидюча вдача в котрий раз дала про себе знати. Йому пропонують, i він дає згоду на призначення його генеральним директором одного з найбільших на Україні науково-виробничого об’єднання "Укрхіммаш" (м. Полтава), у складі якого працює 29 тисяч працівників. Його наступником на посаді директора заводу стає Михайло Юр'єв.

Понад 50 років з Олексієм Шабельником йде по життю його дружина Ганна Федорівна, з якою виховали двох доньок та дочекались чотирьох онуків.

Помер Олексій Шабельник у Бердичеві 14 травня 2008 року. Похований на міському кладовищі в секторі почесних поховань.

 

Джерела і література:

Смирнов Г.И., Шкляр В.И. Трудовая поступь завода-ветерана. — К.: "Техніка", 1980.

Ананченко Л.І. Трудова поступ завода-ветерана (1980-2000). Історичний нарис. – с. 107-108.

Пахолівецька М. З вершини прожитих років. // "Земля Бердичівська", №12 (15547) від 18.03.2006 р.

Шабельник Олексій Андрійович. // "Земля Бердичівська", №20 від 16.05.2008 р.

 

 

 

Шабельник Олексій Андрійович

 

 

 

Олексій Шабельник відкриває пам'ятну плиту на місці будівництва

Палацу культури і техніки машинобудівного заводу "Прогрес".

24 грудня 1977 р.

 

 

 

Проводи головного інженера заводу "Комсомолець" С.П. Корольова

на заслужений відпочинок. Перед присутніми на урочистих зборах виступає директор

машинобудівного заводу "Прогрес" Олексій Шабельник.

 

 

 

Керівництво міста з ветеранами Великої Вітчизняної війни

в День Перемоги, 9 травня 1973 р.

Крайній зліва – директора заводу "Прогрес" Олексій Шабельник,

в центрі – голова міськвиконкому Антоніна Міщенко,

секретар міськкому КПУ Тамара Горлінська, заступник голови

міськвиконкому Олександр Клекота.

 

 

 

Олексій Шабельник виступає на зборах колективу заводу.

 

 

 

Олексій Шабельник на зустрічі з делегацією з ПНР.

 

 

 

Перший секретар МК КПУ П.П. Поліщук та генеральний директор заводу

"Прогрес" О.А. Шабельник перерізають стрічку перед входом до новозбудованого

заводського Палацу культури і техніки, 15 лютого 1986 р.

 

 

 

Відкриття новозбудованого заводського Палацу культури і техніки.

Каравай від Бердичівського району приймає О.А. Шабельник.

15 лютого 1986 р.

 

 

 

Міський палац культури ім. О.А. Шабельника, 2007 р.

 

 

 

 

Могила О.А. Шабельника на міському кладовищі, 2009 р.

 

 

Мій Бердичів
www.my.berdychiv.in.ua

 

Коментарі? Поправки? Доповнення?