Головна  |  До розділу

смт. Гришківці

Свято-Димитровський храм.

 

Розташований у південній частині селища, на перехресті вулиць Червоний Промінь та Леніна.

Престольне свято – 26 жовтня / 8 листопада.

Першу церкву у Гришківцях побудовано у 1775 році. Церква Святої Троїци була дерев'яною, поселення Гришківці і Скраглівка були приписані до Скраглівецької церкви. Гришковецька церква проіснувала до 1902 року, потім її розібрали.

Нову церкву вирішено було побудувати неподалік від старої. 20 квітня 1911 року видано указ Консисторії про виділення коштів на побудову церкви. Згодом указом Самодержця Миколи II від 27 вересня 1913 року виділяється безпроцентний кредит у 25000 рублів Київському Єпархіальному начальству з умовою погашення через 25 років (борг погасили всього за три роки). Цього ж – 1913 року – церква була збудована.

Церква функціонувала до Жовтневої революції, після чого її закрили.

З приходом німецьких окупантів (1941-1944 р.) церква відновила свою роботу і функціонувала до 1962 року. У цьому році місцевою владою приймається рішення про зняття церковних куполів та переобладнати приміщення під районний будинок культури. Церковна лавка, що розташована поряд з церквою, перетворюється у перукарню.

У 1992 році зусиллями громади церква повертається віруючим. Цього ж року настоятель отець Василій проводить перше церковне богослужіння, встановлюється центральний купол (замінений на новий у 2002 році).

8 листопада 2000 року Владикою Гурієм освячується Престол на честь Св. Вмч. Дмитрія Солунського. У 2003 році розпочинається реставрація храму, побудовано 4 куполи і дзвіницю висотою 27 метрів.

 

Джерела і література:

Марущак В.О. Гришківці. // Бердичівщина: поступ у третє тисячоліття: Науковий збірник "Велика Волинь" — Т. 22. — Житомир-Бердичів: М.А.К., 2001.

Рибачок Ю. Это нужно не мёртвым, это нужно живым. // "Наша эра", №12, 2003 р.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Настоятель Свято-Дмитрівського храму о. Юрій (Рибачок).

 

 

 

 

 

 

 

Мій Бердичів
www.my.berdychiv.in.ua