Головна  |  До розділу

м.Бердичів

Меморіальна дошка пам'яті жертв політичних репресій.

 

Вул. Героїв України, 41. На стіні будинку колишнього заводу безалкогольних напоїв з боку вулиці Лілії Карастоянової встановлено меморіальну дошку пам'яті жертв політичних репресій 30-х років. Саме тут в ці лихолітні часи було приміщення, в якому знаходилось місцеве НКВС.

На цьому місці за наказами НКВС розстріляно у потилицю сотні людей. У нічний час арештованих з тюрми перевозили і заганяли у підвали катівні, розстрілювали і закопували в котловани. У 1957 році під час будівництва ковбасного цеху тут було виявлено чотири групових поховання, з яких вибрали останки понад 400 людей. Одяг переважно селянський, робітничий, серед розстріляних були жінки. Руки багатьох зв'язані дротом. Ґрунт був проюшений кров'ю. Чимало розстріляних в 1937-1938 рр. енкеведисти таємно вночі вивозили на єврейське кладовище.

16 травня 1990 року відбулося перепоховання 195 останків, але не менш як два великі групових поховання ще знаходяться на території колишнього заводу безалкогольних напоїв під асфальтом.

Меморіальну дошку відкрито 10 грудня 1998 року під час мітингу-реквієму. На мітингу виступили міський голова Олексій Хилюк, лідер бердичівського Руху Іван Лобай, священик римо-католицького костьолу Святої Варвари отець Бернард Міцкевич, благочинний УПЦ КП Бердичівського району отець Юрій та інші. Напис на дошці: "Людино! Зупинись... Схили голову... На цьому місці в 1937-1938 рр. замучено, закатовано, розстріляно тоталітарним режимом сотні безневинних земляків. Вічна їм пам'ять!".

 

Джерела та література:

Ю. Сокальський. Мітинг-реквієм з приводу відкриття пам’ятної дошки жертвам політичних репресій. // Тижневик "Бердичів", №51 (254) від 19.12.1998 р.

 

 

 

 

 

 

 

 

Мій Бердичів
www.my.berdychiv.in.ua

 

Коментарі? Поправки? Доповнення?