Головна  |  До розділу

Нове тисячоліття

 

На початку 2000 року у місті друкується рекламний календар "Ділова Бердичівщина", де надається інформація і про наш Центр електрозв'язку №3.

 

 

Початок тисячоліття ознаменувався розвитком нових технологій. Активно розвивається корпоративна мережа Центру електрозв'язку №3, що зв'язує всі структурні підрозділи між собою та з Житомирською дирекцією. На початок 2002 року в мережі нараховується більше 20 ПЕОМ, а наприкінці 2002 року в мережі працює вже 35 персональних комп'ютерів (включаючи пункт колективного користування) та 4 серверні комп'ютери. Це найвищий показник серед усіх центрів області.

1 лютого 2000 року зафіксована й сумна подія: вперше у районі пограбована сільська АТС. Невідомі особи шляхом проникнення в приміщення викрали 10 багатокоординатних з'єднувачів (БКЗ) з АТС типу АТСК-50/200 смт. Гришківці. Збитки – 2,9 тис. грн. Збитки відносні, оскільки АТС вже не використовувалась.

2 червня 2000 року – знову крадіжка на АТС. На цей раз пограбована АТС с. Маркуші: викрадено 2 БКЗ. В цілому за 2000 рік зафіксовано 106 крадіжок матеріалів і обладнання зв'язку, 70 з них – крадіжки таксофонів та таксофонних трубок, 21 – кабельної продукції. Загальні збитки за рік – 22,5 тис. грн.

З 1 серпня 2000 р. комп'ютеризовано автоматичний переговорний пункт у Бердичеві – встановлено обладнання на базі ПЕОМ АПП "Гіацинт". До цього на АПП працювала система "Астра" ДП "Житомиртаксофон", що в свій час була новим словом у техніці автоматичного міжміського зв'язку, але мала досить великий процент помилок при обробці інформації.

У серпні 2000 року відкрито нове відділення зв'язку №1 (Телекомсервіс №1) по вул. К. Лібкнехта, 110 (на фото). До того часу відділення розміщувалося в приміщенні, що належало ВАТ "Прогрес" по вул. К. Лібкнехта, 97.

 

 

 

З 1 серпня 2000 року, після тримісячного тестування, введено в дію обладнання похвилинного обліку місцевих розмов (АПОР) для абонентів м. Бердичева (АТС-2, АТС-3, ПСК-29), а ще через місяць – для абонентів АТС смт. Гришківці. Бердичівський район став першим серед міст Житомирської області, де розпочато надання даної послуги.

Та природа внесла свої корективи у працю підприємства. В період з 26 по 30 листопада 2000 року в наслідок налипання та миттєвого намерзання снігу на проводи та кабелі електрозв'язку і обриву проводів було пошкоджено значну кількість споруд зв'язку у Бердичівському та Чуднівському районах.

Тільки у Бердичівському районі стихія дала наступні результати: поламано 55 дерев'яних опор, пошкоджено більше 50 км стальних проводів. Зафіксовані численні обриви як стальних проводів, так і кабелів зв'язку. У перші дні стихії з-за обривів електропроводів та ліній зв'язку залишились без телефонного зв'язку 30 населених пунктів – половина з усіх населених пунктів Бердичівщини. Боляче було дивитись, як на твоїх очах від наростів льоду падають, ламаються, як сірники, залізобетонні опори...

Ремонтні бригади Центру електрозв'язку №3 негайно приступили до відновлювальних робіт. На протязі перших двох тижнів після стихії бригада дільниці ТЕСТЗРФ під керівництвом Андрія Григоровича Кузьменко провела заміну 76 дерев'яних стовпів, встановила 20 залізобетонних стовпів, відновила роботу 605 телефонів СТЗ, 2072 радіоточок.

Найважча ситуація склалася у Чуднівському районі – тут стихія завдала найбільших збитків. Для відновлення роботи споруд зв'язку сюди Житомирською дирекцією направляються ремонтні бригади з Центрів електрозв'язку Новоград-Волинська та Житомира (ЦТЕ СЗЛ). Не залишаються осторонь і бердичівляни – до кінця січня 2001 року в смт. Іванопіль працює бригада дільниці ТЕМТЗ під керівництвом Миколи Степановича Аршинова. На протязі 6 тижнів бригадою було повністю замінено пошкоджені лінійні споруди у селищі та відновлено роботу телефонного зв'язку.

