Головна  |  До розділу

Храм в ім'я Святого Рівноапостольного князя Володимира і

Священномученика Йосафата парафії святого священномученика

Йосафата Української греко-католицької церкви.

 

Південна частина міста. Вул. Котовського, 19. Поряд з однією з приток річки Гнилоп'ять знаходиться храм в ім'я Святого Рівноапостольного князя Володимира і Священномученика Йосафата парафії священномученика Йосафата Української греко-католицької церкви.

Греко-католицька громада Бердичева історично має давнє та глибоке коріння. Варто лише нагадати, що нині діючі православні храми Бердичева (принаймні, первісні дерев'яні споруди) свого часу будувались як греко-католицькі храми (Свято-Миколаївський собор та Свято-Троїцька церква) та лише згодом перейшли у православ’я (історію становлення греко-католицької церква на Бердичівщині представлено в окремій статті).

На момент відновлення у 1994 році у Бердичеві греко-католицької громади перед нею відразу постало питання будівництва власного храму. За духовного керівництва о. Івана Цихуляка, який по смерті о. Петра Дутчака отримав призначення адміністратора парафії Святого священномученика Йосафата у місті Бердичеві, греко-католицька парафія проводила активні роботи з будівництва власного храму. Так, 15 травня 2006 року на засіданні Бердичівської містобудівної ради розглянули проект, згідно якого греко-католицький храм пропонували збудувати по вул. Леніна, 95 (нині вулиця Житомирська). Планувалось, що релігійний заклад матиме один центральний купол, а розмір церкви становитиме 11×15 метрів. Та місце, де мали звести храм, – низина. У зв’язку з цим громада вимушена була на деякий час відмовитись від своїх планів (у 2013 році на цьому місці збудували автозаправний комплекс).

У 2008 році релігійна громада отримала земельну ділянку для спорудження храму по вулиці Котовського, 19. Цього ж року тут встановили поклінний Хрест. Та будівельні роботи тривалий час не проводились.

27 квітня 2012 року відбулась містобудівна рада, на якій розглянули ескізний проект нового храму. За проектом храм виконаний у класичному візантійському стилі з центральним купольним склепінням та чотирма сигнатурками. Споруда має розмір 16×14 метрів та одночасно має вміщувати до 250 чоловік. Але доки будуватиметься головна споруда, парафіяни будуть відвідувати служіння в дерев’яній капличці – її мали звести у першу чергу позаду майбутнього храму (коли той з’явиться, капличку демонтують). З цього часу розпочались активні будівельні роботи. Вже 13 листопада 2012 року у будівництві дерев'яної каплиці відбувся один із найважливіших етапів – цього дня було піднято та встановлено на чільне місце купол церкви.

Акт освячення храму в ім'я Святого Рівноапостольного князя Володимира і Священномученика Йосафата відбувся 5 жовтня 2014 року. Освячення здійснив преосвященнійший Владика Йосиф Мілян, єпископ-помічник Київської Архиєпархії УГКЦ. Йому співслужили ієрей Іван Цихуляк, адміністратори релігійних громад з Житомира, Чуднова, Вакуленчуків та інших міст України. Споруджений на кошти громади за підтримки численних меценатів, храм став видимим результатом тривалої праці релігійної громади, яка відродилась у Бердичеві двадцять років тому – саме на початку жовтня 1994 року в місті було проведено першу Службу Божу цієї конфесії.

 

Джерела і література:

Зіновій З. Парафія св. Йосафата у Бердичеві. // "Земля Бердичівська", №93 (14389) від 19.11.1994 р.

Костюк П.І. Петро Дутчак – перший священик Української греко-католицької церкви св. Йосафата в Бердичеві. // Бердичів древній і вічно молодий: Науковий збірник "Велика Волинь": Праці Житомирського науково-краєзнавчого товариства дослідників Волині. — Т. 32 / Голов. ред. М.Ю. Костриця. – У 2-х тт. — Житомир: Косенко, 2005. – Т. 1, с. 267-269.

Горобчук А. "…Тепер нам залишається будувати храм душі" // "Земля Бердичівська", №41 (15995) від 10.10.2014 р.

 

 

 

Храм в ім'я Святого Рівноапостольного князя Володимира і

Священномученика Йосафата парафії святого священномученика

Йосафата, жовтень 2014 р.

 

 

 

Внутрішнє убранство храму.

 

 

 

 

 

Служба Божа у храмі в ім'я Святого Рівноапостольного князя Володимира і

Священномученика Йосафата.

 

 

 

Спорудження храму, 21 жовтня 2012 р.

 

 

 

О. Іван Цихуляк розповідає керівництву міста про хід будівництва храму,

13 листопада 2012 р.

 

 

 

Встановлення купола на храмі, 13 листопада 2012 р.

 

 

 

Акт освячення храму в ім'я Святого Рівноапостольного князя Володимира і

Священномученика Йосафата парафії святого священномученика

Йосафата, 5 жовтень 2014 р.

 

 

 

Акт освячення храму в ім'я Святого Рівноапостольного князя Володимира і

Священномученика Йосафата парафії святого священномученика

Йосафата, 5 жовтень 2014 р.

 

 

Мій Бердичів
www.my.berdychiv.in.ua

 

Коментарі? Поправки? Доповнення?