Мій Бердичів
Історія - Сьогодення - Люди
30 квітня 2017 р. Край в історичних нарисах
Пошук
Toggle
Loading
Випадкове фото з галереї
Toggle

Наші відвідувачі:
Toggle

Free counters!


Система Orphus


Ви знайшли орфографічну помилку? Ми готові її виправити! Для цього виділіть слово з помилкою та натисніть комбінацію клавіш Ctrl+Enter для того, щоб повідомити про це адміністрацію сайту.
Перекласти на іншу мову?

 


Основна мова веб-сайту – українська. Мовний переклад виконується за допомогою технології Google Translator, що в окремих випадках призводить до неточного перекладу слів та понять.
Карта Бердичева
Історія Бердичева досить глибоко розвідана, описана. Вийшло багато наукових видань, окремих праць та досліджень. Згадати хоча б науково-краєзнавчі збірники, що містять матеріали наукових конференцій, які проходили в Бердичеві у 1999, 2001, 2005 та 2007 роках. А скільки їх ще буде попереду?

Тому у цьому розділі ви не знайдете загальновідомих матеріалів: лише добірка окремих досліджень та маловідомих фактів. Приємного ознайомлення!


Статті
Історія

До питання про знищення Успенського собору у Бердичеві

Як відомо, у Бердичеві тривалий час – з 1837 року – функціонував собор Успіння Божої Матері. Споруджений з каменю в період з 15 серпня 1815 року по 31 жовтня 1837 р. на місці старої дерев’яної церкви, що була побудована у 1611 р., він був окрасою міста і стержнем архітектурного планування Бердичева.

Історія Успенського собору досить добре досліджена, але попри це, на сьогодні залишається невідомою точна дата знищення собору. У різних джерелах вказується як 1934 рік, так і 1936. Сьогодні, завдяки матеріалам, наданим бердичівлянином Миколою Степановичем Оленюком, ми можемо дещо підняти завісу таємниці над цією подією.

Оленюк М.С. дослідив місце розташування та створив план собору з прив’язкою до існуючих на сьогодні будівель. Нижче подано креслення, виготовлене його руками.


На плані у верхній частині вказано креслення будинків №9 та №15, у нижній частині біля автобусної зупинки – будинок, в якому розташовувались народний суд та змішторг (на цьому місці тепер ведеться будівництво торгово-розважального комплексу).

У середині минулого століття дослідник Бердичівщини Володимир Ружицький також досліджував історію знищення Успенського собору, ним встановлено ім'я людини, що натиснула на кнопку динамо-машини, після чого вибухом було зруйновано Успенський собор. Це Лимонов Олексій Федорович, майор Червоної Армії. Також вказується дата знищення собору – 1936 рік.


Джерела та література:

Ю. Лукуц. Відновимо кращий храм міста. // "Земля Бердичівська", №72 від 10.09.1997 р.

Марковський Б.В. Бердичівська земля з найдавніших часів до початку XX ст.: Історико-краєзнавчий нарис. / За ред. M.Ю. Костриці. – Бердичів: 1999. - 84 с.; іл.