Для зменшення впливу стихії на роботу сільських АТС та можливих пошкоджень споруд зв'язку Житомирською дирекцією приймається програма будівництва кабельних ліній міжстанційного зв'язку. Завдяки цьому на протязі 2001-2002 років повністю замінено повітряні СЗЛ на кабельні по Іванопільській зоні Чуднівського вузла.

Суботній день 17 лютого 2001 року став прикрим днем для зв'язківців Центру – впродовж однієї ночі невідомими особами розграбовано АТС с. Радянське та с. Хажин. Знову були викрадені БКЗ, що містять у своєму складі платину. Сума збитків сягнула 35,5 тис. грн. Після цього злочину жителі цих сіл на протязі двох тижнів залишались без телефонного зв'язку – обладнання АТС відновленню не підлягало, і його було замінено іншим.

Тяжкий стан економіки, низька платоспроможність споживачів не могли не відобразитись на економічному стані підприємства. Дебіторська заборгованість зростала з року в рік і на початку 2001 року сягнула позначки у 3 млн. грн. Керівництво Житомирської дирекції ВАТ Укртелекому не бажало миритися з такою ситуацією. Це стало однією з причин того, що в березні 2001 року у Центрі електрозв'язку №3 відбулася зміна керівництва – новим начальником Центру призначено Олексія Павловича Терегерю.

Новий керівник активно розпочав свою діяльність – і результати не забарились: знижується дебіторська заборгованість, приймаються дієві міри для покращення обслуговування споживачів.

З 1 червня 2001 року Центром електрозв'язку №3 введено єдину квитанцію для споживачів з оплати за послуги електрозв'язку. До цього споживачі сплачували рахунки за кожну послугу окремо – окремо за радіоточку, окремо абонентну плату за телефон, окремо за проведені міжміські розмови.

 

 

Форма єдиної квитанції за послуги зв'язку, 2001 рік.

 

21 серпня 2001 року урочисто відкрито реконструйований сучасний пункт прийому платежів, розрахункова група та абонентна група. Вони розміщені на другому поверсі будинку по вул. Свердлова, 28/1.

 

 

Йде монтаж рекламної вивіски на даху будинку, 2001 р.

 

Згодом у нове приміщення переїжджає відділення "Телекомсервіс" №3. З 18 вересня воно розміщується на 2-му поверсі магазину "Мрія" по вул. Марини Раскової, 2.

А з 24 жовтня 2001 року розпочато будівництво лінійних та станційних споруд АТС 5ESS-VCDX – нашої надії на активний телекомунікаційний розвиток. Проектна монтована абонентна ємність АТС становить 1920 номерів, з них 60 – таксофони. Будівництво проходить дуже активно, не дивлячись на погодні умови. Основний об’єм кабельних споруд – будівництво телефонної каналізації та колодязів – був завершений у грудні місяці, завдячуючи теплій бездощовій осені.

Вперше, для роз’яснення населенню нових можливостей цифрової АТС, в міській газеті "Земля Бердичівська" впродовж грудня 2001 – січня 2002 року за ініціативи зв’язківців виходить цикл статей-відповідей на різноманітні питання, що цікавили жителів міста. Розповідається про нові можливості цифрової АТС, зміни, які відбудуться на мережі в недалекому майбутньому. Водночас власними силами підприємства за участі представника фірми-виробника ведеться монтаж станційного обладнання.

Життя зв’язківців вирує в постійному напруженні навколо поставлених завдань. Але на кінець року маємо один невтішний підсумок – крадіжки. Всього за 2001 рік до УМВС надійшло 73 звернення, сума нанесених збитків – 50 тис. грн.

