Головна  |  До розділу

Коваленко Веніамін Дмитрович

 

Коваленко Веніамін Дмитрович народився 15 вересня 1923 року в селі Красносілка нині Олександрівського району Кіровоградській області.

У 1936 році родина Веніаміна Дмитровича переїздить до Дніпропетровської області, де проживає на станції Іґрень (нині міський східний район Дніпропетровська) у с. Карла Маркса. Тут у 1941 році Веніамін Коваленко закінчив 10 класів школи.

22 червня 1941 року розпочалась Велика Вітчизняна війна. Вже на другий день після шкільного випускного вечора Веніамін Коваленко йде у військкомат і пише заяву добровольцем на фронт. А ще через місяць він вже служить на Калінінському фронті.

У 1941 році Веніамін Коваленко проходить скорочений курс військового училища, після закінчення якого отримує спеціальність офіцера-зв’язківця. Перше бойове хрещення отримав на Калінінському фронті у районі Ржева, де точилися важкі оборонно-наступальні бої радянських військ проти ворога. В подальшому приймав участь у Сталінградській битві, у складі 167-ї стрілецької дивізії 38-ї Армії бере участь у битві на Курській дузі.

У грудні 1943 року – січні 1944 року командир штабного взводу 338-о гвардійського стрілецького полку 117-ї гвардійської стрілецької дивізії технік-лейтенант Веніамін Коваленко приймає участь у звільненні Бердичева від німецьких загарбників.

Всю війну Веніамін Дмитрович пройшов військовим техніком-зв’язківцем, очолював майстерню апаратури зв’язку. Отримав контузію. Закінчив війну у Празі. Після цього у складі 117-ї гвардійської стрілецької дивізії прибуває до Бердичева, де продовжив військову службу.

За участь у бойових діях на фронтах Великої Вітчизняної війни нагороджений орденами Червоної Зірки, Вітчизняної війни І ст., Вітчизняної війни ІІ ст. (1945), Слави III ст., медалями "За відвагу" (1944), "За бойові заслуги" та ін.

У 1948 році Веніамін Коваленко звільняється з лав Збройних Сил. Того ж року вступає до Київської юридичної школи, яку закінчує на відмінно. Працює народним суддею в Бердичеві. Через декілька років вступає та успішно закінчує Бердичівський учительський інститут (нині Бердичівський педагогічний коледж), з 1954 по 1958 рік працює вчителем фізики у школі села Половецьке Бердичівського району. У вересні 1958 року Веніамін Дмитрович зарахований штатним викладачем з математики та електротехніки у Бердичівське друге ремісниче училище, яке згодом було перейменовано на ПТУ №4. Тут пропрацює більш як 25 років.

З 25 вересня 1983 року Веніамін Коваленко – на пенсії.

Розглянувши звернення міської ради ветеранів від 3 квітня 2000 року та ради ветеранів 17-ї Києво-Житомирської артилерійської дивізії від 3 січня 2000 р., враховуючи особисті мужність і героїзм, проявлені при звільненні міста Бердичева від фашистських загарбників у грудні 1943 – січні 1944 року, трудовий внесок у відбудову зруйнованого війною господарства, велику військово-патріотичну роботу, безпосередню участь у вихованні дітей та молоді та з нагоди 55-річчя Великої Перемоги над німецько-фашистськими загарбниками, рішенням Бердичівського міськвиконкому за №270 від 25 квітня 2000 року Коваленко Веніаміну Дмитровичу було присвоєно звання "Почесний громадянин міста Бердичева".

Нині Веніамін Дмитрович Коваленко з родиною проживає у місті Бердичеві.

 

Джерела і література:

Кравченко В. Один із п’яти. // "Земля Бердичівська", №1 (15641) від 04.01.2008 р.

Корнійчук П.П. На віки і тисячоліття. Оповіді. – Видавець ПП Пасічник М.П., 2009 р. – 92 с.

Матеріали архіву відділу по обліку офіцерів запасу Бердичівського військового комісаріату.

Матеріали музею професійно-технічного училища №4 м. Бердичева.

 

 

 

Веніамін Коваленко в роки війни.

 

 

 

Веніамін Коваленко (сидить) з бойовими побратимами в роки Вітчизняної війни.

 

 

 

Веніамін Коваленко (четвертий справа) з Почесними громадянами Бердичева,

2003 р.

 

 

 

Веніамін Коваленко покладає квіти до Вічного вогню.

 

 

 

Веніамін Коваленко (четвертий зліва) з Почесними громадянами Бердичева,

2003 р.

 

 

 

Під час урочистого мітингу з нагоди річниці Перемоги

у Великій Вітчизняній війні.

Соборна площа, 9 травня 2010 р.

 

 

 

Під час урочистого мітингу з нагоди річниці Перемоги

у Великій Вітчизняній війні.

Соборна площа, 9 травня 2010 р.

 

 

 

Під час урочистого мітингу з нагоди річниці Перемоги

у Великій Вітчизняній війні.

Соборна площа, 9 травня 2010 р.

 

 

Мій Бердичів
www.my.berdychiv.in.ua

 

Коментарі? Поправки? Доповнення?