Головна  |  До розділу

с. Райки

Свято-Троїцький храм.

 

Центральна частина села Райки, неподалік від сільської ради.

Престольне свято – 50-й день від Пасхи.

Перша православна церква в ім'я Святої Животворної Трійці в селі Райки була побудована у 1754 році. Була вона дерев'яною п'ятибанною, встановлена на кам'яній підмурівці, але ким збудована – не відомо. Поряд з церквою знаходилась дзвіниця, також дерев'яна. Церква приписана до приходу в селі Голодьки (нині село Мирославка Бердичівського району).

З приходом радянської влади відношення до Церкви різко змінилось. У 1930-і роки церкву в селі Райки закрили, в ній розмістився сільський клуб. У 1965 році будівля колишньої церкви згоріла, і її як таку, що прийшла в непридатний стан, розібрали.

З настанням незалежності України перед релігійною громадою села постало питання відновлення храму, але коштів на його будівництво не було. Тому меценатом усіх робіт виступив Габріел Мкртчян – керівник місцевого сільськогосподарського підприємства, який працює тут з 2005 року.

Нову Свято-Троїцьку церкву вирішили збудувати неподалік від місця розташування попередниці. Храм дещо відрізнятиметься від неї, але, як і раніше, стане дерев’яним.

29 червня 2012 року Високопреосвященніший Никодим, Архієпископ Житомирський і Новоград-Волинський, звершив чин закладення наріжного каменю під забудову нового Божого храму на честь Святої Трійці. Разом із Владикою молилися священнослужителі Бердичівського благочиння, прихожани церкви та гості. Владиці співслужили благочинний Бердичівського округу, настоятель Свято-Миколаївського собору протоієрей Віталій Бойков та духовенство благочиння: настоятель церкви ікони Божої Матері "Цілителька" протоієрей Роман Бойков, настоятель майбутньої Свято-Троїцької церкви ієрей В’ячеслав Губенко, клірик Свято-Миколаївського собору ієрей Роман Натальчук та диякон Віталій Кльон. Напис на наріжному камені: "Во имя Отца и Сына и Святого Духа. Основася сия церковь в честь и память Святыя Троицы, при Блаженнейшем Владимире, Митрополите Киевском и всея Украины, при Святительстве Высокоприосвященнейшего Никодима, Архиепископа Житомирскаго и Новоград-Волынскаго, в лето от сотворения мира 7520, от Рождества же по плоти Бога Слова 2012 июня, 16/29.".

Вже через місяць від закладення наріжного каменю поставили дерев'яний зруб.

9 березня 2013 року відбулось освячення Свято-Троїцького храму. Божу службу провів разом з священиками Бердичівського округу архієпископ Житомирський і Новоград-Волинський Никодим. Йому співслужили благочинний Бердичівського округу, настоятель Свято-Миколаївського собору протоієрей Віталій Бойков та духовенство благочиння: настоятель церкви ікони Божої Матері "Цілителька" протоієрей Роман Бойков, настоятель Свято-Троїцької церкви с. Райок ієрей В’ячеслав Губенко, настоятель Свято-Успенського храму с. Райгородка ієрей Євгеній Воробйов та протодиякон Віталій Кльон.

В урочистостях взяли участь міський голова Василь Мазур, перший заступник голови райдержадміністрації Людмила Колесник, сільський голова Микола Папірник, головний архітектор району Ніна Клименко, начальник Райківської колонії Станіслав Шафранський, перший заступник начальника обласної пенітенціарної служби Станіслав Якименко та інші посадові особи.

Владика вручив високі церковні нагороди, відзнаки Предстоятеля Української Православної Церкви Блаженнішого Митрополита Володимира: Орден Святителя Миколая Чудотворця – меценату будівництва храму Габріелу Мкртчяну та Грамоти за заслуги перед Українською Православною Церквою – учасникам зведення нової церкви.

Поряд з церквою встановлено дерев'яну бесідку та обладнано місце для умивання у вигляді викладеної з каменю каплички з написом "Люди, спешите делать добро".

 

Джерела і література:

Теодорович Н.И. Историко-статистическое описание церквей и приходов Волынской епархии: Волынь в описании городов, местечек и сёл в церковно-историческом, географическом, этнографическом и друг. отношениях. – Почаев: Тип. Почаево-Успен. Лавры, 1888. – Т. 1, с. 143-144.

Ястремська Н.І. Райки. // Бердичівщина: поступ у третє тисячоліття: Науковий збірник "Велика Волинь" — Т. 22. — Житомир-Бердичів: М.А.К., 2001. – с. 249-252.

Веб-сайт Свято-Миколаївського собору Житомирської єпархії УПЦ: http://www.sobor.berdichev.in.ua/.

Веб-сайт Житомирської єпархії УПЦ: http://zhytomyr-eparchy.org/.

 

 

 

 

Свято-Троїцький храм, липень 2013 р.

 

 

 

Пам'ятний знак на місці, де стояла перша церква в селі Райки.

 

 

 

Високопреосвященніший Никодим звершує чин закладення наріжного каменю

під забудову нового храму на честь Святої Трійці, 29 червня 2012 року.

 

 

 

Йде встановлення дерев'яного зрубу, квітень 2012 р.

 

 

 

Освячення Свято-Троїцького храму. Службу проводить архієпископ

Житомирський і Новоград-Волинський Никодим, 9 березня 2013 року.

 

 

 

Освячення Свято-Троїцького храму. Службу проводить архієпископ

Житомирський і Новоград-Волинський Никодим, 9 березня 2013 року.

 

 

 

Архієпископ Житомирський і Новоград-Волинський Никодим вручає нагороду

меценату будівництва храму Габріелу Мкртчяну, 9 березня 2013 року.

 

 

 

Свято-Троїцький храм, липень 2013 р.

 

 

 

Місце для умивання у вигляді викладеної з каменю каплички.

 

 

 

Церковні дзвони.

 

 

 

Церковні дзвони.

 

 

 

Дерев'яна бесідка поряд з церквою.

 

 

Мій Бердичів
www.my.berdychiv.in.ua

 

Коментарі? Поправки? Доповнення?