Головна  |  До розділу

м.Бердичів

Пам'ятний знак працівникам шкірзаводу, що загинули у роки

Великої Вітчизняної війни.

 

Вул. Житомирська, 74-А. У сквері ПТУ №12 встановлено пам'ятний знак працівникам Бердичівського шкірзаводу, що загинули в роки Великої Вітчизняної війни 1941-1945 рр.

З початком Великої Вітчизняної війни по мобілізації було призвано більш як 300 робітників, інженерно-технічних працівників і службовців шкірзаводу та направлено на фронт. Захищаючи Вітчизну, на фронтах пали смертю хоробрих більше 100 робітників заводу. Серед них Гаркуша Д.К., Душинський С.Т., Смірнов І.М., Галицький М.І., Шлапак А.Т. та інші.

За рішенням партійного, комсомольського, профспілкового комітетів, загиблим на фронтах Вітчизняної війни працівникам заводу встановлено пам’ятник та урочисто відкрито на мітингу трудящих 9 травня 1971 року. Право відкрити пам'ятник надали учаснику ВВв полковнику запасу Скибінському А.А. та працівникам заводу Мазко А.С., Глухову Н.У.

Пам'ятний знак встановлений на території шкірзаводу – на центральній алеї біля адміністративного будинку. Автори пам’ятника – група інженерів заводу, пам’ятник виготовлено на Коростишівському гранітному кар’єрі. Розміри обеліску: 1,2 × 1,3 × 5,5 м., розміри стели: 1,1 × 0,4 × 2,2 м. Обеліск триступінчатий, пірамідальний, з чорного полірованого лабрадориту. Вертикальні стели – з полірованого лабрадориту. Біля підніжжя кожної плити – ніша. У першій зберігалась священна земля з Малахового кургану, де стояли на смерть захисники Севастополя, у другій – земля з місць боїв за визволення Житомирщини. На плитах перераховані імена 87-и робітників, що загинули на фронтах.

Наприкінці 1990-х років ВАТ "Шкіроб'єднання ім. Ілліча" став банкрутом, корпуси заводів та прилеглу територію передали у приватну власність. У зв'язку з цим постало питання про винесення пам’ятного знаку з території колишнього заводу. На початку травня 2008 року пам'ятний знак перенесли до скверу ПТУ №12, де було урочисто відкрито 7 травня. Під час перенесення пам’ятного знаку священну землю, що зберігалась у нішах, не переносили.

 

Джерела та література:

Т. Кришталь. Пам'ятник вічної слави. // "Радянський шлях", №81 (9411) від 22 травня 1971 р.

День Перемоги на Бердичівщині! // "Земля Бердичівська", №20 (15660) від 16.05.2008 р.

 

 

 

Пам'ятний знак працівникам шкірзаводу, що загинули у роки

Великої Вітчизняної війни, 2008 р.

 

 

 

Вид на пам'ятний знак, який був встановлений на Алеї Слави.

Фотографія 1970-х років.

 

 

 

Вид на пам'ятний знак, який був встановлений на Алеї Слави.

Фотографія 1970-х років.

 

 

 

Вид на пам'ятний знак, який був встановлений на Алеї Слави, 2007 р.

 

 

 

Стела з іменами загиблих заводчан, 2007 р.

 

 

 

Відкриття пам’ятного знаку на новому місці, 7 травня 2008 р.

 

 

Мій Бердичів
www.my.berdychiv.in.ua

 

Коментарі? Поправки? Доповнення?