На початку 2002 року підприємство приступає до виконання наступного відповідального завдання – забезпечення телефонним та комп’ютерним зв’язком Окружної комісії та дільничних виборчих комісій Бердичева та Бердичівського району, що забезпечують вибори Народних депутатів України. Так вже 14 січня на підприємстві створюється робоча група, що відповідає за цей напрямок роботи. Вона підтримує тісний зв'язок з комісією, контролює роботу всіх засобів зв’язку. Але низький рівень кваліфікації системного адміністратора комісії (а ним був вчитель інформатики загальноосвітньої школи №17 Анатолій Присяжнюк) фактично зводить нанівець усі зусилля зв'язківців. Тому для забезпечення сталої роботи Окружної комісії підприємство пропонує власного системного адміністратора та оператора комп’ютерного набору. З цими обов’язками якнайкраще справляються інженер-програміст Павло Петренко та оператор електрозв'язку Олена Синяк. Підприємство на високому рівні забезпечує проведення виборів, а працівники комп’ютерної групи підприємства отримують подяки від голови Окружної комісії Володимира Скрипника.

Паралельно з цими подіями підприємство висуває і свого кандидата у депутати міської Ради – ним стає начальник Центру Олексій Терегеря. Його передвиборча програма включає передусім питання телефонізації найбільш напружених мікрорайонів міста та району, а також питання збереження навколишнього середовища, вирішення питань благоустрою міста та інші наболілі питання. На жаль, 31 березня – день проведення виборів – не підтвердило вибір зв'язківців.

 

Після тестування у квітні місяці 2002 року підприємством було введено в поточну експлуатацію першу чергу нової цифрової АТС. 22 квітня включено першого абонента АТС-4 5ESS-VCDX. Цим абонентом стала Москвіна Олена Петрівна, тел. 4-02-08, вул. Садова, 29а, кв. 50.

У першому кварталі увійшло в стрій 500 номерів, у другому – ще 1000. Таким чином, на кінець 2002 року місто отримало 1500 телефонних номерів до існуючих 15200 шт., що дало приріст ємності на 10%.

Перший міжнародний дзвінок з нової станції у день її відкриття (18 червня) було здійснено мером Бердичева Василем Мазуром. Телефонні дзвінки відбулися до міста Києва, Житомира, далекої Німеччини. Легендарний бердичівлянин пан Лев Тартаковський, до якого зателефонував мер у Німеччину, так і не отримав привітання (підняла слухавку його знайома), але дзвінок таки-ж відбувся!

 

18.06.02-18.06.02  Бердичiв  Бердичев 5E   43   4-03-49  Исходящие

Адм.центр Нас. пункт Телефон Б............ Дата..... Время. Продол. КА Сумма

Київ      Київ           044    247-33-11  18.06.02  10:44 0:00:33 1unk   0.52

Київ      Київ           044    239-19-15  18.06.02  10:45 0:00:53 1unk   0.52

Нiмеччина Гоновск ... 49-511    484-05-54  18.06.02  10:47 0:02:00 1unk   7.28

===============================================================================

 

 

 

Перший телефонний дзвінок здійснює Василь Мазур.

 

На урочистостях з нагоди відкриття нової АТС були присутні заступник голови обласної адміністрації Закусило П.І., голова райдержадміністрації Коваль М.М., директор Житомирської дирекції ВАТ "Укртелеком" Гандабура В.Т., міський голова Бердичева Мазур В.К., представники ЗМІ, широка громадськість міста.

Власними силами, силами сторонніх організацій-боржників протягом 9 місяців по території міста було побудовано 9 кабельних колодязів, прокладено нову телефонну каналізацію загальною довжиною 2,5 км або 5,566 кан./км. Для порівняння, за період з 1995 по 2001 рік було збудовано лише 1,3 кан./км. телефонної каналізації.

 

 

Урочисте відкриття нової АТС. Розрізують стрічку заступник голови

облдержадміністрації Петро Закусило, директор ЖД ВАТ „Укртелеком”

Василь Гандабура, голова райдержадміністрації Микола Коваль,

міський голова Василь Мазур, 2002 р.

 

Також прокладено магістральних кабелів по збудованій та існуючим підземним спорудам загальною довжиною 24,9 км. Загальна довжина збудованої розподільчої мережі міста на кінець будівництва становила 24,9 км.

