Головна  |  До розділу

Гопта Анатолій Михайлович

 

Гопта Анатолій Михайлович народився 6 жовтня 1931 року у місті Харків (на той час – столиця України) в робітничій родині, де виховувалось троє дітей. З 1938 року навчається у середній школі №6 Артемівки (нині мікрорайон у складі міста Мерефа Харківського району). Анатолій закінчує три класи, але з початком Великої Вітчизняної війни та наступною окупацією навчання в школі припиняється.

23 серпня 1943 року радянській війська звільняють Харків від німецько-фашистських загарбників і вже в листопаді місяці Анатолій Гопта вступає до Харківського Суворівського військового училища, яке з-за відсутності вільних та уцілілих будинків у Харкові розташувалось у місті Чугуїв Харківської області. На початку липня 1947 року училище було переведене до Києва і отримало назву "Київське Суворовське військове училище" (нині це Київський військовий ліцей імені Івана Богуна). Анатолій Гопта закінчує училище у 1951 році та вступає до Проскурівського (Хмельницького) танкового училища, яке закінчує у 1954 році. Отримує направлення для проходження військової служби на посаду командира танкового взводу до Північної групи військ (Польща).

У 1959 році Анатолія Гопту переводять до Прикарпатського Військового округу у місто Мукачів на посаду командира взводу. У 1967 році він закінчує річні Вищі офіцерські курси "Выстрел" у місті Солнєчногорськ Московської області та направляється до Чехословаччини в Центральну групу військ. Проходить службу у штабі корпусу у відділі бойової підготовки.

В Чехословаччині Анатолій Гопта приймає участь у військовій операції "Дунай", коли у 1968 році в Чехословаччину увійшли війська країн-учасниць Варшавського договору. Як зазначає сам Анатолій Михайлович, операція мала на меті "надати інтернаціональну допомогу чеському народові по захисту завоювань соціалізму".

З квітня 1969 по жовтень 1973 року Анатолій Гопта – начальник штабу 77-го гвардійського орденів Суворова і Богдана Хмельницького танкового полку, що дислокується у містечку Крнов (Чехословаччина).

У листопаді 1973 року Анатолій Михайлович переїздить до Бердичева, служить начальником штабу 254-го гвардійського учбового танкового полку 117-ї гвардійської учбової дивізії, що базується на Елінгу. Під його керівництвом проходило навчання механіків-водіїв зенітно-ракетних комплексів "Куб" та "Круг" для військ ППО, згодом водіїв-механіків нових на той час танків Т-64/Т-72.

4 листопада 1975 року наказом командуючого Прикарпатським військовим округом підполковника Анатолія Гопту призначають начальником 343-ї окружної школи прапорщиків, яку створили у Бердичеві у 1972 році. Школа на той час готувала молодих прапорщиків за 16 спеціальностями, серед яких старшини рот, старші техніки танкових рот, командири ремонтних взводів, командири взводів ПЗРК (переносних зенітно-ракетних комплексів), начальники складів, начальники секретних частин, техніки автомобільних рот та ін. Анатолій Гопта очолює школу впродовж наступних дванадцяти років – найдовший термін серед його попередників та наступників.

У вересні 1987 року Анатолій Гопта у званні підполковника звільнився зі Збройних Сил у запас. Працює спочатку у школі ДТСААФ старшим інженером по експлуатації автодрому, згодом обіймає посаду інженера військової бази зберігання техніки та озброєння, що на Елінгу. У 1990 році Анатолій Михайлович остаточно відходить від справ.

Анатолій Гопта одружений, разом з дружиною Галиною Іванівною виховали сина Валерія, який також пішов по стопам батька та став військовим, і доньку Наталію. Мають четверо онуків та троє правнуків.

За роки служби у Радянській Армії Анатолій Михайлович Гопта отримав численні нагороди: орден "За службу Батьківщині в Збройних Силах СРСР" ІІІ ступеня та 12 медалей, серед яких медалі ЧССР "За укрепление дружбы по оружию" (чес. "ZA UPEVŇOVÁNÍ PŘÁTELSTVÍ VE ZBRANI", 1970) та "За достижения в борьбе" (чес. "ZA ZÁSLUHI V BOJI. ČS. PARTYZÁN 1. ČS. BRIG. JANA ŽIŽKY", 1970).

Розглянувши звернення громадської організації сприяння захисту конституційних прав військовослужбовців МО і МВС запасу та у відставці міста Бердичева від 18 серпня 2005 року №29, за вагомий особистий внесок у соціально-економічний розвиток міста, активну участь у житті територіальної громади міста та з нагоди ювілею – 575-ліття від року заснування Бердичева рішенням Бердичівського міськвиконкому за №479 від 18 серпня 2005 року Анатолію Михайловичу Гопті присвоєно звання "Почесний громадянин міста Бердичева".

Нині Анатолій Михайлович Гопта на пенсії, проживає у Бердичеві.

 

Джерела і література:

Рішення Бердичівського міськвиконкому №479 від 18 серпня 2005 р.

Передача ТРК "ВІК" www.trkvik.tv/index.php?module=news&id=958

Архів родини Гопта.

 

 

 

Гопта Анатолій Михайлович.

 

 

 

Анатолій Гопта (другий справа) з воїнами-афганцями, 15 лютого 2006 р.

 

 

 

Анатолій Гопта (в центрі) в Суворівському училищі.

Парад в честь свята Жовтневої революції, 7 листопада 1950 р.

 

 

 

Анатолій Гопта – випускник Проскурівського (Хмельницького) танкового

училища, 11 листопада 1954 р.

 

 

 

Анатолій Гопта з дружиною Галиною.

 

 

 

Анатолій Гопта в перші роки військової служби.

 

 

 

Анатолій Гопта вручає нагороди чеським військовослужбовцям,

Чехословаччина, 8 травня 1970 р.

 

 

 

Хвилини відпочинку разом з чехословацькими військовослужбовцями.

 

 

 

На урочистостях з нагоди Дня Перемоги, Чехословаччина.

 

 

 

 

 

Анатолій Гопта на трибуні в день відзначення свята 1-го Травня,

Опава (Чехословаччина), 1970 р.

 

 

 

Начальник штабу підполковник Анатолій Гопта та командир 77-го гвардійського

орденів Суворова і Богдана Хмельницького танкового полку

полковник Олександр Сударкін, м. Крнов (Чехословаччина), 1972 р.

 

 

 

Начальник штабу підполковник Анатолій Гопта та командир 77-го гвардійського

орденів Суворова і Богдана Хмельницького танкового полку

підполковник Олександр Сударкін, м. Крнов (Чехословаччина), 1972 р.

 

 

 

Стройовий огляд в бердичівській окружній школі прапорщиків.

 

 

 

Стройовий огляд в бердичівській окружній школі прапорщиків.

 

 

 

Стройовий огляд в бердичівській окружній школі прапорщиків.

 

 

 

Стройовий огляд в бердичівській окружній школі прапорщиків.

 

 

 

Стройовий огляд в бердичівській окружній школі прапорщиків.

 

 

 

Стройовий огляд в бердичівській окружній школі прапорщиків.

 

 

 

Анатолій Гопта разом з сином Валерієм.

 

 

 

Анатолій Гопта з онуками Іриною та Арсенієм.

 

 

Мій Бердичів
www.my.berdychiv.in.ua

 

Коментарі? Поправки? Доповнення?