Головна  |  До розділу

м. Бердичів

Свято-Преображенська церква.

 

Вул. Червона, 28-а. В одноповерховому будинку на червоній лінії забудови по вулиці Червоній знаходиться Свято-Преображенський храм Української Православної Церкви (Київський Патріархат).

Будинок споруджений ще у передреволюційні часи. За спогадами старожилів на зорі Радянської влади будинок належав місцевому непману1, в ньому розташовувався продовольчий магазин. Був і підвал, в якому власником виготовлялись хмільні напої та продавали в цьому ж магазині. Вже після заборони приватного підприємництва непмана на початку 1930-х років репресували, а в будинку розташувався продовольчий магазин кооперативної торгівлі.

В середині 1980-х років в період проектування багатоповерхових будинків №24 та №26 по вулиці Червоній архітекторами було передбачено знесення старої будівлі магазину, а магазин планувалось перенести у нове приміщення на першому поверсі багатоповерхового будинку №24. Після введення будинку у дію так і трапилось: магазин переїхав у нове приміщення, а в старій будівлі розмістили овочевий відділ. Та коли будівництво сусідньої багатоповерхівки було завершене, настали 1990-і – часи економічного спаду. Старий будинок списали, але роботи по його знесенню так і не були проведені. Деякий час будівля стояла в запустінні, і на цілком слушну думку головного архітектора Бердичева того часу, псувала вид вулиці Червоної.

Вперше громада Української Православної Церкви Київського Патріархату, до якої записалися 32 віруючих, в Бердичеві була створена 3-го листопада 1996 року. Вже на початку 1997 року молодий священик о. Юрій (Юрій Анатолійович Іванчик) та представники релігійної громади домовляються з директором Бердичівського цукрорафінадного заводу Дмитром Паньковецьким про виділення приміщення під церкву в заводському Будинку культури. Саме тут 15 березня 1997 року єпископ Житомирський і Овруцький Ізяслав зі священиками Житомирського Свято-Михайлівського собору здійснили освячення Преображенського храму УПЦ КП. Під час першого богослужіння, на яке зібралося чимало мешканців міста переважно похилого віку, бажаючі мали змогу сповідатися й причаститися.

Через деякий час релігійна спільнота за сприяння керівництва цукрорафінадного заводу отримує у своє розпорядження будівлю колишнього овочевого магазину по вулиці Червоній, 28-а. Силами членів громади та за дієвої допомоги керівництва цукрорафінадного заводу, який виділяв необхідні будівельні матеріали, було проведено ремонт приміщення та переобладнання його у відповідності до церковних канонів. Свято-Преображенський храм переїздить до нового приміщення. Цей храм став першим храмом УПЦ КП в Бердичеві, а о. Юрій став першим настоятелем Преображенського храму.

Поступово храм розбудовується на кошти, зібрані пожертвами прихожан. Також допомогу надавали директор комбікормового заводу А.П. Фесак, директор пивзаводу Л.Р. Ліпецький, директор хлібозаводу П.П. Краснодубець та депутат міськради В.Б. Ковалевський. 3 грудня 1999 року на церкві було встановлено новий купол. На свято мучениці Катерини відбулось освячення хреста владикою єпископом Житомирським і Овруцьким Ізяславом.

4 червня 2007 року настоятелем Свято-Преображенського храму призначений о. Євгеній (Євгеній Борисович Шимченко).

У листопаді 2008 року на прилеглій до Свято-Преображенського храму території встановлено пам’ятний знак – Хрест в пам'ять жертв Голодомору. Хрест виготовлено з металу, на хресті напис: "Цей хрест встановлений в пам'ять Голодомору в Україні 1932-33 р.р.".

19 серпня 2009 року на храмове (престольне) свято хор Свято-Преображенського храму на чолі з регентом Валентиною Луцюк нагороджений грамотою, яку дарував Архієпископ Житомирський і Овруцький Ізяслав.

Вже через рік, 19 серпня 2010 року в день Преображення Господнього храм відзначив чергове престольне свято. Очолити богослужіння прибув Високопреосвященнійший Архієпископ Житомирський і Овруцький Ізяслав. На Малому вході настоятель храму о. Євгеній був нагороджений "Золотим хрестим", а служитель храму брат Віктор був удостоєний носити звання "вівтарника", з правом носіння ряси та чорної скуфії. Після богослужіння Владика в супроводі духовенства (о. Вадима Колоса, о. Василія Головчука та настоятеля храму), здійснив чин освячення плодів.

В мережі Інтернет з початку 2010 року за адресою http://www.cerkva.at.ua/ діє веб-сайт Свято-Преображенського храму, на якому розміщена інформація про храм, розклад богослужінь, інші інформаційні матеріали та фотографії.

Нині в Свято-Преображенському храмі регулярно проводяться богослужіння та церковні обряди.

 

Джерела і література:

Михайлов Ю. Церква УПЦ КП в Бердичеві. // "Земля Бердичівська", №23 (14630) від 21.03.1997 р.

Божественне сяйво над Преображенською церквою. // "Земля Бердичівська", №99 (14914) від 11.12.1999 р.

Лукуц Ю.М. Українська Православна Церква Київського патріархату на Бердичівщині // Кобудь-Костянтинів-Старокостянтинів: історія, археологія, культура, архітектура. Науковий збірник "Велика Волинь". Т. 34. Матеріали Всеукраїнської науково - краєзнавчої конференції, присвяченої 800-літтю міста, 10-11 березня 2006 р. / Редактор О.І. Журко. – Старокостянтинів, 2006. – 388 с.

Лукуц Ю. За жертвами голодомору справили молебень. // "Бердичівські новини", №48 (172) від 27.11.2008 р.

 

Примітки:

1. Непман – розмовна назва приватних підприємців, торговців в Радянському Союзі в часи НЕПу (нової економічної політики Радянського уряду) середини 1920-х років.

 

 

 

Свято-Преображенська церква, вересень 2008 р.

 

 

 

Свято-Преображенська церква, листопад 2008 р.

 

 

 

Вхід до храму, серпень 2011 р.

 

 

 

Пам’ятний знак в пам'ять жертв Голодомору, 2008 р.

 

 

 

Присвятний напис на пам’ятному знаку в пам'ять жертв Голодомору, 2008 р.

 

 

 

Внутрішнє убранство храму, серпень 2011 р.

 

 

 

 

 

Отець Євгеній проводить Службу Божу, 28 серпня 2011 р.

 

 

 

Отець Євгеній проводить Службу Божу, 28 серпня 2011 р.

 

 

 

Грамота, якою нагороджений хор Свято-Преображенського храму

на чолі з регентом Валентиною Луцюк.

 

 

 

Високопреосвященнійший Архієпископ Житомирський і Овруцький Ізяслав

проводить богослужіння під час престольного свята храму Преображення Господнього.

19 серпня 2010 року

 

 

 

Мій Бердичів
www.my.berdychiv.in.ua

 

Коментарі? Поправки? Доповнення?