Загалом, на будівництво станційних споруд зв'язку підприємством було освоєно фінансові кошти на суму більше 4 млн. грн. Витрати на будівництво лінійних споруд становлять більше 700 тис. грн.

А з 1 листопада 2002 року розпочато надання послуг похвилинної оплати місцевих телефонних розмов абонентам цифрової станції АТС-4 5ESS-VCDX.

Центром електрозв'язку №3 ведеться будівництво новітніх волоконно-оптичних ліній зв'язку – у першому кварталі 2002 року введено в експлуатацію ВОЛЗ АТС-4 – АТС-3 (Червона Гора) довжиною 2,7 км.

Крім телефонних мереж, проводиться будівництво нових міжстанційних ліній зв'язку в Бердичівському районі та перехід їх на цифрові системи передачі. Зокрема, у 2002 році власними силами підприємства побудовано кабельну лінію зв'язку Семенівка-Іванківці довжиною 3,6 км, встановлено обладнання ЦСП АЦУ-4.

Силами Житомирської дирекції у 2002 році в районі збудовано кабельні лінії загальною довжиною 28 км, на них встановлюються сучасні цифрові системи передачі, що значно покращило надання послуг телефонного зв'язку нашим абонентам.

27 вересня 2002 р. змонтовано та введено в експлуатацію першу цифрову систему вихідного автоматичного міжміського зв'язку – АЦО-11 (ЛАЗ) – на ВОЛЗ Бердичів-Житомир. Переключено 30 вихідних каналів з аналогової системи К-60 на цифрову АЦО-11 в напрямку АМТС "КВАРЦ" (демонтовано у жовтні 2005 року).

Всі вищенаведені цифри характеризують розвиток нашого підприємства. Але ще потрібно вказати, що за 2002 рік для підтримання існуючої телефонної мережі в робочому стані Центром було здійснено поточний та капітальний ремонт у Бердичеві та Бердичівському районі 420 км кабельних ліній зв'язку, 263 км повітряних ліній. Проведено заміну більше 300 опор зв'язку, усунуто 15 небезпечних перехрещень з лініями електропередач. І все це власними силами робітників, штат яких нараховує 189 чоловік.

Основною проблемою, що стримує розвиток телекомунікацій є розкрадання обладнання АТС та вирізання кабелю зловмисниками. Так у лютому 2002 року в смт. Вільшанка Цеху №8 було розграбовано станцію на 500 номерів, декілька спроб було зупинено завдяки оперативним діям зв'язківців.

Але завдяки прийнятим заходам – укріпленню приміщень та встановленню охоронної сигналізації – вдалося фактично зупинити розкрадання майна підприємства. За 2002 рік зафіксовано лише 16 крадіжок, що нанесли збитки на загальну суму в 14,6 тис. грн.

24 червня 2002 року природа знову нагадала про себе. Буревій, що пронісся над Бердичевом та районом, завдав значної шкоди: з-за обривів ліній електропередач та ліній зв'язку в першу добу після стихії зупинилося 19 сільських АТС, 5 радіотрансляційних вузлів, залишились без зв'язку 17 населених пунктів. Було пошкоджено більше 89 телефонів, 1751 радіоточка. Відновлення роботи пошкоджених споруд розтягнулося на весь липень та серпень.

Згідно Комплексної програми розвитку таксофонної мережі, що прийнята Генеральною дирекцією ВАТ "Укртелеком", йде планомірний розвиток таксофонної мережі міста – встановлюються сучасні карткові таксофони "Телекарт-101". На кінець 2002 року їх встановлено по місту 121 апарат. А 25 лютого 2003 року з телефонної мережі міста було знято останній монетний таксофон.

На протязі 2003 року Центром електрозв'язку №3 встановлює таксофони в усіх освітніх закладах міста – таксофони працюють в загальноосвітніх школах, школі-інтернат в смт. Гришківці, педагогічному училищі, музичному училищі, музичній школі, що розміщена у фортеці, ПТУ-12, учбовому комбінаті по вул. Красіна. Також таксофони встановлено в приміщеннях усіх державних органів влади та бюджетних організаціях міста. Для прикладу, в приміщеннях одного лише міського Територіального медичного об'єднання встановлено 7 карткових таксофонів.

