Головна  |  До розділу

м. Бердичів

Меморіальна дошка на будинку, в якому проживав

Герой Радянського Союзу Г.М. Найдін.

 

Вул. Садова, 19. Житловий двоповерховий будинок. Тут тривалий час проживав учасник Великої Вітчизняної війни, Герой Радянського Союзу (1944), Найдін Григорій Миколайович (1917-1977).

Будучи командиром танку БТ-7 9-го танкового полку 5-ї танкової дивізії Західного фронту, сержант Григорій Найдін здійснив свій подвиг на третій день війни. 25 червня 1941 року танк Григорія Найдіна знаходився у засідці біля дороги поблизу селища Рудишкяй (нині селище міського типу Тракайського району Литви). Коли колона ворожих танків та артилерії втягнулась на дорогу, що проходила через болото, першим пострілом танк Григорія Найдіна знищив головний танк разом з причепленою гарматою. Другим пострілом він знищив останній в колоні танк. Гітлерівці були "замкнені" з обох сторін, вони не могли проскочити ні вперед, ні назад. Скориставшись панікою ворога, екіпаж Григорія Найдіна продовжував розстрілювати танки і гармати гітлерівців. Сержант розумів, що тепер саме головне в тому, щоб не дати опам’ятатися ворогу. І танкісти його екіпажу розвинули такий високий темп вогню з єдиної гармати танка, що фашисти не змогли вчинити організованого опору. За лічені хвилини Григорій Найдін з товаришами знищили всю ворожу колону.

3 червня 1944 року лейтенанту Григорію Миколайовичу Найдіну за видатний подвиг, здійснений у бою під селищем Рудишкяй, присвоєно звання Герой Радянського Союзу з врученням ордена Леніна і медалі "Золота Зірка" (№3685).

З 1966 року гвардії полковник Григорій Найдін у запасі. Проживає у Бердичеві, працює секретарем партійної організації райоб'єднання "Сільгосптехніка", бере участь у військово-патріотичному вихованні молоді. Помер Григорій Миколайович Найдін 10 грудня 1977 року. Похований у північно-західній частині міського кладовища по вулиці Войкова.

9 травня 2010 року на ознаменування 65-ї річниці Перемоги радянського народу у Великій Вітчизняній війні на будинку, у якому проживав Г.М. Найдін, встановлено меморіальну дошку з портретом Героя та присвятним написом. Напис: "У цьому будинку жив Герой Радянського Союзу Найдін Григорій Миколайович 18.11.1917 – 10.12.1977".

На відкритті меморіальної дошки були присутні представники міської влади, ветеранської організації міста, громадськість, дочка Григорія Найдіна. Зняв покривало з меморіальної дошки міський голова Василь Мазур разом з дочкою Героя.

 

Джерела і література:

Бердичівщина святкує 65-й день Перемоги! // "Земля Бердичівська", №20 (15764) від 14.05.2010 р.

Герои Советского Союза. Краткий биографический словарь. Том 2. М.: Воениз., 1988.

 

 

 

Меморіальна дошка на будинку, в якому проживав

Герой Радянського Союзу Г.М. Найдін, 9 травня 2010 р.

 

 

На відкритті меморіальної дошки:

 

 

 

 

 

Мій Бердичів
www.my.berdychiv.in.ua

 

Коментарі? Поправки? Доповнення?