 

 

Клуб колективного користування послугами мережі Інтернет, 2002 рік.

 

Вирує і суспільне життя підприємства. Перед початком 2002 року, а саме 27 грудня, в приміщенні обласного музично-драматичного театру з великим успіхом проходить регіональний конкурс "Зірка Укртелекому", в якому приймають участь чарівні жінки-працівниці Олена Курбанова і Оксана Іващенко.

 

 

Серед учасників обласного конкурсу Олена Курбанова і Оксана Іващенко.

 

11 липня 2002 року в Житомирі у приміщенні актового залу дирекції проходить огляд самодіяльності працівників підприємств електрозв'язку. У конкурсі від нашого підприємства приймають участь Клавдій Чернецький, Оксана Приймук, Любов Климюк. Не залишаємося і без нагород – у пісенному конкурсі Клавдій Чернецький займає четверте місце.

А 13 листопада у Житомирі проходить виставка народної творчості, у якій також беруть участь наші працівники.

 

 

На сцені актового залу обласної дирекції бухгалтер Оксана Приймук.

 

 

Огляд експозиції народної творчості Центру електрозв'язку №3

членами комісії Житомирської дирекції, 2002 р.

 

На кінець 2002 року Центр електрозв'язку №3 є найбільшим провайдером Інтернет-послуг у Бердичеві: підприємство обслуговує більше 240 постійних клієнтів мережі. Для порівняння, у 1999 році (рік початку надання даних послуг) було всього 16 клієнтів. Тепер лише щомісяця кількість споживачів збільшується на 10-15 клієнтів.

З червня місяця 2002 року розпочато надання послуг колективного доступу до мережі Інтернет у відкритому клубі по вул. Свердлова, 28/1. В клубі організовано 6 робочих місць, в середньому біля 30 чоловік щоденно у будні дні та 100 чоловік у вихідні, коли надаються знижки у вартості послуг, відвідують клуб. Переважний склад відвідувачів – це молодь та студентство.

Одночасно з доступом до мережі в клубі можна скористатися послугами електронної пошти, роздрукувати будь-яку інформацію на чорно-білому чи кольоровому принтері, зробити ксерокопію, скористатися послугами по скануванню зображень.

 

 

Сучасний вигляд будинку зв'язку, 2002 рік.

 

На початку вересня 2002 року змонтовано обладнання та 26 вересня підключено першого абонента до мережі Інтернет за допомогою новітнього обладнання високошвидкісного доступу стандарту хDSL "Сиріус-128". Цим абонентом став ПП "Околіта". Обладнання „Сиріус-128” дозволяє по існуючій телефонній лінії, без перерви у роботі телефону, забезпечити швидкість роботи кінцевого споживача у 115,2 кБ/сек. І все це без будь-яких обмежень в об'ємі отриманої інформації.

Вводячи нові послуги, також розширено надання комутованого доступу до мережі: збільшено кількість точок підключення, переведено вузол спецслужб на нову цифрову станцію, що значно покращило якість зв'язку з нашим вузлом Інтернет.

У грудні 2002 року (16 числа) введено в роботу нову комп'ютерну мережу – Frame Relay, що дозволило надавати послуги найбільш вимогливим до якості споживачам – корпоративним клієнтам. Першим споживачем стала Державна нотаріальна контора Бердичева.

З 1 січня 2003 року за ініціативи працівників підприємства та без використання додаткового обладнання в місті вводиться в дію нова послуга – безпарольний доступ до мережі Інтернет. Це дозволило будь-кому, хто має доступ до телефонної мережі, скористатися послугами мережі Інтернет у будь-який час з максимальним комфортом. Для порівняння, на початок 2003 року ця послуга діяла лише у 8 обласних містах України та у м. Києві.

А на початку 2003 року вперше комп'ютерну мережу Центру, а потім і загальну мережу Інтернет вразив комп'ютерний вірус. Ним став IWorm.Avron (Lirva), вірус-троян, що розповсюджується мережею Інтернет і викрадає паролі. Боротьба з ним тривала на протязі 2-х тижнів; шкоди він, на щастя, не завдав.

 

 

У березні 2003 року в мережі Інтернет розпочав свою роботу корпоративний вебсайт Центру. На ньому розміщено всю інформацію, яка стосується роботи підприємства, обслуговування споживачів. Розміщено багаторічні наробітки з реклами та залучення нових споживачів. Інтернетсайт використовується як ще один канал для спілкування зі споживачами – особливо з молоддю – для надання різноманітних сервісів та довідок. Адреса новоствореного вебсайту: http://brd.zt.ukrtelecom.ua.

Центр електрозв'язку №3 став першим Центром у Житомирській дирекції, де відкрито дану послугу для своїх споживачів. На початку червня 2003 року вебсайт отримав статус офіційного і почав відображати життя підприємства у всесвітній мережі.

У розділі Партнери було розміщено інформацію про Бердичівське відділення АППБ Аваль та Бердичівський вузол поштового зв'язку. Згодом на вебсайті було відкрито персональну сторінку заслуженого журналіста України, кореспондента газети "Земля Бердичівська" Віктора Коржука. Вона містить оповідання з першої та другої книг "Рассказы по-бердичевски".

На вебсайт розміщується і розділ Історична довідка, в якому знаходяться матеріали про історію розвитку електрозв'язку на Бердичівщині. Саме ці матеріали стали основою книги, яку Ви тримаєте тепер у своїх руках.

 

 

У пологовому будинку:

мер міста Василь Мазур та начальник ЦЕЗ №3 Олексій Терегеря, 2002 р.

 

 

Зустріч Василя Гандабури та Олексія Терегеря

з дітьми Дмитрівської школи-інтернату, 2002 р.

 

Центром електрозв'язку №3 надається благодійна, спонсорська допомога жителям та організаціям міста. Так 10 жовтня 2002 року в честь святкування Бердичівською гуманітарною гімназією №2 Дня гімназії Центром електрозв'язку №3 надано спонсорський подарунок – технічне забезпечення робіт та безкоштовне підключення гімназії до мережі Інтернет.

У цей же рік загальноосвітній школі №1 (директор Воробйов Валерій Михайлович) надано грошову допомогу у розмірі 300 грн.

В честь святкування Дня міста Бердичева Центром електрозв'язку №3 в пологовому будинку міського ТМО надано подарунки породіллям, діти яких народились у цей знаменний день.

А напередодні Міжнародного дня інвалідів Житомирська дирекція ВАТ "Укртелеком" та Центр електрозв'язку №3 взяли активну участь у Всеукраїнській благодійній акції "Милосердя".

У ході акції було надано допомогу – передано новий одяг та взуття на суму у 13 тисяч грн. – вихованцям Дмитрівської спеціальної школи-інтернату для дітей сиріт та дітей, які залишились без піклування батьків, що розташована у селищі міського типу Гришківці Бердичівського району. В школі виховується 245 дітей віком від 4 до 18 років. Більшість із них – інваліди дитинства.

– Ця акція, – сказав у своєму виступі директор Житомирської дирекції Василь Гандабура, – ще одна можливість звернути увагу на проблеми тих людей, які потребують нашої з вами турботи та допомоги.

І ми цілком з ним згодні.

 

За даною, дещо сухою, констатацією фактів приховано титанічну працю зв'язківців Бердичівщини з розвитку електрозв'язку, поліпшенню якості обслуговування населення. Останні події, що описані в даній книзі, ще не встигли втратити своєї новизни, масштабності з огляду на величину Бердичева. Це тому, що сам Бердичів є лише точкою на карті незалежної України. Але ми пам'ятаємо ці події і хочемо більш докладніше показати їх Вам за допомогою фотогалереї, спогадів безпосередніх учасників подій. Дані матеріали розміщено на компакт-диску у додатку до цієї книги. Компакт-диск уміщує електронну версію книги та матеріали, на основі яких вона була створена.

Також з новітньою історією нашого підприємства можна ознайомитись у книзі „Сучасний електрозв'язок Бердичівщини: 2003-2005 рр.”, що вийшла разом з книгою, яку Ви тримаєте у своїх руках.

Пропонуємо ознайомитись з ними, тому що це – наше минуле і сьогодення.